Proč mám pocit, že pro Jelenu je alternativní medicína (a tudíž nepřípustné) cokoliv co "není tabletka na předpis"?
Například obecně vzato bylinky samozřejmě fungují. Jen jde o to na co a jak se používají (v ČR milované konopí může mít pro člověka s roztroušenou sklerózou pozitivní účinky, ale pro huliče za školou je to z léčebného hlediska naprosto k hovnu - schválně, kterých uživatelů je víc?). List senny asi nebude nejlepší používat na vypíchnuté oko, ale stejně tak asi moc nepomůže viagra na zlomenou ruku nebo kapky do nosu na rakovinu (ačkoliv v tomto případě nejsou překvapení vyloučena). Co se týče dávkování, tak u bylinek je určitě nepřesné, respektive ne zcela přesné, u prášků je sice dávkování zcela (v rámci jakési tolerance) zcela přesné, na druhou stranu, člověk a nemoc nejsou tovární výrobky a proto neplatí, že na každého je dané přesné dávkování optimální a tyto přesné dávky se v průběhu léčby beztak nepřesně upravují, mnohdy až do maxima toho co se uvádí na obalu. To samé lze dělat s bylinkami (a dělalo se to tak tisíce let). Relativnost pojmu "přesné dávkování" myslím ilustrativně dokládají alergie. Tam kde jeden pořebuje dávku, která by zabila koně, pro druhého je zlomek tohoto množství smrtelně nebezpečný a je úplně jedno jestli se jedná o prášek z lékárny nebo o doma vypěstovanou bylinku. Možná až na to, že ta bylinka by neměla tak fatální následky jako tomu může být u léků. Zneužít pak lze cokoliv. V renesanci byl oblíbený blín a náprstník (látky v lécích jsou beztak často rozpoznány právě na základě bylinek), dnešní experti používají například heparin.
Jde jen o tu míru. Léčit rakovinu heřmánkem asi nepomůže, ale prednison na angínu taky nejspíš nebude optimálním léčivem.
Pár nemocí bývá taky psychosomatického původu a tam je šikovný léčitel určitě vhodnější jak chirurg, ale "obyčejný" doktor by to rozpoznat mohl, ale v tom frmolu to má určitě těžší. |