Chronologie 28. března.
Čtvrtek 28. března 1940
Paříž - ve své Nejvyšší válečné radě se Britové a Francouzi rozhodují uzavřít oficiální dohodu, že ani jeden z nich neuzavřou separátní mír. Na stejném setkání se rovněž rozhodují zaminovat norské pobřežní vody, a pokud se bude zdát, že se Němci chystají zasáhnout tak poslat do Norska vojenskou expedici. Od alternativního plánu pro tento případ muselo být upuštěno, jakkoli, je platná doložka Společnosti národů, dle které by bylo možné provést vylodění v Norsku, kdyby šlo o pomoc obětem agrese. To nyní neplatí, samozřejmě kvůli finské kapitulaci. Spuštění operace je naplánováno na 5. dubna, ale je později odloženo na 8. dubna -- což se stává rozhodující diferencí z pohledu načasování německého řešení jejich vlastního vylodění.
Kanada - kanadskými volbami se vrací moc do rukou Liberální strany (Liberal Party) Mackenzie(ho) King(a).
Washington - Sumner Welles, státní podtajemník, informuje Roosevelta o své misi po znepřátelených zemích Evropy.
Sobota 28. března 1941
Středomoří - Bitva u Matapanu. Probíhá střetnutí na velkou vzdálenost mezi seskupením Prindham-Wippella a několika italskými křižníky. Italové se domnívají, že je zde přítomno velké britské uskupení a dávají se na ústup. Odpoledne torpédové letouny z lodi Formidable útočí na italské lodě, zasahujíc bitevní loď Vittorio Veneto a křižník Pola. Vittorio Veneto je schopen se plavit s omezenou rychlostí dále, ale Pola je zastaven. Večer Iachino vysílá křižník Zara a Fiume a čtyři torpédoborce zpět, na pomoc křižníku Pola. Britské lodě pokračují odhodlaně v pronásledování, kdy doufají, že se potkají s poškozenou lodí Vittorio Veneto, když tu, během noci, nalézají na radaru 3 italské křižníky s doprovodem. Britové se přibližují na malou vzdálenost, aniž by byli na oplátku spatřeni oni, a v krátké palbě děl potápějí italské 2 křižníky a dva torpédoborce, aniž by Italové palbu stihly opětovat. Nehybný křižník Pola potápějí Britové druhý den ráno (ve 4:03 hodin).
Bělehrad - britský náčelník štábu, generál Dill, je v Bělehradě na jednání s jugoslávskými čelními představiteli, ale může jim nabídnout jen málo a není dosaženo dohod jakékoli důležitosti.
Neděle 28. března 1942
Francie (okupovaná) - britské Commandos provádějí útok na St. Nazaire. Brány doku přístavu jsou poškozeny, nicméně útok má obrovské ztráty. Na druhou stranu však toto poškození zabraňuje německé bitevní lodi Tirpitz kotvit v přístavech západní Francie.
Pondělí 28. března 1943
Tunisko - německé a italské jednotky ustupující z Marethské linie začínají dorážet do postavení v oblasti Wadi Akarit. Síly Osy byly výrazně oslabeny.
Úterý 28. března 1944
Východní fronta - jednotky sovětského 3. ukrajinského frontu (Malinovski) obsazují město Nikolajev. Začíná námořní evakuace německých a rumunských vojáků a zraněných z Oděsy.
Karolíny - torpédem ponorky je zasažena japonská bitevní loď Musaši při svém ústupu z ostrova Palau.
Čtvrtek 28. března 1945
Moskva - Stalin přijímá osobní telegram od generála Eisenhowera (vrchního spojeneckého velitele Spojeneckého expedičního sboru), v kterém jsou uvedeny podrobnosti jeho bitevního rozkazu a záměr vyslat nejvíc jeho sil na postupu přes jižní část Německa a Rakouska. Hlavní nápor má být veden na města Erfurt a Lipsko (německy Leipzig) a vedlejší útok má být veden na města Norimberk (německy: Nürnberg), Řezno (německy Regensburg) a Linec (německy Linz).
Východní fronta - jednotky sovětského 2. běloruského frontu obsazují město Gdyně (polsky Gdynia). V Maďarsku, těsně na jih od řeky Dunaj, je jednotkami 2. ukrajinského frontu dobyto město Gyõr (česky a slovensky Ráb)
Západní fronta - v rychlém postupu z předmostí u Remagenu je obsazeno americkým 3. sborem (součástí americké 1. armády) město Marburg (česky též Marburk).
Washington - Britové protestují proti zaslání informace Eisnhowerem Stalinovi, s tím že rozhodnutí takové důležitosti nesmí být Eisenhowerem předkládány osamoceně a že rovněž překračuje svoji pravomoc tím, že jedná se Sověty přímo. Jak Churchill tak britský náčelník štábu dávají přednost postupu přímo na Berlín, jak byl naplánován s ohledem na aktuální politický význam tohoto kroku. Nicméně, prezident Roosevelt, oslaben svým onemocněním, nechává většinu vojenských rozhodnutí na generálovi Marshallovi a Výboru náčelníků štábu (Joint Chiefs of Staff). V reakci na britský protest potvrzuje Marshall svou podporu Eisenhowerovi.
Berlín - po ostré výměně názorů s Hitlerem, je generál Guderian odvolán z funkce náčelníka generálního štábu. Nahrazuje jej generál Krebs.
Barma - Japonci selhávají ve svém úsilí dobýt zpět město Meiktila a zatímco jsou zapojeni v této oblasti, britský 33. sbor výrazně postupuje na sever. Generál Kimura, velící japonským silám v Barmě, se rozhoduje s ohledem na to, že jeho hlavní linie komunikací je odříznuta, pokusit se stáhnout své jednotky na východ od města Meiktila.
Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americké námořní síly, zahrnující TF58 a TF52, pokračují v leteckých úderech na Okinawu, tento ostrov nadále ostřeluje TF54. Pokračují japonské útoky kamikaze a ponorek.
((Díky Ralph(u) Zuljan(ovi) autorovi, editorovi, vydavateli OnWar.com. Jeho dílo je velkolepé. Toto je můj český překlad jeho textu z Chronologie Druhé světové války (Chronology of World War II). Postupně budu zvyšovat kvalitu tohoto překladu pomocí vhodných oprav a úprav.
Thanks to Ralph Zuljan who is the author, editor and publisher of OnWar.com. His work is spectacular. This is my Czech translation of his text from Chronology of World War II. Gradually I will improve quality of the translation by suitable corrections and adjustments.)) |