Chronologie 1. června.
Sobota 1. června 1940
Západní fronta - navzdory narůstajícím útokům Luftwaffe se daří z Dunkerku evakuovat celkem 64 429 mužů. Nicméně německá letadla potápějí čtyři torpédoborce a pět dalších poškozují a stejně tak několik trajektů kanálu a další lodě tvořící hlavní oporu evakuační flotily. RAF vysílá osm velkých hlídek, aby poskytly krytí, ale většina škod je provedena v intervalech mezi těmito hlídkami. Na zemi narůstá německé úsilí, daří se jim prolomit obranný perimetr na kanálech ve městě Bergues a nutí k ústupu spojenecké jednotky i v dalších sektorech. Během noci docházejí čelní britští představitelé k názoru, že letecké údery činí evakuaci příliš zranitelnou, aby byla prováděna za dne.
Norsko - Britové a Francouzi sdělují Norům, že brzy zahájí evakuaci. S bezpečnostních důvodů je tato informace poskytnuta se zpožděním, ale bylo tak učiněno, aby Norové byli povzbuzeni k otevřenému odporu proti Němcům, který bude po odchodu Spojenců velmi těžký.
Pondělí 1. června 1941
Středomoří - nedaleko Kréty, během evakuačních operací je německým letectvem potopen křižník Calcutta. Celkově je stáhnuto 18 600 mužů, ale oběti a zajatci v této bitvě o ostrov činí dohromady 15 000 mužů z pozemních sil a 2 000 z námořnictva. Kolem 600 dalších mužů později uprchne. Mezi největší skupiny zajatců patří skupina 5 000 mužů zajatých německým dobytím oblasti Sfakia tento den a posádka města Rethymno, která neobdržela instrukce k evakuaci. Britské síly ztrácejí tři křižníky a šest torpédoborců. Navíc jsou poškozeny dvě bitevní lodě, jedna letadlová loď a velký počet křižníků a torpédoborců. Němci přiznávají ztráty 7 000 vojáků svého sboru -- velký podíl z nich tvoří zabití. Hitler rozhoduje, že ztráty takového rozsahu se již nesmí v žádných výsadkových operacích opakovat, třebaže by vedly k brilantnímu úspěchu.
Irák - britské jednotky vstupují do Bagdádu. Regent Emir Abdul Illah, strýc krále Faisala, se vrací do země.
Severní Afrika - letecký maršál Tedder se ujímá velení sil RAF na Středním východě. Většina německé 15. tankové divize se nyní stává součástí Rommelova sboru.
Severní Atlantik - americká pobřežní stráž zahajuje hlídkové operace u jižního pobřeží Grónska. V této fázi jsou do těchto operací zapojeny pouze čtyři lodě.
Británie - je oznámeno, že se přijímají opatření na zavedení přídělového systému na oblečení.
Úterý 1. června 1942
Německo - během noci (1. - 2. června) probíhá nálet na město Essen 1 036 bombardéry RAF. 35 letadlům se nepodaří návrat zpět. Úspěšnost tohoto náletu je diskutabilní.
San Francisco - po opravách poškození způsobeného torpédem vyplouvá letadlová loď USS Saratoga. Ukáže se, že je to příliš pozdě na to, aby se stala součástí nadcházející bitvy u Midway.
Pacifik - dvacet pět amerických ponorek z rozličných jednotek zaujímá postavení kolem Midway.
Středa 1. června 1943
Spojené Státy - poté, co jsou ukončena zdlouhavá vyjednávání ohledně mzdy, vstupuje více než 500 000 horníků do stávky. Po obnovení jednání se jich většina 7. června vrací do práce.
Čtvrtek 1. června 1944
Itálie - jednotky americké 5. armády postupují k Římu. Americký 2. a 6. sbor využívající dobytí města Velletri, útočí přes Albanské vrchy směrem k řece Albano a k městu Valmonte. V důsledku prolomení linie Caesar (česky: Cézar) německá Skupina armád C (Kesselring) nařizuje ústup na sever Říma. Zadní voje zpomalují americký postup.
Východní fronta - německé jednotky pokračují v útocích na město Iaºi (česky též Jasy). Jednotky sovětského 2. ukrajinského frontu provádějí protiútok a dobývají zpět území ztracené během nedávných bojů.
Středomoří - německý konvoj vypravený na Krétu z okupovaného Řecka je napaden letadly RAF. Několik lodí je potopeno.
Londýn - večer vysílá BBC první kódovanou zprávu, která má upozornit francouzský odpor, že invaze je na spadnutí. Němci doceňují důležitost této zprávy a uvádějí některé jednotky v okupované Francii do stavu pohotovosti.
Nová Guinea - ostrov Biak, americké jednotky obnovují ofenzívu a pěchota za podpory obrněnců postupuje vpřed. Na pevnině, japonské jednotky pokračují v útocích na předmostí městečka Aitape a američtí obránci nadále ustupují.
Sobota 1. června 1945
Rakousko (okupované) - britské jednotky zahajují násilné navracení 40 000 příslušníků kozáckého sboru, kdy je řada z nich doprovázena jejich rodinami, do města Judenborg, nacházejícího se v sovětské okupační zóně. Převážně jde od ruské vojáky kozáckého sboru, vedených generálem Timofejem Domanovem, kteří sloužily s německými jednotkami na východní frontě a vzdali se britským jednotkám ke konci války. Aby k dokončení přesunu došlo bez incidentu, je řečeno britským důstojníkům, aby pokračovali v předstírání, že Rusové souhlasí s jejich usazením na Západě. Probíhá krutá bitva a kolem 700 kozáků je zastřeleno, udupáno nebo páchá sebevraždu z obav ohledně osudu v sovětských rukách. Britským vojákům je sděleno, že toto navrácení kozáků do vlasti je vykonáváno na základě podmínek dohodnutých na Jaltské konferenci, ale ohledně této akce jsou hlášeny negativní ohlasy řadových vojáků. Tato událost vejde ve známost jako "Peggetzský masakr".
Německo (okupované) - Sověty jmenovaný primátor Berlína upozorňuje, že za každý útok na okupační síly bude zabito 50 nacistů.
Střední východ - britské jednotky obsazují Sýrii a Libanon.
Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, po pádu linie Šuri generál Mušijima nařizuje japonským jednotkám, aby se stáhly na jih směrem k poloostrovu Oroku a vrchům Yaeju, Yuza a Mezado v nejzazší jižní části ostrova. Objevují se informace o nespokojenosti japonských jednotek, což bylo doposud u císařské armády něco neslýchaného. Jednotky americké 1. námořní divize překračují řeku Koruba, jižně od Naha. Americký 24. sbor pronásleduje ustupující Japonce, některé z jeho jednotek vyčišťují oblast linie Šuri.
Filipíny - ostrov Luzon, americká 37. divize (americký 1. sbor) postupuje rychle v údolí Cagajan. Japonský odpor je omezen na akce zadního voje. Ostrov Mindanao, americké jednotky jsou nasazeny severně od města Davao.
Barma - britská 12. armáda se stává akceschopnou.
Nad Japonskem - během bouře má na trase do Ósaky kolizi 27 stíhacích letounů P-51. Americké letectvo shazuje na Ósaku přes 3 000 tun zápalných bomb.
|