Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Dokumentární film [ŽP: 4 týdny] (kategorie Film) moderuje Šéf Lopuchu.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46





Dokumenty v ČT | Brána poznání | Prizma | Objektiv | Toulavá kamera | Kalendárium


Jaký je Váš oblíbený dokumentární film nebo seriál?

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: lnfzepq
[ 17 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 23.6.2010 20:45  345
Český mírČeský sen se mi moc nelíbil, ale tohle mi přišlo výrazně lepší. Celá ta kauza kolem radaru, o které jsem se úspěšně snažil toho zaslechnout co nejméně, působila dost absurdně. Film naštěstí dával prostor oběma stranám. Že jedni byli většinou za blbce, je jejich mínus. Ale i babičky skandující „ami go home“ (čte se přesně tak, jak je to napsáno!) působí zábavně. Nejmimoňštější kreaci předvedl Ivan Martin Jirous, jehož přezdívku Magor jsem dosud interpretoval nesprávně. Ono to není myšleno přeneseně, ona to bude lékařská diagnóza. Povedený a zábavný dokument, který ovšem nikoho nezajímá. V kině nás bylo pět.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 22.4.2010 21:08  344
O kapitalismu s láskouPo dvaceti letech jsem překvapeně zjistil, že soudruzi učitelé nám tehdy nelhali. Kapitalismus je zlo, které je třeba vymýtit.

Michael Moore je kapitola sama pro sebe. Jeho filmy jsou natolik angažované, že to spoustě lidí vadí. Vždy si najde cíl a rozcupuje ho na kusy. Tentokrát celý společenský systém. A kupodivu to ani nevypadá, že by si ukousl moc velké sousto (ostatně vypadá, že má natrénováno). Jako vždy nemám představu, do jaké míry se tomu všemu dá věřit, ale film je velmi přesvědčivý a velmi dobře natočený (u mne hned za autorovým vrcholem Bowling for Columbine). Trvá to sice přes dvě hodiny, ale ani na moment mě nepřestalo zajímat, co se na plátně děje. Co se to se mnou děje? Film Michaela Moorea hodnotím lépe než film Heleny Třeštíkové...

Bontonfilm je samozřejmě vlastněn zahraničními akcionáři a takto ovládán až vlky z Wall Streetu, tak se film aspoň snažil zazdít tím, že název postavil na hlavu. Zlí kapitalisté ale nedokázali zabránit únikům informací na internet. ;-)
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 8.4.2010 20:33  343
KatkaPřed lety jsem v televizi viděl film V pasti a zajímalo mne, jak to s jeho protagonistkou bylo dál. První (zhruba) třetina byl sestřih onoho televizního dokumentu, dalších pět let se vzalo celkem hopem a pak přišlo těhotenství a porod.

Jinak je to na první pohled beznadějný případ, vždycky jen krátké vlny nadějí vkládaných do detoxu, komunit, přítele, pak zas další záběry drmolící hnusné smažky, která zamořuje tuhle planetu.

Má to smysl jako protidrogová výchova. Třeba aspoň holky se zamyslí, když uvidí, jak rychle se z pěkné mladé holky stane hnusná vyžilá troska, která vypadá zhusta o víc než dvacet let starší, než je.

Problém je, že mi připadá, že se ode mne vyžaduje empatie a že bych měl být na Katčině straně. Ale proč? Většinu svého života usilovně pracuje na tom, aby si ho zkurvila, tak proč jí spíš nepogratulovat? Jen jsem se ke konci bál, aby nějakým nedopatřením její dcera neskončila v její péči, protože to by si žádné dítě nezasloužilo. Právě její dcera je totiž jediný, koho člověk jako já může v tomto případu litovat. Jinak mě spíš štve, kolik zbytečných peněz se musí vyhazovat ze státní pokladny kvůli tomu, aby se sociální pracovnice mohly starat o tyhle asociály, jejichž náprava a zařazení se do společnosti je asi tak pravděpodobné, jako že zítra vsadím Sportku a příští týden ze mne bude milionář.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 30.3.2010 20:17  342
Institut dokumentárního filmu změnil adresu: http://www.dokweb.net/cs/
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 14.3.2010 11:28  341
Mizející rybyBritský dokument uvedený na festivalu Jeden svět (původní název The End of the Line).

U kanadského Newfoundlandu byl vždycky ráj pro rybáře tresek. Dokonce se povídalo, že se po jejich hřbetech dalo chodit po hladině. V roce 1992 ale kanadský ministr rybolovu musel zakázat lov tresek v tamních vodách, protože se z těchto ryb stal ohrožený druh.

Co se to děje? Obrovské rybářské lodi, které za sebou vlečou sítě, do kterých by dokázaly zachytit 13 letadel Boeing 747, brázdí oceány v takovém množství, že se populace velkých ryb nezvládají obnovovat. Navíc se nechovají nijak hospodárně, protože ryby, za které je málo peněz, se vyhodí zpátky do moře. Tento odpad u velkých lodí činí až 40% úlovku. Podle odborníků už jich z moří vymizelo 90% (a jiní odborníci tvrdí, že je to nesmysl, protože úbytek představuje „pouhých“ 70%). Všude se produkce mořských ryb snižuje, ale celosvětová čísla rostou. Kde je háček? Nakonec se ukázalo, že v Číně. Tamější funkcionáři dostávají tučné prémie, pouze pokud čísla v jejich resortu stoupají. Tudíž tam stoupají, i když už dávno nejsou v kontaktu s realitou. Kam to tedy spěje? K zániku jednoho živočišného druhu za druhým, až bude kolem roku 2048 z moře vylovena poslední volně žijící ryba.

Pro Japonsko je nejdůležitější rybou tuňák, nepostradatelný pro suši restaurace po celém světě. Tuňák obecný má jako druh už na kahánku, takže se začnou lovit další druhy tuňáků, dokud nedojdou i ty. Korporace Mitsubishi zatím skupuje asi 60% produkce tuňáků (oni sami tvrdí, že jde o maximálně 40%) a staví pro ně nové mrazící hangáry. Za pár let, až v moři tuňáci dojdou, si budou ceny určovat sami.

V Senegalu je rybolov základem pro přežití většiny populace. Senegalské vody ovšem brázdí evropští rybáři, kterým povolení k rybolovu prodává místní vláda. Evropští rybáři a senegalští vládcové na tom bohatnou, ale jaký to má dopad pro místní? Zdejší rybář se svou pirogou prodá celodenní úlovek za zhruba 6 dolarů. Z toho dá 4 dolary na benzín do lodního motoru a zbytek má na uživení rodiny. Jak dlouho to vydrží, než s tím sekne a zkusí se dostat za prací do Evropy, kde ho jistě všude přivítají s otevřenou náručí?

Malta leží na půl cesty mezi Evropou a Afrikou a situace nad mořem se tu dá sledovat všemi směry. A ačkoli používání letadel při rybolovu bylo mezinárodně zakázáno na začátku 90. let minulého století, tady jich krouží oblohou hned několik a navádí rybáře k největším hejnům. Ryby prostě nemají šanci.

A co evropští politici? Schůzka ministrů rybolovu v Lucemburku dopadla naprostým fiaskem. Nejsem si jistý, kolik bylo za číslicemi nul, ale pro obrázek o situaci stačí i ta první dvě čísla. Odborníci předložili podklady, podle kterých se k udržení současné rybí populace musí omezit množství vylovených ryb na 15 tun, pro obnovu jejich množství na 10 tun. Ministři se tedy dohodli a vyhlásili celkovou kvótu 29,5 tuny. A čím to vyrcholilo? Vyhlásili číslo a tím to pro všechny padlo. Evropští rybáři následně vylovili z moře 61 tun ryb.

U pobřeží Chile vyrostlo několik rybích farem, kde se velké ryby chovají. Je to zlepšení? Jen na první letmý pohled. Velké ryby se prostě živí malými. Takže místní farmy loví malé ryby a krmí jimi velké. Účinnost je zhruba taková, že z pěti kil malých ryb vytvářejí kilo velké ryby. Takže další slepá ulička.

Zatím nejlepší pozitivní příklad tedy představují pobřeží Aljašky. Zde byl rybolov omezen tak, aby nesnižoval populaci ryb v místních vodách. Sleduje se tu počet rybářských lodí a čas, kdy je rybolov povolen, je omezen. A co je nejdůležitější, všechno se to hlídá a jsou zde dostatečné pravomoce, aby se dodržování těchto podmínek vynutilo.

Pro celosvětová moře je připravena jiná cesta. Je nutné vyhlásit vodní rezervace, kde bude rybolov zcela zakázán a kde se bude moci populace ryb obnovovat. První taková vznikla u Bahamských ostrovů a jejich současná velikost představuje 0,6% plochy moří. Což skoro nestojí za řeč.

Zdá se ale, že situace není až tak černá, protože se o problému ví a začínají se podnikat praktické kroky. Vlády vyspělých rybářských zemí už se zavázaly s platností od roku 2011 vytvořit těchto zón ve svých vodách 20 až 30% vodní plochy. A peníze, které to bude stát, jsou menší než současné státní dotace, které jdou na rybolov. Přitom vzikne celosvětově přes milion nových pracovních míst.

Zatím luxusní restaurace stále nabízejí hned několik ohrožených rybích druhů. Podle článku uveřejněného ve vědeckém časopise Science byl prokázán přímý vliv úbytku rybího trusu v moři na globální oteplování. Zdá se tedy, že tenhle problém se týká všech...
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 11.3.2010 18:22  340
Od soboty 13. března do neděle 21. března na známé adrese http://docalliancefilms.com/ zdarma ke streamování české dokumenty Auto*Mat, Občan Havel přikuluje, Vítejte v KLDR! a dvacetiminutová ukázka ze Zapomenutých transportů do Polska.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 11.3.2010 17:08  339
Jeden světŽádné zážitky nebo tipy z Jednoho světa?

Filmy z festivalu zdarma ve vašem počítači a po registraci možná i v obýváku.
mickey 27.1.2010 19:20  338
pozvánka na nezávisly dokumentární filmahoj, rad bych Vás pozval na Nezávislý dokumentární film o legendě maďarského neofolku Petrovi "Avantgardovi" Jurečkovi. Film shrnuje jak počátky legendy o Avantgardovi, tak především jeho impozantní maďarské období. Ve filmu kromě Petra "Avantgardy" Jurečky vystoupí Alexandr Hemala, Pavel Rímský a kometáři k Avantgardovu životu a kariéře se připojí maďarský režisér Gyorgy Pálfi, herci Jan Šťastný, Jiří Lábus a nebo hudebník Roman Holý.

Více informací na http://www.conasbavi.cz/projekty/#avantgardausvit-avantgardy
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 20.10.2009 18:27  337
Já tedy určitě ne. A ani si nejsem jistý, jestli jsem vlastně vůbec nějaký takhle starý dokument viděl.
emma Emma 20.10.2009 18:23  336
Je tady nějaký odborník na dokumentární filmy natočené do roku 1945?
morfas 5.7.2009 10:57  335
Poflakováním na Youtube.com jsem narazil na tohle:

Na plovárně s Janem Wienerem (1. část ze 3)
Na plovárně s Janem Wienerem (2. část ze 3)
Na plovárně s Janem Wienerem (3. část ze 3)

Arnošt Lustig a Jan Wiener (1. část ze 3)
Arnošt Lustig a Jan Wiener (2. část ze 3)
Arnošt Lustig a Jan Wiener (3. část ze 3)
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 26.6.2009 21:39  334
Cooking History / Jak se vaří dějinyV roce 2003 natočil Peter Kerekes dokument 66 sezón o historii košického koupaliště. Při jeho sledování jsem se styděl za autora, který byl natolik nesoudný, že něco takového pustil i někomu jinému než kámošům v hospodě, kteří by ho poplácali po ramenou a po pár panácích by se jim to i líbilo (třeba jen proto, že ty lidi znali).

O šest let později tentýž autor natočil v koprodukci tří zemí film o vojenských kuchařích. Velkoryse rozkročený projekt od Francie přes Německo, Maďarsko a státy bývalé Jugoslávie až po Rusko a některé scény nevypadaly o moc lépe! Kdo mu na to dal ty peníze? Proč to má třeba na ČSFD tak vysoké hodnocení? Protože pomrkává po divácích a snaží se jim vnutit pocit, že to co ukazuje, je nějak cool?

Když naběhnul první recept (v azbuce), přišlo mi to jako dobrý vtip. U druhého už jsem se začínal bát, že to takhle půjde dál. A taky že ano. Jazyky se střídají, ale jinak je to stejné: x tun toho, y tun toho, n hektolitrů tamtoho a špetku soli. Asi ztrácím smysl pro humor...

A přitom si vážně nevybavuji, že bych někde viděl na sovětskou okupaci ČSSR v 68. roce názory úplně obyčejných ruských pěšáků. A abych autorům nekřivdil, většina toho co natočili mezi Srby a Chorvaty opravdu stojí za pozornost.

Jenže ve spoustě starších vyprávění, chtějí ty mluvící hlavy nějak oživit. Dokud jenom jezdí tank v kukuřici, tak to ještě jde, ale jakmile je ponorkový kuchař nucen smažit kotlety za stoupajícího přílivu, až mu všechno spláchne moře, bylo mi trapně za režiséra, k čemu životem už notně omláceného veterána nutí.

Také pro nás na kameru nechali zaříznout krávu, prase i kohouta. Jestli tím chtěli říci něco o krutosti války, tak se jim to nepovedlo. Jestli si chtěli zhatit šance na úspěch za velkou louží, tak tudy cesta nejspíš opravdu vede. Protože to jsou na první pohled jasně inscenované scény pro kameru, žádné dokumentování něčeho, co by se stalo stejně.

Autorovi se tedy povedlo vyhmátnout zajímavé téma, ale jeho zpracováním u mne celkem narazil.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 15.3.2009 23:14  333
Bjůtyfl kántryVím, že pro festival Jeden svět jsou zajímavější Barma, Tibet, Čína, KLDR, Kuba, řada afrických zemí apod. Nic proti. Ale podobně otřesná svědectví se dají stejně dobře natočit i v Evropě.

Italská Kampánie má rozlohu srovnatelnou zhruba s naším středočeským krajem. Na ni připadá asi 1200 ilegálních skládek odpadu. V naprosté většině případů toxického. Stav dioxinů v půdě překračuje povolenou koncentraci stotisíckrát. Je to prostě jedna velká ekologická katastrofa, jejíž důsledky už jsou srovnatelné s havárií v Černobylu.

O to strašnější je fakt, že tady to žádná havárie nebyla. Je to důsledek činnosti camorry, ve které rychle pochopili, že obchod s toxickými odpady patří mezi nejvýdělečnější byznys současnosti. Občas nějaké balíky s průmyslovými odpady prostě vyklopí rovnou na cestě. Jindy navezou vrstvu pneumatik, na to vrstvu jedovatého bordelu smíchaného s pilinami, a pak pneumatiky zapálí. Nebo přimíchají nějaké průmyslové odpady do hnoje a rozvezou ho po polích jako kompost (traktory ostatně nejsou tak nápadné jako náklaďáky).

Úřady si toho úspěšně nevšímají (třebaže EU už dala Itálii jasné ultimátum). Na rekultivaci místní půdy dala italská vláda milióny už v roce 1997, ale žádná rekultivace ani nezačala. Laxní přístup prokázaly i v laboratořích. Odebrali vzorky mléka místních ovcí a až o osm měsíců později se jejich majitelům uráčili oznámit, jak moc je to mléko jedovaté. Že se z něho celou dobu vyráběl a konzumoval nejen sýr, je jasné. V době, kdy se natáčel film, už by to nikoho ani nenapadlo. Ovce postupně odpadávaly a chcípaly jedna za druhou. Lidé mají trochu tužší kořínek, ale místním je celkem jasné, že se nejspíš vysokého věku nedožijí.

Po filmařské stránce film nebyl nijak zajímavý, ale samotné obrázky (často hořících) hromad odpadu či na porážku odvážených zbytků zdecimovaných stád ovcí jsou výmluvné samy o sobě. Největším zpestřením bylo několik ukázek z policejních odposlechů, ze kterých bylo jasné, jak moc je tenhle obchod výnosný a že to bude opravdu těžké zarazit. Po projekci měla být diskuze s jedním z režisérů (ti byli celkem tři), ale pospíchal jsem na vlak a tak jsem si ji nechal ujít. Docela toho lituji. Ale jinak bych ještě nebyl ani doma a zítra ráno vstávám do práce... :-(
otaznick 15.3.2009 19:48  332
Nejspíš jste už zaregistroali nový web Doc Alliance shromažďující dokumenty, který navazuje na doc-air.cz
Aktuálně by tam týden měla fungovat akce volného přehrávání dokumentů nominovaných na Českého lva.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 7.3.2009 13:15  331
Jeden svět v pohodlí domova. Na webu České televize si můžete některé dokumenty pustit celé.

Odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/specialy/jedensvet2009/

[ 17 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt