Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Nudou jsi opuch?
Navštiv Lopuch!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Co právě čtete [ŽP: 24 týdnů] (kategorie Literatura) moderují Skip, Anka, Havelock, manka, panKaplan.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

CHCETE DOPORUČIT KNIHU NEBO FILMOVOU ADAPTACI?
Do titulku napište "Doporučení" nebo že chcete k nějaké knize přidat. Pište příjmení, křestní jméno nebo jména; "Doporučení/film" - CZ, orig. název, režie, autor, název literární předlohy, pokud se liší od názvu filmu.

NA HOMEPAGE NALEZNETE SEZNAM DOPORUČENÉ LITERATURY A FILMOVÝCH ADAPTACÍ LITERÁRNÍCH DĚL.

Nejdoporučovanější spisovatel:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
Gabriel García Márquez
Nejdoporučovanější kniha:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
George Orwell: 1984
Nejdoporučovanější filmová adaptace:
(k 21. 7. 2011, 10:30)
Přelet nad kukaččím hnízdem
r. Miloš Forman (1975)
Ken Kesey (1962)


LOPUŠÁCI V SÍTI
Goodreads.com: Holly, Anka, makovec, Domi, Dr_Bilo, Wronski, ziggy, Valkil, Jantara, Jelena
Databazeknih.cz: Rooz, Dudek, elfos, Skip, Valkil, Jantara
cbdb.cz: centos, nash, elfos
Legie.info: Tigo, Idle, NDroo, Rooz, elfos
Pitaval.cz: Tigo, elfos/acenter
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 8089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
valkil valkil Něco něčeho je ve skutečnosti - ničím ničeho 13.11.2014 08:28  22023
ziggy: Selský baroko se mi vcelku líbilo, Rybí krev už moc ne, snad jen zpočátku.
ziggy 13.11.2014 06:55  22022
Anka: fakt?sakra,ja myslela ze je to sazka na jistotu :) chci to dat jako darek ale jeste si to predtim precist :) tak to do toho teda jeste predem nakouknu,dik za varovani
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 12.11.2014 22:05  22021
Zřejmě Selský baroko, protože ani z té jsem nedala víc než pár stránek a přitom měla podle mě lepší ohlasy než všechny další. Až teď začínám potkávat lidi, kteří přiznávají, že je Hájíček také nezaujal :)
ziggy 12.11.2014 20:29  22020
Prosím, kterou knížku od Jiřího Hájíčka byste doporučili? nebo jsou všechny na stejné úrovni?
knedle knedle online - Krabice živých 5.11.2014 09:47  22019
Jan Hlávka, Jana Vybíralová - Mráz a hryPříprava/opáčko na druhý díl, který vyjde před vánoci.

Pomalejší start - staví se tu základy pro celou trilogii... Ale dost zajímavých postav, které vás budou bavit. Máme tu dvojité finále a příslib hutného začátku + nové lokace v další knize.
Za sebe doporučuji zkusit - prodává se kniha i ebook...
x_phile x-phile Dělám si, co chci. 28.10.2014 18:03  22018
čtuMarek Řeháček - Liberecké zajímavosti kniha třetí
skip Skip To je prostě - Skipův svět 11.10.2014 14:11  22017
Viktor Dyk: Krysař

Výborně napsaná kniha o lidské povaze a hlavně nevděku, který světem vládne. Ovšem ani pomsta jakéhokoliv druhu nepřinese to zpočátku očekávané rozřešení, uvolnění, pocit satisfakce… Můžeme to nazvat jakkoliv. Dykův známý román se čte jedna báseň.

Orson Scott Card: Enderova hra

Po delší době jsem sáhl po sci-fi a musím říct, že jsem měl velmi šťastnou ruku. Card napsal knihu s velmi silným poselstvím o lidskosti a nebojím se říct s velkým filosofickým přesahem. Obojí i průměrně vnímavý čtenář musí pochopit, protože zde rozhodně nejde jen o hru, výcvik a válčení s mimozemšťany. Přiznávám, že při čtení knihy jsem si jen velmi těžko dokázal představit, jak probíhal výcvik, protože ty popisy mi nepřišly příliš povedené nebo alespoň v mém případě nedokázaly moji představivost navést k plnohodnotnému vizuálu. Ten ale dokázal velmi dobře doplnit stejnojmenný film. Jde o jeden z mála případů, kdy film doplňuje knihu a naopak.

Paolo Bacigalupi: Čerpadlo 6

Název knihy je takový podivný, že jsem k ní přistupoval s jistou skepsí. Ta se ale velmi rychle rozplynula, protože tyhle sci-fi povídky mě teda fakt chytly. Při některých se dostaví až mrazení v zádech, a to mi věřte, že jsem čtenář, který se zas až tak moc pocity ovlivnit nedá. No zkrátka jsem si v některých chvílích říkal nebo spíš doufal, že autor nemá schopnost vidět budoucnost a píše „jen“ literaturu.

Kodži Suzuki: Kruh

Docela dobře napsaný horor nebo psychothriller, nevím přesně kam to zařadit. Myšlenka celého toho příběhu není nijak přitažená za vlasy, akorát samotný zlom vedoucí k odhalení a pointě je hodně kostrbatý, přičemž samotná pointa a hlavně její vyznění vůbec špatné nejsou. Holt došlo k tomu, že Suzuki měl dobrý příběh, který uměl vygradovat, a pak kvalitní pointu, ale jaksi mu chyběla ta spojnice, což je škoda.

Haruki Murakami: Kafka na pobřeží

Ten příběh patnáctiletého kluka, který uteče z domova, je docela zajímavý, čtivě napsaný, obsahuje i napínavé momenty, ale po přečtení ve mně zůstal pocit, který vůbec nemám rád: Co tím chtěl autor říci? Murakami zde nadhodil nějaké myšlenky, ale co s nimi, když mně osobně přišly jen jako berle pro podepření celého příběhu, aby se mu to celé nesesypalo jako domeček z karet. Na takovéhle hry já autorům neskáču. Nicméně nenudil jsem se, to je fakt a uvidím, co bude v nějaké jeho další knize.
wronski Wronski Jsou to zrůdy. - Sofistikované. 7.10.2014 23:30  22016
Tak proto byla poslední dobou tak málomluvná...
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 7.10.2014 20:40  22015
DočtenoKhaled Hosseini: A hody odpověděly (Doporučuji!)
Nádherný a obrovský román. Nejlépe to popsal jeden můj kamarád:
Jako když pleteš naráz svetr a ponožku. Čtyři jehlice na ponožku, dvě na svetr, a na všechno jen dvě ruce. Svetr XXXL je ta rozmáchlost příběhu v čase i prostoru. Malinká ponožka zase zkomprimovaný příběh jedné rodiny. Malá ponožka a velký svetr stejná vlna různé barvy.

Adam Johnson: Syn správce sirotčince
Román o životě chlapce ze Severní Koreji, už jsem tu o něm, myslím psala. Rozhodně stojí za přečtení.

Barbara Demick: Není co závidět - Obyčejné životy v Severní Koreji
Pro změnu reportážní příběhy o skutečných osudech lidí, kterým se podařilo uprchnout ze Severní Koreji. Opět stojí za to.

Tana French: Podoba (Dublinský cyklus, 2. díl)
Pro mě o fous lepší než první díl Dublinského cyklu. Od začátku jsem měla pocit, že vím, jak to bylo. A ono to tak bylo.

Tana French: Na Věrnosti (Dublinský cyklus, 3. díl)
Zdaleka nejlepší za tří knih. Nejzajímavější prostředí a charaktery. Nejméně lapsů.

John Steinbec: Na Plechárně (Doporučuji!)
Velká krása! Především pro milovníky Hrabala.

Roberto Ampuero: Případ Neruda
Není to detektivka, není to román, není to životopis, není to o politice a revoluci (nejen té chilské), není to o východním bloku, není to o lásce. A všechno to to je. Od každého malý kousek. Jediné, o čem to opravdu není, je Jan Neruda (kdyby si jako někdo podle názvu myslel).
Není to špatné, není to geniální. Je to dobré. Dost dobré a zajímavé na to, abyste si to přečetli.
Člověk, který není detektiv, je básníkem najat jako soukromý detektiv, aby se vydal hledat lékaře, který asi není lékař a vlastně to ani není ten, koho básník hledá. Zjistí detektiv, který není detektiv, jestli ten, koho skutečně hledá, je tím, kým možná je? Ale ne, není to tak složité :)

María Dueñas: Čas mezi šitím (Doporučuji!)
Knížka, u které vůbec nedokážu objektivně odhadnout literární kvality. Pořád jsem nevěděla, jestli 3 nebo 4 hvězdičky. Prvních pár procent mi přišlo vysloveně špatných (laciný románek pro hospodyňky z první poloviny minulého století). Ale pak se to rozjelo a četlo se to samo. Kritiky jsou taky dobré. Tak dávám 4 ;)
Svým způsobem to lehce připomene Ernesta G. či Případ Neruda.

Khaled Hosseini: Tisíce planoucích sluncí (Doporučuji!)
V průběhu jsem měla několik důvodů, proč nedám pět hvězdiček. Jenže teď si na ně nějak nemůžu vzpomenout. Tak tu pátou dávám třeba za to, jak autor zvládl nemoralizovat a také si odpustil líbivou berličku konfliktu západní civilizace s muslimskou kulturou. Na pozadí několika afghánských lidských životů je popsaná neveselá historie Afghánistánu od 60. let minulého století téměř do současnosti. No a mít za manžela magora, který vás má potřebu mlátit a ponižovat, je takové hezké pojítko VŠECH kultur.

Charles Willeford: Miammi Blues
Taková silvestrovská jednohubka. Dobrý, pobavilo, nic proti, ale hlubší dojem nezůstal. Je hezké, že autor byl dostatečně ukázněný na to, aby příběh zbytečně neprotahoval a nešmodrchal, to by se k tomu vůbec nehodilo-

Franz-Olivier Giesbert: Himmlerova kuchařka
Bosorka napsala recenzi, pod kterou se klidně stokrát podepíšu a v které mi nic nechybí ani nepřebývá, takže se mi nechce vymýšlet ji znovu. Kopíruji:

"Zklamání. Zprvu připomínalo Stoletého staříka, ale příběh spíše bředl, než nabýval na síle. Autor jako by se nemohl rozhodnout, jestli chce psát drama, nebo komedii. Snažil se o lehký tón a zároveň zásadní témata a mezitím proháněl hlavní hrdinku napříč dějinami 20. století. Dohromady mu to ale příliš neklape. Kuchařka Róza je dost nesympatická osoba, která navzdory tomu, že přichází o většinu svých blízkých, má starost především o sebe a svůj sexuální život. Občas, aby to nepůsobilo příliš bezcitně, roní kýble slz, což ovšem popisuje tak věcně, že jí smutek nelze věřit. Historické pozadí příběhu je mnohdy nadbytečné, jen aby tam bylo, jen aby autor něčím příběh takříkajíc okořenil. Nakonec ovšem vznikla nepříliš zábavná splácanina, u níž jsem měla mnohokrát chuť ji odložit a nemořit se s ní až do konce."

Jussi Adler-Olsen: Marco (Další díl z oddělení Q)
Ani lepší ani horší. Prostě JAO jako vždy.

Evžen Boček: Deník kastelána (Doporučuji)
Moc dobrá jednohubka. Z Aristokratek jsem byla trochu v rozpacích, o to víc toto starší dílko potěšilo. Šlo to i bez třeskutého humoru a stokrát opakovaných vtipů. Bylo to vtipné, napínavé, smutné a vzhledem k prostředí i přiměřeně strašidelné. Racionalita hlavního hrdiny, která zůstala neporažena i tváří v tvář (tedy spíš netvář) různým "paranormálním" jevům mě vysloveně těšila.

Claire Legendre: Pravda a láska
Někdy i u horších knížek říkám, že za přečtení stojí. Oddychovky. Tato ne . Blbost na entou. Pro někoho, kdo není Čech (nejlépe se znalostí pražských reálií) či aspoň Francouz, to podle mě musí být úplně nečitelné.

Jean-Luc Banalec: Bretaňské poměry
Trochu nuda, je to klasická detektivka bez většího napětí. Ale pro toho, koho láká Bretaň, kavárny, pont - avenská škola, Gauguin a spol., to je dostatečně líbivé. Ideální čtení na prázdniny. Asi jako Peter Mayle a jeho Provence.
Jen škoda, že tuto jednoduchou knížku nevzala odpovědná redaktorka trochu odpovědněji, nemuseli jsme se dočítat takové nesmysly, jako že Gauguin namaloval obraz v r. 188, v Pont Avenu pobýval ještě i v roce 1991, detektiv nemusel na slavnosti sardinek dumat, jestli si k večeři ve stánku nedat grilované filé z tučňáka...

anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 15.9.2014 15:45  22014
Skip [22013]: Jakub Arbes je výborný!

A tento Nesbø mě také příliš nebavil.
skip Skip To je prostě - Skipův svět 15.9.2014 11:59  22013
Valerie Freiová: stesti.cz aneb Jak je těžké najít chlapa
Přiměřeně vtipně podané peripetie ženy, která se chce seznámit přes seznamku. Nejedná se o bůhvíjak kvalitní literaturu, ale dá se to celkem v pohodě přečíst, aniž by měl člověk pocit, že čte něco trapného. Jelikož mám sám jisté zkušenosti s titulní seznamkou, musím říct, že s ženskými to tam je často stejně děsné jako s chlapy, o nichž autorka píše.
Jo Nesbø: Švábi
Sice je to čtivé, ale co naplat, když obsah je jaksi empty. Norský detektiv vyšetřuje v Thajsku vraždu norského velvyslance a je to nudné, o ničem a pointa jak zkažený chlebíček, po kterém se poserete.
Lope de Vega: Ovčí pramen
Divadelní hru je lepší vidět na jevišti, ale jsou hry, které se i dobře čtou a Ovčí pramen k nim patří. Lehce a svižně napsaná hra o vzpouře občanů města Fuente Ovejuna proti komturovi calatravského řádu, který jaksi přecenil svou moc.
Jakub Arbes: Romaneta
Tři příběhy (Svatý Xaverius, Ukřižovaná, Newtonův mozek), které jsou místy skoro poeovsky tajemné. Sem tam bych sice něco proškrtal, protože slušně rozjetý děj byl zbytečně zbrzděn přílišnou popisností, ale to je jen malá vada na kráse jinak velmi dobré knihy.
skip Skip To je prostě - Skipův svět 23.8.2014 20:45  22012
Louis Ferdinand Céline: Klaun´s Band I, II
Pokud by vzal do ruky tento dvoudílný román někdo, kdo nemá žádné předchozí zkušenosti s Célinovou tvorbou, pochybuji, že by ho vůbec dočetl a nejspíš by s ním asi skončil, což by byla škoda. Jeho telegrafický styl psaní je zde doveden až do krajnosti a přiznávám, že i já, velký Célinův fanoušek, jsem s tím měl docela problémy. Zejména nadužívání citoslovce „Á“ mě vyloženě otravovalo. Charles Bukowski jednou řekl, že Céline byl dobrej, dokud mu nezačalo hrabat v hlavě. A při čtení toho, co napsal o svém pobytu v Anglii za 1. světové války poté, co byl kvůli zranění ruky a hlavy propuštěn z francouzské armády, jsem měl často pocit, že mu v hlavě hrabalo opravdu hodně. Kdyby se mě někdo zeptal, co by si měl od Célina přečíst, určitě bych mu Klaun´s Band nedoporučil. Mám z něj takové rozporuplné pocity. Na jednu stranu je to mohutný výkřik z nitra člověka, ale na druhou stranu si říkám, že něco takového jsem jako čtenář neměl moc zapotřebí. Beru tedy Klaun´s Band jako nejslabší článek jeho bibliografie. A jestli jsem tě nepochopil, Ferdinande, tak sorry.
Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund: Mezi dvěma oceány
Poslední část cesty, která začala na severu Afriky. Tentokrát se naši cestovatelé na poslední etapě „probili“ přes střední Ameriku (Panamu, Kostariku, Nikaraguu, Honduras, Salvador) až do Mexika a odtud zpět domů. Líbí se mi, když jsou autoři faktografičtí. Horší je to, když začnou popisovat přírodu, protože používají příšerné, kýčovité metafory, což k nim ale bohužel patří a používají je ve všech knihách, tedy alespoň v těch, které jsem již četl, ale řekl bych, že budou i v těch, které mi tu ještě čekají na přečtení. Holt musí čtenář přetrpět „noc ztěžkla tmou“, „střípky hvězd“, „zlatý dukát Měsíce“ apod.
manka manka Každá závislost se - počítá... :-) 15.7.2014 11:07  22011
Nevím, jak moc to bude užitečné, ale třeba to někdo ocení. :-)
maftik 13.7.2014 19:08  22010
David Benatar: Nebýt či býtNedávno dočteno a sepsána i recenze
skip Skip To je prostě - Skipův svět 4.7.2014 11:27  22009
Friedrich Katz: Staré americké civilizace

V knize autor píše o indiánských civilizacích Mezoameriky a andského regionu. Vzal to opravdu důkladně, takže se čtenář dozví spoustu informací o sociální struktuře, zemědělství, ekologii, umění, válečnictví a religionistice tehdejší doby. Porovnává rozdíly ve vývoji obou civilizací tamějších regionů, které svou vyspělostí udivovaly první Španělské dobyvatele. Mnohé už se bohužel nikdy nedozvíme, protože španělští duchovní zničili většinu písemných dokumentů jako dílo ďáblovo. Možná jednou bude rozluštěno mayské písmo a budeme vědět víc o civilizaci, která záhadně vzešla a stejně tak záhadně zanikla ještě před příchodem Španělů. O Aztécích je toho známo více, ale o civilizacích andského regionu vypovídají jen kroniky psané po conquistě, protože zde žádné písmo neexistovalo, pouze quipú, uzlové písmo, které však sloužilo spíš jako mnemotechnická pomůcka, nikoliv k zaznamenávání dějů a událostí. No a samozřejmě v obou případech hodně dokumentuje archeologie.

[ 8089 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt