Přílišná hygiena podle mě skutečně škodí. Pokud imunitní systém nemá čas od času nějakou práci, najde si ji nakonec sám a z toho jsou pak různé alergie a podobně.
Tím neříkám, že bychom měli žít jako naše babičky v takové "symbióze" se zvířaty, že když to přeženu, domácí drůbež by volně chodila do baráku a ven, ale to, s čím jako první (či jeden z prvních) začal už snad v devadesátkách Michael Jackson - nejen, že nosil už tenkrát rouchu, protože zlé bakterie a viry, ale prý synovi každou hračku nejdřív, než mu ji dal, vymáchal v dezinfekci a poté, co si s hračkou syn pohrál, ji prý MJ vyhodil, protože nepřípustno, aby si s ní syn hrál podruhé, je to nehygienické a tak... to už zas byl druhej extrém.
Takže magořit, jako to některé dámy uměly, že ještě v době, kdy se nevědělo, co to koronavirus je, doma pomalu všechno šúrovaly dezinfekcí, je skutečně magořina. Copak pro normální lidi (neberu výjimky typu lidi po transplantaci, kdy mají imunitu záměrně potlačovanou a musí se na hygienu fakt dbát, protože i rýma či něco takového by pro ně mohlo být fatální) nestačí teplá voda a normální saponát?
A s tím "chodit mezi nakažené, aby imunita dostala podnět", to je taky nesmysl. Když člověk neblbne stylem "všechno dezinfikovat", ale udržuje čistotu tak nějak normálně, imunitní systém si podněty obstará - ani moc, ani málo. A tak to má být.
Prostě nepřehánět to ani s hygienou, ani s "nehygienou". Prostě a jednoduše tohle je další případ, kdy zlatá střední cesta. |