Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Co právě čtete [ŽP: 24 týdnů] (kategorie Literatura) moderují Skip, Anka, Havelock, manka, panKaplan.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46

CHCETE DOPORUČIT KNIHU NEBO FILMOVOU ADAPTACI?
Do titulku napište "Doporučení" nebo že chcete k nějaké knize přidat. Pište příjmení, křestní jméno nebo jména; "Doporučení/film" - CZ, orig. název, režie, autor, název literární předlohy, pokud se liší od názvu filmu.

NA HOMEPAGE NALEZNETE SEZNAM DOPORUČENÉ LITERATURY A FILMOVÝCH ADAPTACÍ LITERÁRNÍCH DĚL.

Nejdoporučovanější spisovatel:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
Gabriel García Márquez
Nejdoporučovanější kniha:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
George Orwell: 1984
Nejdoporučovanější filmová adaptace:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
Přelet nad kukaččím hnízdem
r. Miloš Forman (1975)
Ken Kesey (1962)


LOPUŠÁCI V SÍTI
Goodreads.com: Holly, Anka, makovec, Domi, Dr_Bilo, Wronski, ziggy, Valkil, Jantara, Jelena
Databazeknih.cz: Rooz, Dudek, elfos, Skip, Valkil, Jantara
cbdb.cz: centos, nash, elfos
Legie.info: Tigo, Idle, NDroo, Rooz, elfos
Pitaval.cz: Tigo, elfos/acenter
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 8092 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
johnny10 13.2.2010 23:22  17320
Douglasja vim, ale vysvetluj to generaci nasich maminek :-(
douglas Douglas Každý film může být zajímavý, - kladete-li si správné otázky. 13.2.2010 23:22  17319
Johny10: Jenže poslouchej svět kolem sebe, Larsson poměrně působivě reflektuje, jak se angličtina dostává do běžné řeči v rodném jazyce - a ne vždycky proto, že neexistuje vhodnější výraz, ale protože je to zvyk. Když jsem četl Larssona, měl jsem dojem, že lidi ve světě románu (kromě Lisbeth, tedy :) konečně používají počítače, techniku a jazyk podobně, jako lidi v mém světě, se kterými se setkávám. (A nejen proto, že hrdiny jsou lidé živící se každodenním psaním. :)
douglas Douglas Každý film může být zajímavý, - kladete-li si správné otázky. 13.2.2010 23:17  17318
Kua, a to mi můj známý z Hostu ještě před několika týdny říkal, že se nic nemění. :(
johnny10 13.2.2010 23:17  17317
btw co jedien bych ja vytkl Larssonovi jsou ty anglicke vyrazy, kterymi je kniha proseta. pokud to tedy neni dilem prekladu, ale zrejme ne. ja chapu, ze nekdy to je nezbytne, ale kolikrat to tam bylo zbytecne (napr. kdyz si postava sama pro sebe zaklela anglicky ci jinak si anglicky neco okomentovala). casto ty anglicke vyrazy byly i dost dulezite pro dej.

mne osobne to bylo sumak, ta anglictina byla zakladni, ale pro moji mamku, ktera neumi ani slovo anglicky to nebylo zrovna user friendly. taky jsem tedy zacal od pulky te knihy normalne tuzkou vpisovat preklady..bohuzel me to napadlo az u druheho dilu..
johnny10 13.2.2010 23:10  17316
Douglasnechci ti brat iluze, ale vydani bylo presunuto z brezna na kveten :-(
douglas Douglas Každý film může být zajímavý, - kladete-li si správné otázky. 13.2.2010 23:06  17315
Petkon: To "časové měřítko" je dost podezřelé, já přečetl za pár hodin i Dubliňany a Portrét umělce v jinošských letech od Joyce, Doktora Fausta od Manna, Kafkův Zámek nebo třeba Malloryho Artušovu smrt (první díl, ne ten výcuc). Ani jedno z toho není zrovna klasická narativní výstavba, a přesto nemám palčivý pocit, že by mi něco z toho, co mohlo první čtení poskytnout, uniklo. Stačí mít trénink a umět se soustředit.

Je vtipné, že zavrhneš jedno škatulkové zjednodušení a navrhneš jiné, ještě horší, kdy postuluješ přímo úměrný vztah mezi hodnotou a délkou čtení. V tom případě jsou nejhorší knihy ty nejhodnotnější, protože třeba posledního Browna jsem silou vůle louskal tři dny - najednou to nešlo. :)

Makovec: Mně se líbil právě kvůli odfláknutému konci jedničky především druhý díl, těším se hodně na třetí. Odolal jsem slovenské verzi, protože stejně budu muset psát o české, takže už jen pár týdnů... juchů. (Jen pro zajímavost - http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=646376 )
makovec makovec Chuck Norris snědl jídlo od Babicy - a ještě si přidal 13.2.2010 22:52  17314
u me larsson (alespon po prvnim dilu) docela boduje. cetlo se mi to dobre, dej nebyl zas tak moc stupidni, jen ke konci sem mel pocit ze se do toho sam zamotal a z docela zajimavy spleti moznejch podezrelejch se vyhrabal trochu krecovite.
johnny10 13.2.2010 22:34  17313
a jak hodnotite tu trilogii od Larssona?
petkon 13.2.2010 22:29  17312
Máš pravdu, s tím nelze než souhlasit. Každé zjednodušení a škatulkování poněkud kulhá.
Ono je úplně jedno, kam Dana Browna zařadíme, do jaké literární škatulky. Důležitější je shodnout se na tom, že je to laciná, jednoduchá, ale zejména průměrně až špatně napsaná literatura.
Je užitečné a prospěšné si uvědomit, kolik dnes máme "spisovatelů" a co tito "umělci" píší, nebo lépe řečeno jakým způsobem to píší. To považuji třeba za důležitější než to, jak důmyslný příběh nebo dějovou linii dokáží vymyslet. Co je to platné, když máme před sebou sebespletitější a napínavý příběh, když je napsán stylem a slohem na úrovni absolventa základní školy. Tak, aby se to dobře a snadno četlo. U mě je vždycky podezřelá kniha, kterou lze přečíst za pár hodin (pokud nemá pár desítek stran), kterou lze číst rychlo-čtením jako např. noviny nebo časopis.
U mě platí ve většině případů jednoduchá rovnice, že čím hodnotnější knihu čtu, tím ji zdolávám pomaleji, nutí mě číst ji velmi, velmi pomalu a pozorně. Po přečtení poslední stránky mám zpravidla chuť ji vzít znovu od začátku a vracet se k některým místům a objevovat v ní po dalším přečtení věci, které při prvním čtením prostě objevit nešlo proto, že člověk neznal jejich význam v kontextu celého textu včetně jeho závěru.
Po přečtení Dana Browna během dvou dní jsem měl jedinou touhu už nikdy od něho žádnou knihu nečíst.
douglas Douglas Každý film může být zajímavý, - kladete-li si správné otázky. 13.2.2010 20:10  17311
Ono je třeba výrazně rozlišovat i mezi brakem, pokud vůbec s tou kategorií operovat. Výborný žánrový román rozhodně budu cenit víc než špatný ambiciózní román. Jako člověk vychovaný a vzdělaný postmoderní dobou považuji tyto kategorie za dávno překonané (a je třeba je přehodnotit a jasně vymezit spíš strukturálně než tematicky).

Každopádně u Browna není problém v tom, že je to brak, ale že to vlastně ani brak není, ale jen velmi špatná literatura. Brak lze totiž definovat třeba tak, že je otevřeně orientován k opojení z vyprávění, případně z explicitně představovaných atrakcí, naplnění očekávaných norem... Jak píše Eco, inovativní detektivka je vlastně z hlediska čtenářů detektivky špatná detektivka. Jeho Jméno růže je mnohovrstevnatý román, ale jedna jeho rovina je pořád detektivka se vším, co k ní patří...

Každopádně Brown není dobrý vypravěč, jeho romány jsou strašně statické, veškerá dynamika je vysloveně vnucovaná závěrečnými odstavci nijak se neposouvajících kapitol. Velká část jeho knih je spíš midcult - vyvolávání ve čtenáři pocit vzdělanosti, spoluúčasti na něčem nevídaném a odhalování tajemného (ačkoli to vůbec není pravda). Když se jeho langdonovské romány osekáte o nekonečné pseudopřednášky, zbudou strašně primitivní syžety, z nichž ten ze Ztraceného symbolu je spíš pseudosyžet, v té knize se totiž vlastně vůbec nic nestane a o nic nejde. Nevím, kde se bere pocit, že je dobrý žánrový vypravěč, protože on nevypráví, on ohromuje snadno stravitelným "věděním".

Brown není brak, spíš pseudovzdělávající bulvár, alternativa k hloupým knihám o "tajných dějinách čehokoli", která je napasovaná na stále stejný model příběhu o tom, jak Langdon někam přijede, je tam zasvěcená žena, nechápající "zákon", nebezpečný fanatik a spousta kvazihádanek. Brak je něco jiného - a někdy je moc fajn jej číst; brak je třeba ten poslední román od Sardoua - není to moc dobrý román, ale ve smyslu brakové exploatace funguje skvěle, i když si myslíte, že se musel Sardou zbláznit a jeho čtení je jako jízda na tripu.
johnny10 13.2.2010 18:02  17309
ok, dik
petkon 13.2.2010 17:25  17308
Já zase tolik detektivky nečtu, abych mohl nějak obecněji hodnotit a doporučovat. Náročnou literuturu bych v tomto žánru asi nehledal. Ale za kvalitní autory detektivek považuji určitě A.Christie, od ní cokoliv. Dále A.C.Doyle, E.A. Poe, D.Hammett,R.Chandler, W. Collis - zejména Měsíční kámen, L.Sayersová, E.S.Gardner. Dobrých autorů by se našlo určitě víc. Současné detektivkáře moc neznám, protože už se tímto žánrem už nezabývám, pouze okrajově. Občas si přečtu nějakou tu detektivní povídku.
Dobrou detektivku bych s klidným svědomím přiřadil ke kvalitní literuře, která když nic jiného, alespoň podněcuje čtenáře k přemýšlení o napsaném, což vůbec není málo.
johnny10 13.2.2010 16:56  17307
Petkonco je namatkou vrcholna literatura v detektivnim zanru? abych vedel, co si mam kdyztak precist
ubi Ubi 3_33_33 - 2640 13.2.2010 16:55  17306
:-)))))))
Tak Browna nečtěte, nezabývejte se jím a přestaňte mít starosti o vkus milionů čtenářů. Bude vám líp. ;-)
pegas Pegas 13.2.2010 16:50  17305
No, přiznejme si, že "vrcholná a kvalitní literatura", ačkoliv nevím, co se pod tím ukrývá, je pro mnoho lidí nečitelná a nezáživná. Stejně jako někoho nebaví Brown, jiného nebaví díla vysokých uměleckých kvalit, tak proč by se s tím měl trápit? Nemyslím si, že by se tím někdo o něco ochuzoval.

[ 8092 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt