Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub 2. světová válka [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Politika) moderuje Hartmann.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46
Nejrozsáhlejší konflikt v dějinách lidstva. Mohl proběhnout a dopadnout jinak? Jak k němu vlastně lidstvo došlo?

Bonus klubu od Alfiho - Seznam dokumentárních PDF(20.1.24) ZDE.
Seznam nikde nešířit!!! Je to pouze pro členy tohoto klubu!!! Pokud něco sháníte, pište mi do pošty.


CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWII CHRONOLOGY - v tomto klubu ve starších příspěvcích
CHRONOLOGIE PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY - WWI CHRONOLOGY - právě probíhá

CHRONOLOGIE DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY (PACIFIK) - WWII CHRONOLOGY (PACIFIC) - právě probíhá včetně odborné a jazykové korektury za účasti členů tohoto klubu, prosíme o spolupráci všechny čtenáře a přispěvatele. Díky předem

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: cdqvdlx
[ 8380 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
alfi Alfi 2.7.2012 18:45  7594
stannyjo... a jakou měl přezdívku?
stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 2.7.2012 14:14  7593
Churchill AVRE?
290mm moždíř?
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 2.7.2012 12:50  7592
AlfiPokladač min?
alfi Alfi 2.7.2012 11:51  7591
Nesoutěžní otázkaUhodnete jaká zbraň je na fotografii?
alfi Alfi 2.7.2012 08:15  7590
Chronologie 2. červenceÚterý 2. července 1940
"Luftwaffe má v Severní Francii dvě letecké perutě."
Luftwaffe má v Severní Francii dvě letecké flotily (armády).

Arandora Star - doplnění
Potopena jedním torpédem ponorky U-47 (ano - nikdo jiný než Günther Prien).
Zahynulo 92 členů posádky a stráže, 470 italů a 243 němců (tedy celkem 805).
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 2.7.2012 06:28  7589
Chronologie 2. července.

Úterý 2. července 1940

Severní Atlantik - německá ponorka potápí u pobřeží Irska britskou obchodní loď Arandora Star. Z 1 200 lidí jich ve vlnách nachází smrt 800. Patří mezi 8 000 "nepřátelských přistěhovalců", kteří mají být z Británie deportováni do zahraničí.

Berlín - vrchní velitelství ozbrojených sil, OKW, vydává nařízení nazvané "Válka proti Anglii". Toto nařízení začíná: " Führer a vrchní velitel docházejí k názoru, že vylodění v Anglii je možné". V reakci na toto nařízení Göring vydává instrukce na intenzivní leteckou blokádu s věnováním mimořádné pozornosti útokům na loďstvo. Luftwaffe má v Severní Francii dvě letecké perutě.


Čtvrtek 2. července 1941

Tokio - císařská konference (setkání japonské vlády, vojenských nejvyšších představitelů a císaře, na kterém má být vysvětlena politika císařovi a formálně dojít k důležitému rozhodnutí - které již bylo prakticky učiněno na konferencích jsoucích výsledkem úzké spolupráce mezi politiky a vojenskými vůdci) vede k přijetí rozhodnutí pokusit se o obsazení základen v Indočíně i v případě, že by to mělo znamenat vypuknutí války.

Spojené státy - americké úřady velmi brzy vědí o tomto japonském rozhodnutí díky jejich šifrantům, kteří dokázali přijít na klíč směřujícího k odhalení hlavního diplomatického kódu a několika dalších méně významných operačních kódů. Tato informace získaná z diplomatické šifry koluje pod kódovým označením Magic.

Východní fronta - po rychlém soustředění a přeskupení útočí Tanková skupina 4 (Hoeppner) s obnovenou razancí k městu Ostrov. Na jihu jednotky německé Skupiny armád Jih se základnou v Rumunsku a sestávající se z rumunské 3. a 4. armády a německé 11. armády, začínají s útoky velkého rozsahu.


Pátek 2. července 1942

Arktida - dva britské odplouvající konvoje QP-13 (35 lodí, Archangelsk - Reykjavík) z Murmansku a PQ-17 z Islandu (39 lodí, Reykjavík - Archangelsk (rozptýlen = nedorazil)), se navzájem míjejí, což vyvolá u Němců určitý zmatek. Neúspěšně dvěma ponorkami a letectvem napadají konvoj PQ-17.

Norsko - německá bitevní loď Tirpitz a křižník Admiral Hipper a rovněž dalších šest torpédoborců opouští své základny, aby se připojili k útoku na tyto konvoje.

Londýn - v Dolní sněmovně je vyjádřena veřejná nespokojenost s vedením války předložením návrhu ohledně cenzury, který je namířen proti vládě. Premiér Churchill je kritizován za to, že se pokouší řídit jak válku tak vládu. Churchill odpovídá tak, že buď parlament změní vládu, anebo ji podpoří. Návrh ohledně cenzury je poražen v poměru 476 ku 25. Nicméně o tom, že se válečné úsilí vyvíjí dobře, mnoho poslanců přesvědčeno není. Dále britská Rada pro obchod oznamuje uzavření dohody ohledně kontroly zásobování pšenicí, které se týká obilí z USA, Británie, Argentiny, Austrálie a Kanady.


Sobota 2. července 1943

Šalomounovy ostrovy - pokračuje navyšování počtu amerických jednotek na ostrově Rendova, ale japonská posádka nadále klade odpor. Jen s malým efektem ostřelují japonské námořní síly během noci americké pozice na tomto ostrově.


Neděle 2. července 1944

Nová Guinea - na ostrově Numfoor probíhá spojenecké vylodění. Kolem 7 100 vojáků zahrnující jednotky americké 168. pěší divize a australské jednotky, pod velením amerického generála Patricka, zřizují na severním pobřeží u letiště Kamiri předmostí. Japonci zde nekladou odpor. Admirál Fletcher velí námořní podpoře s americkými taktickými svazy Task Force 74 a TF75 provádějící eskortu a přípravné bombardování. Ostrov Biak, zbytky japonských jednotek nadále kladou odpor.

Mariany - ostrov Saipan, americké jednotky provádějí všeobecný postup. Přemožena je vesnice Garapan.

Východní fronta - Rudá armáda přerušuje několik železničních tratí vedoucích z Minsku na západ.

Itálie - spojenecké jednotky postupují na západě a ve středu země. Městečko Foiano je dobyto jednotkami britské 8. armády.

Spojené státy - pokračuje konference v oblasti Bretton Woods.


Úterý 2. července 1945

Japonsko - ponorka USS Barb odpaluje rakety na ostrov Kaihyo u východního pobřeží ostrova Sachalin. Jde o první americké podvodní plavidlo k vypalování raket k pobřežnímu ostřelování. Mezitím japonské zdroje hlásí, že v Tokiu zůstává pouze 200 000 obyvatel. Všichni ostatní obyvatelé byli evakuováni na bezpečnější místa. Japonci prohlašují, že americkým bombardováním zápalnými pumami bylo zabito nebo zraněno kolem pěti miliónů civilistů.

Velké Sundy - australské jednotky obsazují ropná zařízení v Balikpapanu.

Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) - oficiálně končí americké vojenské operace.

Londýn - britskému námořnímu veliteli Mountbattenovi je nařízeno spustit v srpnu Operaci Zipper, osvobození Malajska.

stanny stanny - Wroc³awský démon - Pacific Panzer General creator 1.7.2012 13:01  7588
V nové Military revue zajímavý článek "Chindité".
Navíc jsem společně s časopisem dostal knihu Rakouští vojevůdci za napoleonských válek 1792-1815.
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 1.7.2012 10:58  7587
Chronologie 1. července.

Pondělí 1. července 1940

Vichistická Francie - francouzská vláda se přesouvá z Bordeaux do Vichy.

Budapešť - maďarská vláda prohlašuje, že byl rumunskými vojáky narušen prostor hranice; je hlášeno zabití několika civilistů. Maďarští vojáci se shromažďují na hranici s Rumunskem.

Bukurešť - rumunská vláda se zříká anglo-francouzské záruky ohledně územní jednotnosti. Rumunští vojáci se shromažďují na hranici s Maďarskem.

Nad Británií - města Hull a Wick v severovýchodním Skotsku jsou v denním náletu bombardována letouny Luftwaffe. Hlášené britské ztráty činí 12 zabitých a 22 zraněných.

Normanské ostrovy - německá okupace je dokončena.

Nad Německem - během noci (1.-2. července), provádí 12 bombardérů typu Hampden nálet na námořní základnu ve městě Kiel. Jednotunová bomba je shozena poblíž bitevního křižníku Scharnhorst slavným pilotem Guyem Gibsonem a dvě malé bomby zasahují těžký křižník Prinz Eugen.

Londýn - Británie varuje, že okupaci Sýrie mocnostmi Osy nebude tolerovat.

Washington - Roosevelt schvaluje další rozpočet pro námořnictvo umožňující stavbu dalších 45 lodí a přinášející 550 000 000 $ na financování tohoto a jiných projektů.

Japonsko - do systému na příděl jsou zahrnuty zápalky a cukr.


Středa 1. července 1941

Východní fronta - Pobaltí, jednotky německé Skupiny armád Střed obsazují Rigu v Lotyšsku, zatímco na jihu další německé jednotky směřující k městu Ostrov již úspěšně překročily řeku Daugavu (také zvaná Západní Dvina). Dále na jihu je na východ od Minsku překročena řeka Berezina a postup pokračuje.

Londýn - velitelem britských sil na Středním východě je jmenován generál Auchinleck. Generál Wavell se ujímá jeho starého postu vrchního velitel Indie. Churchill dává za vinu Wavellovi neúspěch Operace Battleaxe. Britská vláda rovněž uznává, že vrchní velitel na Středním východě, měl k jeho vojenským povinnostem i značnou politickou odpovědnost a aby se vyhnulo k tomuto rozptylování povinností, byl již dříve Oliver Lyttleton jmenován náměstkem ministra, se sídlem na Středním východě.

Sýrie - jednotky 10. indické divize generála Slima se přesouvají z Iráku do severní Sýrie.

Severní Atlantik - letectvo námořnictva Spojených Států začíná s protiponorkovými hlídkami ze základen na ostrově Newfoundland.


Čtvrtek 1. července 1942

Severní Afrika - Afrika Korps pod Rommelovým velením doráží k britským obranným postavením v El Alameinu. Britská 4. brigáda doráží do oblasti Alam el Onsol těsně před tím než se tam podaří dorazit německé 90. pěší divizi. Na jižním a západním konci hřebene Ruweisat se německé 15. a 21. tanková divize v zuřivých bojích tlačí vpřed k pozici 64.

Arktida - německá zpravodajská služba B Dienst objevuje konvoj PQ-17 (39 lodí, Reykjavík - Archangelsk (rozptýlen = nedorazil)) směřující k Murmansku. Na základě této informace německé ponorky U-255 a U-408 konvoj nalézají. Připojuje se k nim dalších 8 ponorek.


Pátek 1. července 1943

Řím - maršál Antonescu, rumunský vůdce, navštěvuje Mussoliniho, aby mu navrhl, že by měla Itálie, Rumunsko a Maďarsko zanechat války společně. Mussolini se zdráhá učinit takový krok.

Šalomounovy ostrovy - příslušníci americké námořní pěchoty z pozice Segi obsazují přístav Viru.


Sobota 1. července 1944

Západní fronta - německý 1. tankový sbor SS (součást 7. armády) provádí útok v oblasti vesnice Grainville. Britská 2. armáda tento německý útok zadržuje.

Itálie - jednotky americké 5. armády obsazují na západním pobřeží město Cecina, zatímco více ve vnitrozemí podléhá město Pomarance v postupu na město Volterra.

Východní fronta - jednotky 3. běloruského frontu dokončují obsazení Borisova.

Spojené státy - měnová konference v oblasti Bretton Woods (oblast města Carroll) je zahájena projevem amerického ministra financí Morgenthaua. Konference se zúčastňuje 44 zemí.


Pondělí 1. července 1945

Velké Sundy - ostrov Borneo, posílená australská 7. divize (generál Milford) se vyloďuje se 33 000 vojáky v Balikpapanu. První tři dny vyloďování na břehu poskytují námořní podporu tři eskortní letadlové lodě. Balikpapan je co se týče ropné produkce jednou z nejbohatších asijských oblastí.

Čína - čínské jednotky osvobozují městskou prefekturu Liou-čou.

Nad Japonskem - 550 bombardérů typu B-29 Superpevnost (doposud nejvyšší nasazený počet těchto bombardérů) shazuje 4 000 tun zápalných bomb na námořní základnu Kure, Šimonoseki, Ube a Kumanoto na západě ostrova Kjúšú.

Německo (okupované) - britské jednotky se stahují z města Magdeburg, které se nyní stává sovětskou okupační zónou.

eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 1.7.2012 00:35  7586
Dzin01, maximilianDíky za názory...
dzin01 Dzin01 30.6.2012 17:08  7585
EisenwolfTo je velmi dobrá otázka. A jako u spousty dobrých otázek je odpověď na ní složitá a asi ji nikdy nedáme tak, abychom byli všichni plně spokojeni. Osobně si myslím, že Beneš mohl sledovat politiku daleko menších ústupků. S Maďarskem a Polskem není srovnání moc přesné, Maďarsko bylo členem Osy a vztahy mezi Polskem a SSSR byly zatíženy historickou nenávistí. Co minimálně mohl Beneš nedělat je tak jasně jít Sovětům na ruku. Sice asi neměl možnost provádět nějakou zásadní a rozhodnou politiku proti SSSR, ale mohl určitě být výrazně protikomunističtější. Ovšem to se týká i ostatních demokratických stran, jejichž představitelé se taktéž nijak nepředvedli.
maximilian maximilian Vanitas vanitatum et omnia vanitas 30.6.2012 10:01  7584
EisenwolfTak třeba nacistická politika (před válkou, během války) by určitě přinesla jiné výsledky, přesto bych pro ni nebyl. Ale chápu, že jsi zkrátka myslel ne prosovětskou. Pokud by se nás západ nezastal, což by asi neudělal (jako že to nikdy neudělal - 38, 48, 68), tak by si Rusové stejně vzali, co chtěli. Gottwald měl od Sovětského svazu slíbeno použití síly, ale odmítnul to s tím, že lidé si komunisty sami zvolí (což udělali, přestože na Slovensku komunisté nevyhráli). Vítězný únor pak samozřejmě nebyl legální (jako i jiné události z předchozího roku), ale spíš nežli vojenský převrat to bylo využití veřejného mínění a zněužití práva. To se dneska děje taky, myslím u nás. Co se týče spojení malých zemí, tak máme Visegrádskou čtyřku, v minulém století jsme měli Malou dohodu, ale ani jedno příliš nerozvíjelo spolupráci. To, o čem jsi tu uvažoval ty prosazoval Palacký, když chtěl zachovat Rakousko-Uhersko, které se podle něj mělo stát federací mnoha malých států sjednocených však v zahraniční politice. Lidé jako Masaryk však chtěli Rakousko za každou cenu zničit. Okupovali nás nacisti, okupoval nás Sovětský svaz a dneska jsme v EU (je to dost velké společenství?), ale nezdá se mi, že jsme si příliš pomohli.
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 30.6.2012 09:18  7582
ad Podkarpatská RusDík za info, některé věci jsem nevěděl, především mě překvapilo jakým způsobem Sověti přesvědčovali obyvatele k připojení, strašné... O Benešovi jsem věděl, naše politika byla vůči Sovětskému svazu permanentně měkká, na druhou stranu pomohla by nám jiná politika (pro kterou bych samozřejmě byl za každých okolností) proti takové velmoci?, viz. později Maďarsko, Polsko? Vůbec se mi zdá, že si náš národ vždy sedá na zadek před velmocemi, proč to? Dělejme si spojence mezi státy, které nejsou velmocemi, společně pak jako velmoc můžeme klidně působit... Copak chceme participovat na politikách velmocí jako Rusko, USA, Čína? Co takhle více se stmelit s řadou jiných menších zemí, které to budou vidět obdobně, začít u Rakouska, Švédska?
eisenwolf Eisenwolf 4T Červený tedy Dhoul 30.6.2012 08:53  7581
Chronologie 30. června.

Neděle 30. června 1940

Kanál La Manche - německé jednotky začínají obsazovat Normanské ostrovy, jediné britské území, které si podrobí.

Bukurešť - rumunská vláda ustupuje sovětským územním požadavkům předloženým před několika dny.

Spojené státy - na sjezdu Republikánské strany ve Filadelfii je na prezidentského kandidáta vybrán Wendell Willkie v 6. kole tajného hlasování, kdy získává většinu hlasů v poměru 654 ku 318 proti senátorovi Taftovi. Tento sjezd je z naprosté většiny pro politiku nevměšování se do probíhající války.


Úterý 30. června 1941

Východní fronta - Tanková skupina 2 (součást Skupiny armád Střed) obsazuje Bobrujsk a jsou zahájeny operace na překročení řeky Berezina. Jednotky Skupiny armád Střed obsazují Lvov, zatímco její jednotky na levém křídle pronikají hlouběji do vnitrozemí směrem k městu Kyjev.

Moskva - je oznámeno zformování nového Státního výboru obrany. Členy se stanou Stalin, Molotov, Vorošilov, Malenkov a Berija. Nejmocnější z nich je Stalin.


Středa 30. června 1942

Východní fronta - Sovětské vrchní velení nařizuje evakuaci Sevastopolu. Sovětská Černomořská flotila je těžce poškozena v bojích při málo úspěšných pokusech vyvézt pryč jednotky a vybavení.

Atlantik - k důkladnějšímu krytí konvoje PQ-17 (39 lodí, Reykjavík - Archangelsk (rozptýlen = nedorazil)) vyráží eskortní lodě z Islandu. Jde o 4 křižníky, z toho 2 americké a 3 torpédoborce. Němci objevují, ale nenapadají konvoj QP-13 (35 lodí, Archangelsk - Reykjavík).


Čtvrtek 30. června 1943

Šalomounovy ostrovy - americké jednotky se vyloďují na několika ostrovech souostroví New Georgia. Cílem je zejména ostrov Rendova. Všechna vylodění jsou úspěšná. Japonci kladou tuhý odpor na ostrově Vangunu. Americké jednotky podílející se na těchto vyloděních pocházejí zejména ze 43. divize (generál Hester) za námořní podpory taktického svazu Task Force 31 (admirál Turner) a podpory letectva se základnami na pevnině, kterému velí admirál Fitch.

Nová Guinea - smíšená australsko-americká jednotka známá jako McKechnie se vyloďuje z provincie Morobe v zátoce Nassau nedaleko městečka Salamaua. Japonci kladou vylodění tuhý odpor.

Východní fronta - na celé frontě dochází k početným bojům menšího rozsahu.

Polsko (okupované) - velitel polské Zemské armády, Grot-Rowecki, je ve Varšavě zatknut Němci.


Pátek 30. června 1944

Východní fronta - sovětské jednotky "čistí" trasu do Minsku. Jednotky 3. běloruského frontu překračují řeku Berezina na sever a jih od města Borisov. V tomto městě do odpoledne probíhají tuhé pouliční boje a bránící německé jednotky se z města večer stahují. Tyto jednotky jsou poslední překážkou před Minskem.

Západní fronta - končí německý odpor na poloostrově Cotentin. Americká 1. armáda pokračuje v bitvě na přístupových trasách k městu Saint-Lô; britská 2. armáda pokračuje v boji směrem ke Caen. Ode dne D Spojenci na plážích v Normandii vylodili 630 000 vojáků, 600 000 tun zásob a 177 000 vozidel. Jejich ztráty činí 62 000 zabitých nebo zraněných.

Itálie - jednotky americké 5. armády tvrdě bojují ve městě Cecina. Hlavní postup do vnitrozemí je zpomalen novou německou obrannou linií jižně od města Siena a Arezzo.

Mariany - americký 5. výsadkový sbor obsadil více než jednu polovinu ostrova Saipan. Boje na jih od hory Tipo Pale a hory Tapotchau pokračují. "Vyčištěny" jsou oblasti Death Valley (Údolí smrti) a Purple Heart Ridge (hřeben Purpurové srdce).

Washington - Spojené státy přerušují s Finskem diplomatické styky.

Dánsko - v Kodani začíná generální stávka.


Neděle 30. června 1945

Ostrovy Rjúkjú (japonsky Rjúkjú-šotó) nebo ostrovy Nansei (japonsky Nansei-šotó) – Okinawa, americké jednotky dokončují "vyčišťující" operace (23. - 30. června) v rámci kterých je hlášeno zabití 8 975 Japonců a zajetí 2 902.

Velké Sundy - ostrov Borneo, pokračuje přípravné námořní ostřelování Balikpapanu.

Čína - čínské jednotky obsazují město Čchung-čching na hranici s Francouzskou Indočínou (rovněž Japonci okupovanou). Číňané pokračují ve svém postupu dále do Indočíny.

Washington - prezident Truman jmenuje Jamese F. Byrnese, aby nahradil ve funkci ministra zahraničí Edwarda Stettiniuse.

maximilian maximilian Vanitas vanitatum et omnia vanitas 29.6.2012 19:55  7580
Podkarpatská Rus/BenešCo se Beneše týče, tak jeho válečná a poválečná rozhodnutí vycházela komunistům vstříc někdy až moc. Možný způsob výkladu je, že se snažil získat čas ve víře, že síla komunistů (hlavně na domácí půdě) postupem času zeslábne. Co se týče zahraniční politiky, musel počítat s tím, že Československo bylo velmocemi přiřknuto východnímu bloku. Co se týče Podkarpatské Rusi, tak si nemyslím, že by to byla příliš velká ztráta (chápu - jakákoli ztráta území netěší). I bez ní bylo Československo velmi protáhlé, oblast to byla ekonomicky zaostalá a i národnostně by se situace státu jen více komplikovala (vemte si samotné Slováky, kde dodnes mnozí z nich vidí klíčové události Československa jinak, jak Češi - koneckonců se soustátí nakonec po dohodě politiků i rozpadlo. Zastávám názor, že pak by připadla Slovensku, nebo Ukrajině). A fórek k tématu na závěr: Jakob Abeles jde do nebe a anděl u brány ho zadržuje. "Počkejte chvíli, než si Vás prověříme," říká. "Nač to?" ptá se Abeles. "Tady máme napsáno, že jste se narodil v Rakousko-Uhersku, žil v Československu, oženil se v Maďarsku, sloužil v Sovětském svazu a zemřel na Ukrajině. Takoví světoběžníci jsou podezřelí. Páchají nepravosti a pak za sebou zahlazují stopy." "Nejsvětější je můj svědek," ujišťuje ho Abeles, "že jsem se celý život nehnul z Mukačeva."
dzin01 Dzin01 29.6.2012 19:42  7579
Podkarpatská RusJj to byla Benešova neschopnost jednat se Sovety. On k nim přistupoval jako k západním státníkům, tedy jim v rámci ukázání dobré vůle činil možné ústupky a očekával, že oni to tak pochopí a budou jednat podobně. Jenže oni to brali jako dar a později se ho dožadovali.
To je přesně tentýž případ, kdy Beneš měl na mysli, že je zde možnost o jednání o odstoupení Podkarpatské Rusi, ale Sověti si to vyložili, že jim ji dal a později se toho tvrdě dožadovali. A Beneš jim ustupoval přsně v rámci výše zmíněného a tak se prostě dostával stále a stále do vleku Sovětů a kolotoče ústupků jim. Nadruhou stranu neschopnost jednat se Sověty, resp. k nim přistupovat jinak, než by bylo záhodno, dalo by se říci dost najivně, se táhla jako červená nit celou diplomacií Spojenců za WW2.

[ 8380 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt