Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Náš Lopuch Vám
vytře zrak

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub DrD+ - Theurg [ŽP: neomezená] (kategorie RPG (hry na hrdiny)) moderuje Bouchi.
Archiv
Téměř finální errata Theurg edice A (po textové stránce zřejmě úplná)


Diskuse pokračuje na RPG Fóru.
Na migraci starších příspěvků se pracuje.
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 2732 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
gran 30.4.2007 06:16  1477
Jenže ono tam ani není řečeno, že by to byla automatická činnost. Pak tam je akorát, že snížení/zvýšení Pevnosti mysli trvá jedno kolo, ale to taky nic neříká.

Zkrátka, Ant s tímhle tím asi tak trošku nepočítal a proto o tom není přímo v pravidlech ani čárka.

Tvůj názor je, že fingování je samozřejmost. Zatímco můj názor je, že stejně jako útok je součástí onoho Plného soustředění (koncentrace na DS), je tomu tak i u fingování - a obě akce najednou se do toho soustředění na DS "nevejdou".

Těžko tě ale o tom budu přesvědčovat, je to jen názor, který mi tak nějak vyplývá z logiky mechanismů a který nemám nijak moc podložený.

Ovšem můžu se odrážet od toho, že víme, že útočit na sebe, popř. provádět MP, Theurg za běžných okolností _nemůže_.
Jestli tě napadá lepší způsob _proč_, pochlub se .)
dajen 29.4.2007 16:50  1476
Gran [1475]: "Fingovat je možné jen tehdy, když je theurg koncetrován na vnímání duševního světa. Ať byl útočníkem či napadeným, ve chvíli, kdy je na souboj plně koncetrován, může libovolně snížit svou pevnost mysli."


Jak z této citace z pravidel vyvozuješ, že jde o volné soustředění? Kdyby fingování bylo volné soustředění, tak bys ho nemohl použít vůbec, protože už se plně koncetruješ na duševní svět. A jak známo při plném soustředění můžes vykonávat jen automatické činnosti.
Prostě a jasně pokud se koncentruješ na vnímání duševního světa, můžeš bez dalšího fingovat, ať už mentálně útočíš nebo se bráníš.
gran 29.4.2007 15:45  1475
Podle mě se právěže nejedná o automatickou činnost, nýbrž činnost s minimálně Volným soustředěním. Prostě, otevřít svou duši, to není zas tak snadné.

Když se třeba rveš, tak taky nejsi schopen jen tak se "nebránit" - když proti tobě vyjede pěstí, tak prostě reflexivně uhneš, nezůstaneš jak sloup.

A podle mě právě to "přinucení se neuhnout" se dá považovat za činnost, která se nedá označit za "automatickou".
dajen 29.4.2007 13:38  1474
Gran [1473]: Dyť to píšu, fingování nění žádná akce nebo něco jako finta. IMHO je to automatická činnost, jejíž jedinou podmínkou je soustředění se na vnímání duševního světa. Pokud pak finguješ, tak celé kolo. A nezáleží jestli zautočíš dřív než soupeř nebo naopak.
gran 29.4.2007 11:22  1473
DajenHmm, tak to se na to budu muset ještě podívat.

Protože ono je to IMHO to samé, jako normální souboj na soubojovém pravítku. Přijdeš na řadu - můžeš útočit -, pak je na řadě protivník a ty můžeš se bránit.
Tak je ti IMHO i s fingováním.

Jenže tady nepřijde na řadu "nikdo další"... prostě je na řadě on, on, on, zase on... takže IMHO si musí zvolit, jestli zaútočí, nebo zafinguje.

Ale tohle je jen moje domněnka podložená informacemi, které si tak trošku cucám z prstu .)) Jako myslím, že to tak je, ale budu se muset ještě podívat do Theurga, do PPJ a do nějakých svých poznámek s úvahami.
A v případě nouze se můžem zeptat Anta .))
dajen 29.4.2007 11:15  1472
Gran [1471]: Nikoliv, fingování není "akce navíc". Fingování provádíš v rámci provádění útoku nebo obrany, jedinou podmínkou je koncetrace na vnímání duševního světa. Viz pravidla theurga:
"Fingovat je možné jen tehdy, když je theurg koncetrován na vnímání duševního světa. Ať byl útočníkem či napadeným, ve chvíli, kdy je na souboj plně koncetrován, může libovolně snížit svou pevnost mysli."

Takže fingovat by čistě teoreticky šlo.
gran 29.4.2007 10:49  1471
Tak je pravda, že je možné, že se musí soustředit jen na útok, ale v tom případě IMHO nemůže fingovat.

Protože útok a fingování, to jsou dvě akce, které by musely proběhnout _zároveň_.

A teď mi řekněte - jak porazíte sami sebe? A žádné příklady z filmů pls .))

Ale myslím, že kdyby měl Theurg velkou mez únavy, velké odhodlání a na jedné straně kliku na kostky a na druhé straně smůlu (nebo něco v tom stylu), šlo by získat dostatečný průnik na použití drsnější praktiky.
Ale IMHO bude Theurg rád za každej bodík průniku, kterej získá.

Na druhou stranu, tady pravděpodobně se nebude trvalý průnik snižovat o těch 10 či co to tam je, což situaci zase ulehčuje.
peca_007 27.4.2007 21:59  1470
Co se tyce MU sam na sebe, tak to nejde, protoze se nezdari ani samotny utok (duse), tim padem nemohu ani dosahnout na mentalni pratiky. Jeden ze zpusobu je ten, kdy vedomne ani podvedome nevim, ze utocim sam na sebe (Mentalni krysa).
peca_007 27.4.2007 21:54  1469
Dajen: Z meho pohledu je to minimalne uzkoprse, protoze nevidim duvod, aby podobne praktiky neumel i nekdo jiny, nez theurg. Ted myslim CP, ktere mohou nejakou takovou schopnost pouzit i mimodek, jen silou sve touhy.

Priznam se, ze Asterion (ac v nem panuji) nemam nastudovany az takto detailne. Predevsim proto, ze hrajeme predevsim ve fyzicke rovine, kolme 3. - 5. urovne a prakticky nepouzivame myslenkove bytosti.

Aplikace na DrD+ jsem prestal sledovat jednak z casovych duvodu a potom z duvodu ideovych. ideove duvody jsou takove, ze autori aplikaci ohli DrD+ k Asterionu, zatimco ja jsem zastancem opacneho postupu - napasovat svet na system. Navic jsem vsechny moduly necetl, ty co jsem cetl si uz skoro nepamatuju a vlastne z Asteronu pouzivam jen mapy a zakladni hystorickou linii :-)
dajen 27.4.2007 20:12  1468
V tom případě ovšem, jak sem už uvedl níže, je v aplikaci k asterionskému modulu Nemrtví a světlonoši jedna docela vážná koncepční chyba. Na str. 18 v kapitole o upírech je v odstavci nazvaném Vznik a existence upíra uvedeno:

"Dobrovolně může upír vzniknout pouze z theurgů (především nekromantů), protože jedině oni mají možnost provádět mentální praktiky Přeražení vazby k odrazu těla (tedy likvidaci vazby mezi odrazem těla oběti a její animou) a následně Vytvoření vazby k odrazu těla (tedy vazby mezi vlastní animou a odrazem těla oběti).

Pokud teda platí, že theurg nemůže provádět mentální praktiky sám na sobě, tak výše uvedená citace je nesmyslná. Vzhledem k tomu, že tak na Asterionu vykládají vznik upírů, je to docela zásadní chyba.
Co myslíte?
dajen 27.4.2007 19:59  1467
Celebrindol [1466]: No to je právě otázka, jestli ji mentální souboj a provádění "prospěšných praktik" ohrožuje.
Ale budiž, Granovo vysvětlení se mi jeví nejrozumnější.
celebrindol 27.4.2007 19:06  1466
Theurg prostě nemůže ublížit sám sobě. I kdyby to pro něj bylo výhodné, duše mu to zarazí.
Je to jako ze zadržováním dechu, prostě to nevydržíš nekonečně dlouho a časem se stejně musíš nadechnout, i kdyby bylo tvé okolí naplněné superjedovatým plynem, který by tě za několik vteřin zabil. A i kdybys to vydžel, časem hvůli nedostatku vzduchu upadneš do bezvědomí, a v bezvědomí už nemůžeš rozhodnout, že chceš ještě chvíli vydržet.
Duše se zkrátka brání všemu, co ohrožuje tělo (nebo duši) přímo, je jedno, zda by to mohlo v určitém případě být výhodné. Duše samotná vlastně asi ani neví, kdo na ní mentálně útočí, a tak se brání.
dajen 27.4.2007 16:12  1465
Gran [1463]: Tu diskuzi si pamatuju a nedávno jsem na ni právě zrovna narazil.
Tohle vysvětlení mi přijde racionálnější, než to xKivovo, který tvrdí, že mentálně na sebe zaůtočit můžu, ale mentální praktiky už provádět nemůžu.
Zásadní rozdíl je v tom dvojím soustřední. Podle xKiva (a mě to tak přijde taky) se stačí soustředit jen jednou - na útok. Tím, že útočím (na kohokoliv, tedy i na sebe), se duše tomuto útoku automaticky otevřela. Jestli chápu správně pravidla, tak lze v této chvíli i fingovat (bez dalšího zvýšeného soustředění). Rozdíl ve výkladu je pak v tom, že s takto získaným průnikem ale nejsem schopen nic dělat (což mi přijde divné).
Chci si to jen ujasnit. Proto sem otevřel tuhle debatu.
dajen 27.4.2007 16:06  1464
sonny21 [1462]: Svůj arogantí přístup si laskavě nech pro jiné, já na něj nejsem zvědavý. Vůbec to nejsou nesmysly.
gran 27.4.2007 15:56  1463
Nejsou to nesmysly!

Náhodou, jsou to dost zajímavé věci.

Představte si velmi mocného Theurga, který se specializuje na mentální souboj. Řekněme, že úrovní je nad 10.
Žije si, studuje, pohodička... v 50-ti se stává děkanem na fakultě theurgické a po dalších 30-ti úspěšných letech, kdy dvakrát vyfakuje Thurguras a jemu podobné, zjišťuje, že... stárne.

Najde si mladého kluka a dá si s ním mentální souboj, dá-li se to tak nazvat. Během pár chvil tomu chudákovi přerazí vazbu mezi duší a tělem - chlapec jakoby zemře.
Jenže - jeho tělo zůstává žít, veškeré biologické funkce fungují.

Theurg tedy zaútočí sám na sebe, dostane se hluboko do duše - a pak přesune vazbu od své duše ke svému starému tělu tak, aby vedla k chlapcovu tělu.

Starý muž zavře oči a mladík se probere z kómatu.

------------------------------------

Tohle by Theurg dovedl, kdyby mohl zaútočit sám na sebe a porazit se.
Jenže to nejde.

Ale proč?

Přesně kvůli výše zmíněnému příkladu se to tu řešilo a někdo řekl, tuším, že Bouchi nebo tak nějak, že to nejde z toho důvodu, že by Theurg vlastně sváděl _dva mentální souboje_.

Resp. kdyby to tak nedělal, tak mu jeho duše nedovolí, aby zaútočil. Už jste někdy zkoušeli použít své krční apod. svaly na to, aby jste otočili hlavu kolem dokola? Teoreticky to možné je, ale ve chvíli, kdy začíná cokoliv hrozit, mozek prostě ty svaly "vypne". Mozek totiž ví mnohem lépe, než my, co si může naše tělo dovolit.
A to samé je s duší.

To znamená, že Theurg se musí soustředit nejprve proto, aby vůbec mohl zaútočit, a podruhé proto, aby měl "svou duši plně pod kontrolou". V takovém případě by se skutečně mohl napadat, ale hlavně by mohl fingovat a tak podobně.

A zde je jádro problému:
Theurg se nedokáže na duševní svět soustředit dvakrát zároveň.

[ 2732 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt