Chronologie 9. dubna.
Úterý 9. dubna 1940
Dánsko - 2 německé divize pod velením generála Kaupitsche provádí invazi do Dánska, jde o součást Operace Weserübung (česky: Cvičení na Vezeře). Kodaň je dobyta během 12 hodin.
Norsko - začíná německé vyloďování v Norsku v rámci Operace Weserübung (česky: Cvičení na Vezeře). Uskupení lodí jehož cílem je Oslo, se při vplouvání do fjordu Oslo setkává se vzrůstajícím odporem. V úžinách Oscarsborg je potopen zbrusu nový těžký křižník Blucher. Jednotky jsou nuceny se vylodit níže pod plánovanou pozicí, nicméně ve městě ocitají včas. Vzdušné jednotky v souběžně prováděném výsadku na letišti v Oslu zaznamenávají ztráty. Mlha komplikuje německá vylodění v Kristiansandu, ale nakonec se jednotky na souši ocitají. Útokem ze vzduchu je rychle obsazeno nepostradatelné letiště ve Stavangeru, ale mnoho vybavení vzdušných sil u pobřeží je potopeno norským torpédoborcem. Co se týče Bergenu je rovněž dosaženo překvapení, ale křižník Konigsberg je poškozen pobřežní dělostřeleckou baterií. Na severu je Trondheim obsazen prakticky bez výstřelu. Nejvíce diskutabilní část německého plánu je přesun na Narvik. Kombinací příznivého a špatného počasí se jim daří na trase minout britské hlídky, dosahují rychle tohoto fjordu a potápí dvě staré lodě pobřežní obrany. Při pobřeží dochází ke střetu bitevního křižníku Renown a Scharnhorst a Gneisenau, v kterém je navzdory nepoměru sil Gneisenau poškozen a tato loď poté boj přerušuje. Britské uskupení torpédoborců se plaví k Narviku. U Kristiansandu je britskou ponorkou potopen křižník Karlsruhe. Z celkového pohledu jsou Němci v dopravení svých jednotek na pevninu úspěšní a jejich ovládnutí Stavangeru se ukáže jako klíčové. Britské operace jsou rovněž komplikovány německými leteckými silami, kterým se daří potopit jeden torpédoborec a poškodit bitevní loď Rodney.
Čtvrtek 9. dubna 1941
Balkán - odpor řeckých sil na linii Metaxas kolabuje. Soluň (zastarale Tesalonika) je obsazena 2. tankovou divizí. Řecká 2. armáda, sbor bránící linii Metaxas, kapituluje. Jiné německé jednotky obsazují město Monastir (dnešní Bitola) v Jugoslávii a přesouvají se na jih stejnojmennou propastí. Nebude zde možné ubránit silný útok, přesto generál Wilson, velící britským a australsko-novozélandským (ANZAC - Australian and New Zealand Army Corps) silám, zde posiluje obranné jednotky, a proto bude nezbytné stáhnout některé z jednotek z pozic u řeky Aliákmon. Tato možnost je diskutována s vrchním řeckým velitelem generálem Papagosem a ten souhlasí. Mezitím se dále na severu připojuje německá 2. armáda (pod velením Weichse) k útoku na Jugoslávii. Dva sbory se přesouvají na jih přes rakouskou hranici a rychle obsazují město Maribor. Třetí sbor, 46. tankový sbor, se základnou v Maďarsku začíná s obsazováním přechodů přes řeku Drávu. Dva sbory sil Kleista, které zahájily útok na Jugoslávii, se nyní přesouvají přes jižní část této země a směřují do Řecka.
Pátek 9. dubna 1942
Filipíny - americký generál King se 75 000 muži (12 000 Američany) vzdává Japoncům. Těmto zajatcům začíná jejich cestou do 160 kilometrů vzdáleného města San Fernando pochod smrti. Mnoho tisíc jich na tomto pochodu zemře. Na odloučených místech Luzonu a na dalších ostrovech odpor pokračuje. Generál Wainwright se svými jednotkami pokračuje v obraně ostrova Corregidor.
Indický oceán - japonská flotila pokračuje ve svých útocích. Pátrá po hlavní části britské flotily. Japonské letectvo útočí na přístavní město Trincomalee a je jím napadena a potopena britská letadlová loď HMS Hermes.
Barma - v údolí řeky Iravádí se jak japonské, tak britské síly připravují na ofenzivu. Japonci mají nicméně výhodu v tom, že jim dříve doráží posily a jsou tak na útok připraveni jako první.
Východní fronta - německé síly v postupu na sever začínají osvobozovat z obklíčení 16. armádu v Demjansku. Mezitím, na Krymu, Sověti s malým úspěchem obnovují v této oblasti útoky.
Sobota 9. dubna 1943
Tunisko - v průběhu pokračujícího ústupu sil Osy obsazuje britská 8. armáda město Mahares, 80 kilometrů na sever od města Gabès.
Neděle 9. dubna 1944
Východní fronta - oblast Bukovina (dříve součást Rakousko-Uherské monarchie) je zcela obsazena Rudou armádou. 3. ukrajinský front doráží na předměstí Oděsy.
Alžírsko - generál Giraud (Svobodní Francouzi) je jmenován generálním inspektorem armády.
Úterý 9. dubna 1945
Východní fronta - přeživší němečtí vojáci pevnosti Konigsberg (dnešní Kaliningrad) se vzdávají jednotkám Rudé armády. Některé z německých jednotek ve Východním Prusku pokračují v odporu na poloostrově Zemlandskij.
Západní fronta - během útoku na kotel v Porúří pronikají jednotky americké 9. armády do města Essen a doráží do slavných Kruppových závodů. Jiné britské a americké jednotky, včetně dalších z americké 9. armády, postupují u řeky Leine směrem na východ.
Itálie - spojenecká jarní ofenzíva je zahájena útoky britské 8. armády (generál McCreery). Zpočátku postupuje polský druhý sbor podél silničního tahu č. 9 směrem k městu Imola, podporovaný z pravého a levého křídla britským 5. a 10. sborem. Mezi cíle této ofenzívy patří města Ferrara a Bologna (česky Boloňa či Boloň), zatímco americká 5. armáda, která měla podle plánu zahájit operace 14. dubna, provádí úder na město Bologna a přes Modenu k řece Pád (italsky Po).
Itálie - osvobozená - loď typu Liberty naložená leteckými pumami exploduje v přístavu Bari, zabito je 360 lidí, 1 730 je zraněno.
Nad Německem - během noci je v útoku britských RAF na německé námořní loďstvo v Kielu, převrácena loď Admiral Scheer a lodě Admiral Hipper a Emden jsou po provedených opravách opět poškozeny. Během dne jsou americkou 8. leteckou armádou napadeny základny proudových stíhacích letounů v oblasti kolem Mnichova.
Německo - farář Dietrich Bonhoeffer, admiral Canaris (někdejší náčelník Abwehru) a generálmajor Oster jsou pověšeni v koncentračním táboře ve Flossenburgu.
Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - Okinawa, americký 24. sbor bezúspěšně útočí v prostoru Kakazu podél Japonci bráněné linie Šuri. Na moři probíhají s menší intenzitou útoky kamikaze. Nicméně, během dvou dnů těchto japonských sebevražedných útoků jsou vážně poškozeny 3 torpédoborce a 2 další lodě.
Filipíny - souostroví Sulu, americký 163. pěší pluk americké 41. divize se vyloďuje na ostrově Jolo. Japonci zde není kladen žádný odpor. Na Calamianských ostrovech se jiné jednotky americké 41. divize vyloďují na ostrově Busuanga.
((Díky Ralph(u) Zuljan(ovi) autorovi, editorovi, vydavateli OnWar.com. Jeho dílo je velkolepé. Toto je můj český překlad jeho textu z Chronologie Druhé světové války (Chronology of World War II). Postupně budu zvyšovat kvalitu tohoto překladu pomocí vhodných oprav a úprav.
Thanks to Ralph Zuljan who is the author, editor and publisher of OnWar.com. His work is spectacular. This is my Czech translation of his text from Chronology of World War II. Gradually I will improve quality of the translation by suitable corrections and adjustments.)) |