AntonyBaroko. Pán z muzea mi odpověděl ještě večer. Dostala jsem tip na dvě knížky, k oběma se mi podařilo dohledat, jak vypadá jejich obsah, což dá lepší představu než jen název. K dobovému pohledu na problematiku Descartův spis z roku 1649 Vášně duše - obsah zde, jako inspirační zdroj pak Bukofzerova Hudba v období baroka: Od Monteverdiho po Bacha - obsah formou fotografií knihy zcela dole na téhle stránce.
Popravdě, první se mi zdá dost mimo téma, u druhé třeba desátá a jedenáctá kapitola vypadá nadějně. Ale zdá se, že naše - tvoje - otázka nemá jasnou a obecněji známou odpověď; pak by ji předpokládám znal, když má vystudovanou hudební vědu včetně doktorátu a v muzeu se zabývá 17. a 18. stoletím. Buď jsou poznatky příliš roztříštěné, označení se používalo hodně různých, nebo zkrátka nejsou relevantní pro perspektivu hudebněvědného bádání. Možná by spíš mohl vědět praktikující hudebník? Kamarádka hraje na varhany, baroku se určitě nemohla vyhnout a ve škole jistě měli i nějakou hudební nauku. Nebo kdo tě napadá jako analogická osoba z tvého příkladu s architekturou, tedy jako člověk, který se s žádanými poznatky mohl nějak potkat?
Zajímá mě to v tuhle chvíli jako malá záhada a též z hlediska mentálních procesů různých stran, do třetice nějaký pokus ještě podniknu. |