Tessien* No ano, v rámci konsistence s dnešní realitou si myslím, že by bývalo stačilo posílat roboty. Hm, raději to rozepíšu:
1) První krok exodu - pokud to po mně film žádá a já nesmím použít nic než dělostřelecky vystřelenou krabici, pošlu v té krabici robota. Krabice doletí na orbitu planety. Robot vypustí spolehlivý satelit. Následně se zřítí na povrch. Zde provede jednoduchou analýzu prostředí, takže se vyloučí planety komplet pokryté vodou (tady ovšem zase připomínám, že zkoumat celou planetu tak, že přistanu v jednom člověku/robotu na jednom konkrétním místě je blbost.) Získané údaje odvysílá na orbitu ku spolehlivému satelitu. Spolehlivý satelit vyšle zprávu směrem k červí díře (na jejímž konci by měl čekat další, retranslační satelit a přeposlat signál k Zemi).
2) Druhý krok exodu - NASA vyhodnotí získané údaje.
3) Třetí krok exodu - NASA připraví ekvivalent Cooperovy mise, která ale tentokrát neletí na blind, aby v podstatě opakovala výzkum z prvního kroku (což se ve filmu stalo), ale je připravena na prostředí konkrétních obyvatelných planet.
4) Čtvrtý krok exodu - Cooperova banda připravuje planetu na přílet lidstva a nebo oplodňuje dovezená vajíčka.
Tohle mi připadá jako minimálně stejně ekonomický model jako byl ten ve filmu, ale nedochází při něm ke ztrátám na životech a NASA tentokrát získává znalosti o zkoumaných planetách (na rozdíl od filmu).
Takže ano, klidně přijmu premisu filmu, podle které UI robotů nestačí na kvalitní průzkum, ale klíčové podle mě je, kde bude lidský spoluprůzkumník a co tam bude dělat. Dle mého patří člověk do laboratoře na Zemi, kde vyhodnocuje získaná data. Kdyby už z nějakého důvodu musel být na "dohled" průzkumného robota, tak patří do krabice na stabilní orbitě zkoumané planety, kde opět vyhodnocuje (a přeposílá) získaná data.
* |