Tessien*1) - Tak ta mise mela spocivat v tom, ze je dopraven v modulu na planetu, trochu ji prozkouma a odvysila vysledky. Tam mi neprijde jako vylozeny nesmysl, proc by to nemohla byt mise pro jednoho (porad je potreba brat v uvahu, ze se bavime o vesmirnych letech s ne-zas-tak-scifi technologiema, tj. kazdy kilo navic co musis nest se hodne pocita. Pokud tam mas omezeni na hmotnost, prozkoumas radsi treba 8 planet dvema lidma nebo 12 planet jednim clovekem?
No, mně to jako strašlivý nesmysl přijde - a ono je to vidět i v tom filmu, jak fatální následky takový přístup má. Jediný průzkumník planety se utopí, tím pádem není nikdo, kdo by vysílal, tím pádem skoro zařvou tři lidé ze čtyř z druhé mise (kteří samozřejmě opět musejí na planetě přistát, aby zjistili, že jsou tam životu nebezpečné vlny.
Otázka nestojí, zda raději osm planet ve dvou nebo dvanáct v jednom. Otázka zní, jestli radši prozkoumáš jednu planetu ve dvou tím způsobem, že skutečně získáš data z výzkumu a nebo pošleš jednoho chudáka s tím, že se MOŽNÁ zadaří a jemu se podaří přežít. Což samozřejmě skutečná NASA moc dobře chápe, takže i na misi "no, seber tam pár šutrů, tak dvě hrsti prachu a zabodni do země tyčku s vlajkou, to bude stačit" posílá dva chlapy.
2)- Jo, takhle nejak to chapu.
Aha... no v tom připadě je to přesně tak "logický" postup, jak jsem se bál.
- A ten clovek by zustal viset navzdy ve vesmiru, to neni moc rozdil proti tomu, kdyz umre na planete, ne? :)
No ano, za toho šíleného předpokladu, že by výzkum probíhal tím způsobem, že nosná loď vyhazuje průzkumníky v krabicích vesmíru a osudu napospas. Za trochu normálnějších podmínek by ta nikdy neviděná nosná loď počkala, až robot odvysílá alespoň základní údaje o obyvatelnosti, a teprve pak by vypustila krabici. Takhle je to prostě úplně šílený postup. To už by dávalo větší smysl, kdyby na nosné lodi byl velitel, který by u každé planety podržel výzkumníkovi u hlavy pistoli, dokud by se sondou nezjistilo, jestli je planeta vůbec obyvatelná. Nebyla-li by, zmáčkl by spoušť. Výsledek by byl stejný a ještě by se ušetřila krabice :-)
-Ja zas nevim, co na tom moc nepobiras? Proste meli palivo na to, aby se dostali do cile, ale ne uz na cestu zpatky. Nevim, jestlis nekdy videl, jak vypada raketa startujici do vesmiru, ale nejakych ja nevim 90% (ted hazim cislo od oka, ale myslim, ze to neni moc daleko od pravdy) te lodi se spotrebuje jen na dosazeni unikove rychlosti. Taky mysli na to, ze tyhle prvni lode byly tusim 10 nebo 12 let pred Endurance, takze technicky mnohem zaostalejsi (coz se tam tusim rozebira) - i kdyz je fakt, ze to, jak tam pak jen tak snadno odletaji z planety/na planetu trochu skripe, ale tak s primhourenyma ocima se to da svest na technicky pokrok tech 10 let, no...
Ale ano, i ve filmu jsem viděl klasickou několikastupňovou raketu, jak z ní při startu klasicky odpadává led a tohle všechno. Taky jsem tam ale viděl moduly schopné opakovaného startu z planety, které evidentně neměly žádné obrovské nádrže s palivem (dokonce ani pro planetu s větší gravitací).
Navíc jsem měl pocit, že Endurance je na orbitě Země už nějaký čas - že ji tam nedostali až pro Cooperovu misi - a že je plná právě takových modulů, které tam vynášela ta několikastupňová raketa (ale v tom se můžu plést). Nicméně, jestli jsem správně pochopil film, tak rozvoj nových technologií v těch dobách zrovna moc nefrčel a veškeré technické obory byly spíše v útlumu. Takže si moc nedovedu představit, že by NASA za deset, dvanáct let vyvinula právě ty o tolik dokonalejší moduly (kdo by to koneckonců dělal, když nejsou lidi ani na pořádný průzkum planet, které by mohly zachránit lidstvo, ehm...)
3) - To pristavani ve filmu myslim primo nebylo, jen se o tom mluvilo. A ano, jeho modul byla ta obytna krabice.
Taky si myslím, že tam nebylo. Proto jsem se taky ztrácel v tom, kdo jakým modulem letí. Zvlášť proto, že jsem doted nepřišel na jediný důvod, proč by najednou měli přistávat ve více modulech.
4) Já mám s tímhle bodem zdaleka nejmenší problém - utěšuju se tím, že hladomor byl nejmenší problém a lidstvo uteklo hlavně před udušením (v důsledku sněti) a prachovými bouřemi.
* |