Skoro všechny moje čaje jsou sypané a vícenálevové. (protože jednonálevový sypaný čaj musí být nějaký speciální a nebo mizerný)
Vesměs je to tak.
Sypané čaje mají rády volný prostor, tohle ale dost záleží na celkové velikosti listů, čaje s vetšími kusy by měli mít víc prostoru se rozebrat než potřebují ty, které jsou nadrcené na menší kousky. Ovšem pozor původní vzhled může klamat, některé listy se např sbalují do ruliček, takže sušené vypadají jako malé kousky, ale pak se rozbalí ve vodě a je vidět, jak jsou skutečně velké.
Velké listy - ty vesměs musí být v konvici/hrnku (pro 1 osobu) zalité přímo a plavat.
Malé kousky - ty lze louhovat taky viz výše a nebo dát do do sítka pro jeden hrnek a zalít po vrch.
Druhá věc je, jakou dobu louhování čaj zvládne. Všeobecně černé čaje by měli mít těch 3-5 minut, i když jsou vícenálevové, protože jinak budou hnusné.
Naopak celolisté zelené čaje (např. ne japonské mleté, ty fungují trochu jinak) ty mohou zůstat zalité klidně i půlhodinu a na jejich chuti to není moc poznat.
Ono ostatně délka čaje patrně souvisí s vhodnou dobou louhování, látky z celých listů se louhují pomaleji než z nadrcených.
Na to říct něco bližšího co je vhodné pro tebe, ale je potřeba aspoň napsat zhruba název čaje.
Stejně tak je důležitá i teplota čaje, ale ta možná ještě víc záleží na druhu čaje.
Zalévání všeobecně nemá úplně jasně daná pravidla. Někdo si to dá do malé speciální konvičky pro 1 osobu a pokaždé si vylouhuje a slije. Poté může podle kvality mít nálevů třeba osm, někdo si to zalije a postupně z toho upíjí, následně zalije ještě jednou nebo dvakrát maximálně.
Jen asi platí, že celková doba čaje ve vodě je asi konstantní.
Jediné pravidlo, které platí univerzálně, je to, že pijeme čaj takovým způsobem a tak dlouho, dokud nám to chutná.
Tolik zhruba nudná teorie (s ručením omezeným).
A teď něco z nudné praxe, ale snad to bude tak srozumitelnější ;)
Příklad 1:
Doma mám černý sypaný čaj z obvyklé produkce, kupovaný normálně v supermarketu. Ze zkušenosti vím, že víc jak dva krátké nálavy nesnese, protože je pak už bez chuti (nebo minimálně bez té o kterou bych stála). Je to drobný čaj a fermentovaný (=černý) takže louhování delší než 5 minut dělá hnusně hořkej čaj. Louhuju ho (skoro)vařící vodou do hrnku přes sítko obvykle 3-4 minuty a pak sítko vyndám a položím bokem. Až čaj dopiju (což trvá delší dobu, protože je na začátku dost horký) vložím sítko znovu a znovu zaliju.
Pokud bych ho dělala do konvice, pak by bylo rozhodně potřeba ho z té konvice přelít do něčeho jiného (mí rodiče používají jinou konvici do které to přelívají přes sítko a nebo konvici co má velké vnitřní sítko, ale s tím je většinou dost opruz) protože ten čaj v tom zůstat nemůže, byl by hnusný.
Příklad 2:
Na nějaké lepší zelené čaje mám doma speciální čajovou malou skleněnou konvičku s velmi jednoduchým sítkem z kovové spirály (sítko je ale vhodné pouze pro velkolisté čaje, protože drobný čaj by skrz to prošel ven). Dávám si tak doma obvykle vysoce kvalitní čaje, které si chci vychutnat, takže je zalévám cca 80 stupňovou vodou (je to zelený čaj) a dobu slití nálevu řídím podle chuti, počkám pár minut a když mi přijde chuť už dostatečně zajímavá, ale ne už příliš silná, nálev celý sleju. Zalévám a popíjím takhle opakovaně než mi ten litr vody v konvici dojde. Čaj se postupně sice trochu "vyřeďuje", ale to neznamená jen že pozvolna mizí chuť, ale to, že se v průběhu doby se dostávají do popředí trochu jiné chuťové odstíny, proto se taky říkává, že každý nálev chutná jinak. Je to pravda, ale tyhle jemné rozdíly se IMHO člověk musí naučit nejdřív vnímat.
Příklad 3:
(který bude asi nejvíc smyluplný pro takové běžné použití a tento případ)
Protože v práci nemám čas se otravovat s nějakými nálevy ani si je moc vychutnávat, připravuju si tam svoje dva čaje (černý podobný Darjeelingu a zelený jasmínový) prostě jen tak, že nasypu čaj do hrnku a zaleju vodou (ten černý klidně rovnou z konvice, na jasmínový by opět měl být 80 stupňový, příliš horká voda dělá ze zelených čajů hořké, ale protože se mi na to fakt nechce čekat až zchladne, tak trošku prasácky naleju cca 1/3 studenou vodou a zbytek vařící, výsledek mám otestovaný někde kolem těch 80 ;). A nechám to v tom louhovat tak dlouho, dokud není voda dost studená abych to mohla rovnou pít. "Darjeelingový" čaj má tu výhodu, že přesto, že patří mezi černé čaje, je velmi jemný a skutečně zvládne klidně louhování i dvacet minut. Po delší době (například když musím odběhnout) už je sice cítit, že začíná být trochu přelouhovaný, ale pořád je to v mojí chuťové toleranci a hlavně se nemusím otravovat s dvěma hrnkama a přelíváním.
Ten černý tímto způsobem zvládá dva nálevy a jasmínový tři, víc moc ne, klidně mezi nimi mám občas i několikahodinovou pauzu, myslím, že čaji je to dost jedno, ale obvykle dopiju jeden nálev a dělám další.
Ono popravdě řečeno, popíjím nějaký čaj takhle vlastně celý den i když to obvykle jsou jen asi dvě porce čaje ;)
A na závěr (jestli to ještě někdo čte) bych jen řekla se vyvarovat některých věci co jsem potkala třeba v kavárnách (nečajovnách). Například se tam pyšnili sypaným čajem v konvici.. a skutečně přinesli velkou konvici.. ovšem v ní bylo zoufale málo čaje, že to byla spíš voda s čajovou příchutí (tento problém mám opakovaně i s těmi "paramidovými" čaji, to co prezentují jako množství pro 1/2l konvičku by odpovídalo tak akorát polovičnímu hrnku. Jinde mi ten čaj donesli v té velké frenchpress konvici na kávu, ale donesli k tomu jen malý hrnek. Takže mi nepomohlo že jsem si po pár minutách chtěla čas "zpressnout" a nalít.. protože se to nevešlo do hrnku celé a než jsem dopila, abych si mohla nalít další, byl ten zbytek už nechutně přelouhovaný.
Stejně tak se mi to stalo u hodně aromatických zelených/jasmínových čajů v konvičce, které automaticky nosí v některých vietnamských bistrech. Než stačíte konvicčku dopít, obvykle je spodek už přelouhovaný.
Z tohoto pohledu se mi zdá nevhodné nechávat čaj v konvičce delší dobu. Hrnek během té kritické doby vypijete, ale konvička trvá vypít dýl, pokud jste na ni sami. Ve více osobách to asi lze.
(jo a ten zbytek nechávám v hrnku v práci většinou do druhého dne, kdy uschne a dá se lehce vysypat, plíseň tam zatím nebyla ;) |