Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Když diskuse,
tak s Lopuchem

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub GENESIS [ŽP: 8 týdnů] (kategorie Hudba) moderují Vaklaf, Bubla, PepaNovacek.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 18:46


Stojí za shlédnutí:
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu. Práva vám může přidělit moderátor klubu. Požádejte ho v soukromé poště.

[ 34784 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
pepanovacek PepaNovacek 1.6.2020 19:12 - Oblíbené kluby (19:28) 54934
Marek + HonzaTak jsem se jakžtakž shodli v pár bodech – že se nám líbil film, že celé tohle album je (po) divné, a že It's All Too Much je dlouhá. Jinak nevím tedy, a už se taky těším na Abbey Road, i když po třech posleších jsem zatím nebyl schopen napsat ani slovo.
pepanovacek PepaNovacek 1.6.2020 19:02 - Oblíbené kluby (19:28) 54933
The Beatles - Yellow Submarine – 1969

Předminulý týden jsem byl rozhodnutý o tomhle albu nepsat. Ale nechci ztenčovat už tak prořídlé stavy recenzujících klaunů - nicméně budu velice stručný, protože není moc o čem psát.


Svůj názor na jednoduchou, až přiblblou písničku Yellow Submarine jsem napsal v recenzi na Revolver, Only A Northern Song mě vůbec nebaví, protože je celá taková divná, povedená je All Together Now, která se mi vždycky líbila, It's All Too Much mohla být dobrá, kdyby trvala tři minuty, All You Need Is Love je bomba, ale už z Magical Mystery Tour, no a nejlepší je tedy zcela jednoznačně Hey Bulldog, a to je opravdu žalostně málo, navíc tady slyším opakování, až vykrádání sebe sama. Druhou stranu nehodnotím, protože to vlastně nejsou The Beatles, ale filmová hudba, kterou složil George Martin. Alespoň trochu pozitivní je (pro mě), že kreslený barevný film Yellow Submarine se mi docela líbil, když o tom tak přemýšlím, tak možná víc, než Help! i Perný den.


Tohle by podle mě nemělo být označováno jako řadové album The Beatles.


2/5
suchos suchos 1.6.2020 09:20 - Oblíbené kluby (19:20) 54932
tipdocela fajn Genesis/Yes klon. Prijemne, hezke.

Karfagen - Birds of Passage (2020) - DR10
https://mega.nz/file/M9RjiaIK#wO8Cv1dvIelsYOBJah24y3VskUcHyMqUp_CXI0bnYVQ
keysersoze KeyserSoze 1.6.2020 01:20 - Klub GENESIS (19:32) 54931
HonzaMoc pěkně.
keysersoze KeyserSoze 1.6.2020 01:13 - Klub GENESIS (19:32) 54930
The Beatles - Yellow SubmarineTohle tedy bude krátký. Co jsem pochopil, tak je tohle album soundtrackem k nějakýmu animáku a asi ani neplánuju to vidět, hehe. První půlka obsahuje šest songů, z toho čtyři jsou nové a druhá půlka je orchestrální soundtrack od George Martina.

První část otevírá již známá a titulní Yellow Submarine, ke které jsem u recenze Revolveru napsal toto: "...je to píseň v podobném, tak trochu orchestrálním ražení jako Eleanor Rigby. A je to bomba. Tuhle písničku jsem měl rád už jako malý kluk, když jsem jí slýchával z tátova kotoučáku. Miluju tu srandovní a odlehčenou prostřední pasáž s různým troubením, hlasy a efekty". Only A Nothern Song je zhulenina od Harrisona, která má pěknou vokální melodii s krásným mellotronem a disonančně poskládanými hluky a zvuky s dominantní trubkou. Je to takové hezky znepokojivé a líbí se mi to. All Together Now je rozjuchaná skladba ve skiffle stylu a naštěstí to trvá jenom dvě minuty. Hey Bulldog je ovšem výborná skladba od Johna Lennona, kde se mi hodně líbí kytara a charismatický riff, jenž vždy zazní po refrénu. It's All Too Much je druhá skladba od George Harrisona a není to vůbec špatné. Zase je to taková psychedelie se zdánlivě chaotickým aranžmá. Možná bych tomu vytknul délku. Klidně to mohlo být o půlku kratší. All You Need Is Love taky všichni známe už z alba Magical Mystery Tour a k tomu jsem napsal: "[Píseň] odstartuje úryvek z francouzské hymny La Marseillaise a pak se z toho vyklube hezká bomba. Tahle notoricky známá skladba mě vždy baví svojí famózní melodií (to fakt Lennon zaperlil) a budu se znovu opakovat, ale to orchestrální aranžmá je naprosto dokonalé."

Druhou stranu moc rozebírat nebudu. Je to ale celkově pěkný a příjemný orchestrální soundtrack. Líbí se mi třeba citace Air on the G String od Bacha v Sea Of Monsters, ale jinak asi nevidím důvod, proč bych to měl celé cíleně poslouchat.

Jako celek tohle album hodnotím 3/5 a těším se na TO další.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 1.6.2020 00:09 - Oblíbené kluby (19:23) 54929
The Beatles - Yellow Submarine (1968)

Album k psychedelickému filmu (který znám od útlého dětství a docela mě bavil) vycházející v době, kdy se Beatles od tohoto stylu už celkem jasně odklonili, a složené z různých rok a až dva roky "odřezků" a hudby George Martina. V celé jejich diskografii jednoznačně nejpodivnější položka. Psychedelické období se (přes nějaké dozvuky na Bílém albu) do značné míry uzavřelo na konci roku 1967. To už měli v kapse tři ze čtyř nových věcí, co vyšly na téhle desce. Na začátku roku 1968 pak nahráli čtyři skvělé věci, z nichž Hey Bulldog vyšla zde, Across The Universe až koncem roku 1969 na nějakém sampleru a pak dost mimoňsky na Let It Be, Lady Madonna (kterou jsme taky hráli a je to taky zábavná věc) na A-straně singlu a podle mě nejkrásnější Harrisonova indická písnička The Inner Light na B-straně. Tady mám pocit, že se nadechovali a rozkoukávali po něčem novém. No a pak přišlo Bílé album a teprve po něm vyšel tenhle soundtrack a pak Abbey Road, což je teda v hudebním pojetí rozdíl světelných let a jsou to dost velké skoky.

Je jasné, že k filmu jako je Yellow Submarine se víc hodí psychedelie než věci typu Revolution, takže toho si tady užijeme opravdu dost. Only A Northern Song měl být původně Georgeův příspěvek na Sgt. Peppera. S touhle písničkou by ale album nebylo tak pestré. Within You Without You byla podle mě v kontextu ostatních věcí lepší volba. Only A Northern Song je parodická píseň, jak to jako nesedí, škobrtá a tak nějak plave, protože mu to bylo jedno, hehe ("We just wrote it like that..."). Tahle písnička mě ve filmu z těch nových fascinovala asi nejvíc. Hlavně ten masivní varhanní úvod. Podle mě to je fakt skvělá psychedelie s hehe zvukama a mám ji hodně rád. All Together Now je blbůstka akorát tak do pohádky o ponorce, ale samozřejmě nic zásadního v jejich diskografii. Hey Bulldog je největší pecka z tohoto alba. Pěkně šlapající tvrdý song. Skvělá rytmika, výborný kytarový riff, melodie (zase ten instrumentální prostředek), prostě fakt skvělá věc. It's All Too Much se svými šesti a půl minutami trochu předznamenává Hey Jude. Je to zvláštní věc s takovým zahlceným mixem. Hrozně se mi líbí ta divoká sólová kytara (hlavně tak okolo 1:40-1:50 to je paráda). Taky ale skvělá basa. Děje se tady toho opravdu hodně už od toho varhanního úvodu. Harrison touhle dobou skládal skoro furt jenom s varhanama. Kdo ví proč. Mám tuhle píseň taky moc rád, i když je aranžema dost podobná Only A Northern Song a chápu, že asi moc fanoušků nemá.

No a co dál. Samozřejmě All You Need Is Love je pořád báječná a Yellow Submarine je pořád pěkná, ale nevím, jak tohle hodnotit. Ve filmu je taky docela výrazná Lucy In The Sky With Diamonds, Eleanor Rigby a Nowhere Man, ale na album je nedali... Druhá strana je ve svém žánru pěkná a rád si ji poslechnu. George Martin prostě umí, teda bohužel uměl. A při hodnocení alb Beatles jsem musel uznat, že jeho přínos pro ně (zejména pro McCartneyho) byl naprosto zásadní. Hlavně bych zmínil March Of The Meanies, který používá takový ten vojenský pochodový rytmus a vlastně není moc daleko od Marse (a taky tam slyším trochu zárodky Star Wars, hehe), Sea Of Time (ta nádherná část tak od 1:00 a Alien - Hypersleep?). Možná jenom slyším/vidím všude mimozemšťany, možná taky Martin ty nápady vzal z něčeho staršího (třeba ta citace z Bachova letního párty megahitu Whiter Shade Of Pale, hehe). A hlavně soundtracky tohoto typu do mrtě vytěžují společensky zažité propojení pocitů s melodiemi, stupnicemi, intervaly, nástroji... Na druhou stranu kolika orchestrálním soundtrackům se dostalo takové propagace jako tomuhle, který vyšel na albu největší skupiny své doby, v plném proudu velké hudební revoluce. Takže široký vliv to jistě mít mohlo, ale to už je spekulace.

Jak teda hodnotit? Ty čtyři nové věci by ode mě klidně dostaly 4/5, album jako celek/soundtrack spíš tak 3/5. Ještě se údajně zvažovalo vydání EP jen s těmi čtyřmi novými skladbami a Across The Universe. To mohlo být zajímavé - po hodně mccartneyovském 2EP Magical Mystery Tour by dominovali Lennon a Harrison.
keysersoze KeyserSoze 31.5.2020 21:10 - Klub GENESIS (19:32) 54928
HonzaNení vůbec za co.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 31.5.2020 20:42 - Oblíbené kluby (19:23) 54927
Tak jsem si poslechl ty čtyři koncerty Porcupine Tree, je to moc pěkné, díky Marku.
pepanovacek PepaNovacek 31.5.2020 09:56 - Oblíbené kluby (19:28) 54926
Já o tomhle albu psát vůbec nechtěl, protože fakt není o čem. Nakonec jsem asi tři věty napsal.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 31.5.2020 00:18 - Oblíbené kluby (19:23) 54925
To chápu, hehe.
keysersoze KeyserSoze 31.5.2020 00:06 - Klub GENESIS (19:32) 54924
Honzo, ode mě tentokrát moc nečekejte. Tady fakt nevím co psát, hehe.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 31.5.2020 00:05 - Oblíbené kluby (19:23) 54923
MarekJá už to mám taky napsaný. Ale ještě jsem si chtěl stáhnout film a připomenout si ho.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 31.5.2020 00:05 - Oblíbené kluby (19:23) 54922
OliasJe to super, neznal jsem, dík.
keysersoze KeyserSoze 31.5.2020 00:04 - Klub GENESIS (19:32) 54921
Tak tohle mám myslím napsaný hned, hehe.
bubla Bubla přesto - nebo snad právě proto 31.5.2020 00:03 - Oblíbené kluby (19:23) 54920
To teda je, hehe.

[ 34784 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt