Chronologie 16. dubna.
Úterý 16. dubna 1940
Norsko - britská 146. brigáda se během noci vyloďuje ve městě Namsos a neprodleně začíná s přesunem do vnitrozemí k městu Steinkjer. Britské jednotky také obsazují Faerské ostrovy.
Čtvrtek 16. dubna 1941
Jugoslávie (okupovaná) - Ante Paveliæ skládá slavnostní slib a ocitá se v čele nové Chorvatské republiky. V průběhu dalších několika měsíců jeho přívrženci organizace Ustaša, římskokatoličtí Chorvaté, zabijí kolem 500 000 lidí, většinu z nich budou tvořit ortodoxní Srbové, kterým bude dáno na výběr mezi novým křtem nebo smrtí. Zabito je rovněž mnoho Židů. Překvapivě se na masakrech podílí místní katoličtí kněží.
Severní Afrika - jsou odraženy německo-italské útoky na Tobruk.
Balkán - s ohledem na situaci jak v Severní Africe, tak v Řecku, vydává Wavell rozkazy, aby vyplutí 7. australské divize a polské brigády z Egypta bylo zrušeno. Je to prakticky rozhodnutí upustit od řeckého tažení a Papagos je již informován prohlášením, že Britové opouštějí Řecko, aby jeho zemi poškodili co nejméně.
Středomoří - důležitý německý konvoj o pěti transportních lodích, doprovázených třemi italskými torpédoborci, je napaden čtyřmi britskými torpédoborci u ostrovů Kerkennah. Jedna z britských lodí je potopena v tomto střetu, ve kterém jsou lodě Osy zničeny všechny. Kolem 1 250 z 3 000 německých vojáků je silami Osy zachráněno.
Nad Británií - do velmi intenzivního bombardování Londýna, probíhajícího v noci ze 16. na 17. dubna, je zapojeno kolem 700 letadel Luftwaffe.
Pátek 16. dubna 1942
Londýn - král Jiří VI. uděluje Maltě britské vyznamenání Jiřího kříž za kolektivní hrdinství obyvatel Malty během masivního bombardování sil Osy.
Filipíny - Japonci poráží veškerý odpor na ostrově Cebu a vyloďují 4 000 vojáků na ostrově Panay.
Sobota 16. dubna 1943
Londýn - polská vláda v exilu vydává prohlášení ohledně Katyňského masakru, kde žádá Červený kříž o vyšetřování.
Neděle 16. dubna 1944
Východní fronta - Krym, sovětské jednotky Samostatné přímořské armády obsazují Jaltu. Na západě překračuje 3. ukrajinský front řeku Dněstr na severu a jihu od města Tiraspol.
Německé jednotky provádějí protiútok na tato sovětská předmostí přes Dněstr, ale obránce Rudé Armády se jim vytlačit nedaří.
Nad Rumunskem - sovětské bombardéry útočí na město Galaþi (česky Galac).
Maďarsko (okupované) - Eichmannova organizace zahajuje systematickou koncentraci kolem 800 000 maďarských Židů do ghett.
Úterý 16. dubna 1945
Východní fronta - Rudá armáda zahajuje závěrečnou ofenzivu na Berlín. 1. běloruský front (maršál Žukov), na východě, a 1. ukrajinský front (maršál Koněv) na jihovýchodě vedou útok za podpory 2. běloruského frontu (maršál Rokossovskij) na severu. Stalin je formálně velitelem této operace a v tuto dobu není jasné, zda armády pod velením Žukova, nebo ty pod velením Koněva, provedou závěrečný útok na město. Tyto dvě sovětské fronty tvoří přes 2 000 000 mužů s více než 6 000 tanky a samohybnými děly, kolem 6 000 letadel a více než 16 000 děl. Německé jednotky bránící tuto linii jsou organizovány do Skupiny armád Visla (generál Heinrici), čelící 1. a 2. běloruskému frontu a do Skupiny armád Střed (polní maršál Shoner), čelící 1. ukrajinskému frontu. Kolem 1 000 000 německých vojáků je rozmístěno na docela silných a dobře připravených pozicích s výhledem na řeku Odru a řeku Nisu, nicméně Němci mají podstatný nedostatek obrněnců, dělostřelectva a letectva. Po masivní dělostřelecké přípravě začínají, z již dobytého sovětského předmostí na západ od řeky Odry u města Küstrin, útoky 1. běloruského frontu. Po velmi dobře načasovaném ústupu se jednotky německé Skupiny armád Visla vyhýbají nejhorším důsledkům této sovětské dělostřelecké palby, ale nemají dostatečnou sílu, aby udělaly více než to, že dočasně sovětský útok zastaví. Útok 1. ukrajinského frontu začíná přes řeku Nisu o trochu později, na sever a jih od městečka Triebel.
Západní fronta - jednotky americké 7. armády doráží na předměstí Norimberku (německy: Nürnberg). Během dne je jinými spojeneckými jednotkami osvobozen speciální zajatecký tábor ve městě Colditz.
Ostrovy Rjúkjú (Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (Nansei-šotó) - americká 77. pěší divize se vyloďuje na malém ostrově Ie Šima a naráží na tuhý japonský odpor.
Barma - v oblasti státu Arakan (dnešní Rakhinský stát) je britskými silami dobyto město Taungup.
Filipíny - americké jednotky se vyloďují na ostrově Carabao (Fort Frank) a nalézají jej opuštěný. Tímto vyloděním je dokončeno obsazování ostrovů v Manilské zátoce.
((Díky Ralph(u) Zuljan(ovi) autorovi, editorovi, vydavateli OnWar.com. Jeho dílo je velkolepé. Toto je můj český překlad jeho textu z Chronologie Druhé světové války (Chronology of World War II). Postupně budu zvyšovat kvalitu tohoto překladu pomocí vhodných oprav a úprav.
Thanks to Ralph Zuljan who is the author, editor and publisher of OnWar.com. His work is spectacular. This is my Czech translation of his text from Chronology of World War II. Gradually I will improve quality of the translation by suitable corrections and adjustments.)) |