Já také dlouhodobě používám plastové "pošetky". Jestli je to PP nebo jiný plast, to netuším. A žádných problémů jsem si zatím nevšiml.
Pocení disku v plastové pošetce je dle mého názoru nemysl, disk neprodukuje vlhkost, nemá se tedy co potit. Podstatou pocení je, že vlhkost zevnitř se nemá jak dostat ven - když uvnitř žádná vlhkost není, nemá se co dostávat ven a potit se. Výjimka by mohla nastat snad jen v případě, kdy by byl disk v plastové pošetce skladován v místě s velkou vlhkostí, ta se dostala dovnitř a po přenesení do suššího prostředí pak neměla kudy ven. To je ale v bytových podmínkách nepříliš prpavděpodobná situace. Nemluvě o tom, že pokud se vlhkost dostala plastovou pošetkou dovnitř, dostane se i ven.
Degradace plastů určitě existuje. Ale je třeba si uvědomit, že DVD nemá - na rozdíl od CD - záznamovou i odrazovou vrstvu zvenčí na plastovém kotoučku, ale uvnitř, mezi dvěma slepenými plastovými kotoučky. Záznamová ani odrazová vrstva tedy nepřijde s obalem DVD do žádného kontaktu (navíc u lisovaných DVD fakticky žádná záznamová vrstva ani není). Pokud se tedy z plastové pošetky degradací něco uvolňuje, nepůsobí to na záznamovou/odrazovou vrstvu, ale na plastový kotouč DVD disku (polykrabonát). Degradovat vlivem kontaktu s jiným plastem by tedy musel tento plastový kotouč a to zřejmě ve smyslu zhoršení jeho průsvitnosti do té míry, že se zásadně zhorší jeho prostupnost laserovým paprskem. CD a později DVD používám dobrých 20 let a nikdy jsem žádný takto poškozený disk neviděl.
Map a fleků na DVD jsem si také všiml, a to na zcela nově koupených DVD. Vidím to jako důsledek nerovnoměrného nanesení některé z vrstev. Vliv na přehratelnost média jsem nezaznamenal.
Jsem tedy toho názoru, že na materiálu uložení nezáleží. Podstatně důležitější je skladovat disky v temnu (resp. nikoliv na přímém slunci) a v přiměřené teplotě (tedy nikoliv u zdrojů tepla) a chránit je před větším poškrábáním. Při takovém skladování lisovaná DVD v klidu přežijí nás nebo alespoň obecnou dostupnost zařízení na jejich přehrání. |