Soukromé auto v podnikáníPídil jsem se po tom, jakým způsobem by pro mě vyšlo nejlevněji pořízení nového auta, a narazil jsem na něco, o čem jsem dosud neměl ponětí, a potřeboval bych pomoci s detaily, popř. potvrdit, že to chápu správně.
Situace:
- Jsem OSVČ a uplatňuji 60% výdajový paušál.
- Jsem plátce DPH.
- Kromě sídla firmy v místě trvalého bydliště mám registrovánu i provozovnu v Praze, kam dojíždím 1-3x týdně pracovat.
- Cca 2x-5x měsíčně dojíždím do kanceláře jednoho z klientů.
- Jezdím výhradně soukromým autem, které není a nikdy nebylo v obchodním majetku.
- Mám v autě GPS lokátor, který mi automaticky vytváří i knihu jízd, kde jsou aktuálně všechny jízdy vedeny jako soukromé. Není to proto, že bych knihu jízd chtěl, ale proto, že zařízení provozuje jeden z mých klientů a já jako vývojář klientské aplikace bych měl zařízení pokud možno aktivně používat, přičemž kniha jízd vzniká zcela automaticky.
- Vůz řídím s výjimkou automechaniků pouze já. Nikdo jiný v domácnosti nemá řidičák a není mi po srsti auto komukoli půjčovat.
Dotazy:
1) Dočetl jsem se, že existuje Paušální výdaj na dopravu, který se jeví jako ideální řešení pro soukromé auto se služebními cestami, nicméně uplatňuji výdajový paušál. Chápu správně, že si nemohu uplatnit ani snížený náklad (4000 Kč měsíčně), jelikož jsou náklady na dopravu přirozenou součástí paušálu?
2) Když si začnu schovávat účtenky, popř. si pořídím CCS a začnu označovat služební cesty (bydliště <-> kancelář), mohu si z DPH odečítat pohonné hmoty odpovídající poměru soukromých a služebních jízd, i když auto není v obchodním majetku? Předpokládám, že bych se musel přihlásit k silniční dani a dopočítat si, jestli mi to za těch pár stokorun stojí :-).
3) Existuje nějaká další možnost odpočtu, která mi unikla?
Mockrát děkuji!
|