Chronologie 21. května.
Úterý 21. května 1940
Západní fronta - Rommelova divize je ostře atakována u města Arras britskými tankovými jednotkami. Tento útok probíhá zpočátku převážně velmi dobře, kvůli poměrné nezranitelnosti tanků typu Matilda vůči standardním německým protitankovým zbraním. Po určité panice na německé straně je útok zastaven, zejména díky palbě několika 88 mm děl. Tyto britské síly jsou příliš malé na to, aby opakovaly tento postup, anebo se "otřepaly" z této dílčí prohry. Weygand navštěvuje velitele severních armád, aby se pokusil koordinovat útoky ze severu a jihu německého koridoru k pobřeží. Po řadě náhod ztrácí možnost setkat se s Gortem, a Bilott, kterému nejvíce objasnil své plány, umírá při autonehodě dříve, než tyto plány může předat dál. Tyto plánované útoky se nikdy neuskuteční. Britové již v tomto směru vyvinuli malé úsilí. Belgičané plánují, že se pokusí uvolnit o něco více britských jednotek pro další akce, ale ukáže se, že to nebude možné. Samotní Francouzi jsou, jak na severu, tak na jihu, již příliš slabí.
Norsko - francouzské, polské a norské jednotky, přesouvající se na Narvik, procházejí další fází a zaujímají pozice na severní straně Rombaksfjordu.
Berlín - na konferenci se poprvé zmiňuje admirál Raeder Hitlerovi o tom, že bude možná nezbytné, provést invazi do Británie. Německé námořnictvo již uskutečnilo několik předběžných studií, ale ty ještě nepočítaly s využitím francouzských základen. I po této konferenci, v této fázi bojů, je této možnosti věnována, jen malá pozornost.
Čtvrtek 21. května 1941
Washington - Roosevelt popisuje potopení lodě Robin Moor v předchozím dni jako "akt zastrašování" kterému se "nehodláme podvolit".
Severní Atlantik - britský průzkumný letoun objevuje německé lodě Bismarck a Prinz Eugen nedaleko města Bergen. Později tento den vyrážejí na moře ze Scapa Flow bitevní loď Prince of Wales a bitevní křižník Hood.
Středomoří - Kréta, Němci upevňují svoji pozici ve městě Maleme. Přilétají první jednotky 5. horské divize. Během noci provádí, poblíž se nacházející jednotky novozélandské divize, protiútok, a ačkoli mají určitý úspěch, nedaří se jim proniknout až na letiště. Také během noci se pokouší německý konvoj dosáhnout tohoto ostrova, ale je zachycen a donucen obrátit se, beze ztrát, před uskupením křižníků a torpédoborců. Mezitím letadlové lodě Ark Royal a Furious vysílají letecky zásilku 48 letadel typu Hurricanes na Maltu. V bojích od ledna ztratili Němci 62 letadel a Italové 15. Britské ztráty ve vzduchu činí 32 strojů a obdobné množství bylo zničeno na zemi. Po leteckém útoku byl ztracen jeden britský torpédoborec.
Pátek 21. května 1942
Berlín - Hitler odkládá plánovanou invazi na Maltu na neurčito.
Tokio - Japonci umožňují Červenému kříži navštívit britské vězně.
Hongkong - dochází k novému japonskému vylodění v Če-ťiangu.
Sobota 21. května 1943
Východní fronta - Kavkaz, německá 17. armáda pokračuje v protiútoku. Rudá armáda nadále této ofenzívě odolává.
Alexandrie - admirál Godefroy, velící francouzské eskadře internované do Alexandrie, volí možnost připojit se ke Spojencům.
Spojené státy - řeka Mississippi se vylévá z břehů. Celkově se ocitá bez domova 15 000 lidí.
Aleuty - americké jednotky zaznamenávají v průsmyku Clevesy postup.
Washington - pokračuje Třetí washingtonská konference (kódové označení Trident (čes. Trojzubec)).
Neděle 21. května 1944
Itálie - malý americký sbor, který se nalodil ve městě Gaeta, se vyloďuje ve městě Sperlonga. Mezitím jednotky americké 5. armády pokračují v útoku. Americký 2. sbor obsazuje město Fondi, v téže době francouzský expediční sbor obsazuje město Campodimele. Německý odpor v údolí řeky Liri a v okolí města Pico brání výraznému postupu v těchto oblastech.
Nová Guinea - americké předmostí v Arare je posíleno a letiště na ostrově Wakde je opraveno.
Spojené státy - exploze na vyloďovacím plavidle v Pearl Harboru, na Havaji, zabíjí 127 a zraňuje 380 lidí.
Úterý 21. května 1945
Německo (okupované) - Belsen, britské úřady nařizují zbývající obytnou část koncentračního tábora spálit na popel. Hermann Göring, někdejší říšský maršál Luftwaffe, je převezen do tábora válečných zajatců ve městě Augsburg (česky Augšpurk i Aušpurk) do hotelu Palace ve čtvrti Mondorf, kde se připojuje k dalším vysoce postaveným nacistickým představitelům čekajících na spojenecké vyslýchání.
Británie - Blackpool, britská Labour Party (Strana práce) volí vystoupení z britské vládní koalice a tak odmítá návrh Winstona Churchilla, aby pokračovala ve spojenectví s Conservative Party (Konzervativní strana) do konce války s Japonskem.
Damašek - syrští a libanonští představitelé ukončují vyjednávání s francouzskými představiteli. Arabští nacionalisté se dožadují prosazení svého vyhlášení nezávislosti, které bylo určitým způsobem slíbeno v době, kdy Svobodní Francouzi osvobodili Sýrii a Libanon v roce 1941, zatímco nyní Francouzi nepřipouštějí nic více, než omezenou vlastní správu.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, americký 3. výsadkový sbor hlásí postup nedaleko pozic Podkova, Půlměsíc a Wana, na západním křídle. Na východní straně, americká 7. a 96. divize (součásti amerického 24. sboru) útočí nedaleko města Jonabaru. Japonské jednotky začínají ustupovat z linie Šuri.
Filipíny - japonská zásobovací základna ve městě Malajbalaj, na ostrově Mindanao, je obsazena jednotkami americké 31. divize.
|