Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Diskuze na Lopuchu,
pohlazení na duchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
mambii 6.6.2011 10:04  2636
Tak.
Absolutni souhlas :)
drvenkman 6.6.2011 09:17  2635
Tak jsem dlouho přemýšlel, jak mám odpovědět a přitom tu nezaplevelit půl stránky... A pes mne předeběhl a napsal skoro přesně to, co jsem chtěl napsat já.

Trvám na tom, že žánrový, na povídky orientovaný časopis je nedílnou, nezbytnou součástí každé životaschopné SF scény. Netvrdím, že Ikarie/XB-1 vždy plnila úkoly takového časopisu na jedničku, ale vždy se o to alespoň částečně snažila a udržela si potenciál je plnit.

1. Vysoký náklad a snadná dostupnost. Ikarie svého času vycházela v nákladu 27000 a z toho se, věřím, víc než polovina prodala. Znám osobně několik lidí, kteří rozhodně nejsou „fany“ ani zapřisáhlými scifisty, ale čas od času si Ikarii kupovali (a teď snad kupují i XB-1) jako čtení do vlaku nebo prostě ze zájmu. A nikdy by si nekoupili ani mlokovský sborník (ani nevědí, že něco takového existuje), ani n-tý díl série JFK (dtto). Nejde jen o to, že časopisem může česká scéna udržovat povědomí o své existenci u širší části veřejnosti. Časopis přispívá (a to i/především zahraničními povídkami) k obecné osvětě žánru, bez které by se pro domácí scénu fanoušci nerekrutovali. Vždyť kolik ze současných čtenářů SF podlehlo kouzlu žánru právě díky časopisům? Zanedbatelné procento to nebude.

2. Překladové povídky. Na stránkách XB-1 byla před nedávnem anketa, jestli je nejlepším povídkářem současnosti Ted Chiang nebo někdo jiný. Nebýt časopisů (Ikarie/XB-1 a magazínu R.I.P), ani bys nevěděl, že nějaký Chiang existuje. Jistě, teď mu vychází sbírka, ale byl by o ni stejný zájem, kdyby bylo Chiangovo jméno zcela neznámé? To samé Bacigalupi. A co autoři, jejichž povídková tvorba na sbírku zatím nevydá? Antologie, pravda, nějaké vycházejí. Ale objemově by asi zaniklý časopis nenahradily. Navíc v časopise se editoři nemusí bát neznámých jmen, pro knižní publikace už je to nepochybně horší. Důležité taky je, že XB-1 nabízí v každém čísle bezprostřední srovnání domácí a překladové tvorby (ano, jsme biti na plné čáře, ale konfrontace je nezbytný základ pro zlepšení).

3. Šance a motivace pro začínající domácí autory. Ne, kolem časopisu nevyrostla žádná nová generace. Ale když zapátráš v bibliografiích nejčtenějších českých autorů (Kulhánek, Žamboch,…), vždy narazíš na nějakou téměř debutantskou povídku v Ikarii. To svědčí o tom, že tihle autoři časopis ve svých počátcích znali, četli a chtěli v něm publikovat. Ikaros/Daidalos pochopitelně není tak významný a v rámci scény prestižní jako třeba CKČ (sborník si přečte občas i celých 1500 lidí, úžasné), ale pro začínajícího autora, který není „insider“, jsou časopis i soutěž dobrým odrazovým můstkem. A o tom, že vůbec existuje nějaká CKČ, jsem se dozvěděl… na stránkách Ikarie.

Jsem dlouhodobým a snad občas i konstruktivním kritikem obsahu časopisu. Ale jeho existenci jako takovou považuju za nezbytnou.
pes 6.6.2011 08:37  2634
PoliniusMožná ne životně, ale určitě důležitý. Časopis vytváří nejen prostor k publikaci a prosazení se tuzemským (a slovenským) autorům, ale i pojítko mezi fandomem a "těmi ostatními". Většina čtenářů XB-1 se neúčastní žádných aktivit v rámci čs. fandomu, jsou to "jen" obyčejní konzumenti. Ale i mezi nimi se občas najde někdo, kdo zkusí publikovat a podaří se mu prosadit. Ze mě je nakonec jen překladatel, ale pamatuju, jak mě před lety "nakoplo", když mi vydali povídku v Ikarii. Ne každý má na celou knížku nehledě na to, že by musel být geniální, aby mu ji někdo vydal. Nebo mít ty správné známé.
Jasně, s povídkou se můžeš zúčastnit nějaké jiné soutěže než Daidala, ale nejdřív o ní musíš vědět a pak se taky trefit do vkusu poroty. Když se tvoje povídka neprosadí, nikdo se ti už nevěnuje. Pokud se zúčastníš Daidala a nenapíšeš úplnou kravinu, máš šanci, že tě redakce osloví a pomůže a poradí ti, jak napsat něco, co se do časopisu bude hodit.
Všichni porotci Daidala by ke každé finálové povídce měli dodat komentář, který se dostane autorovi jako zpětná vazba.
polinius 5.6.2011 17:56  2633
Životně důležitý pro domácí scénu ? Jak ?
Je podle tvého soudu cena Daidalos nejdůležitější v republice a nebo snad kolem časopisu vyrostla celá generace špičkových domácích autorů ?
Nechci ubírat žádné zásluhy a tenhle rok si určitě cenu ASFFH zaslouží.
Ale životně důležitý ?
drvenkman 5.6.2011 07:15  2632
HyperionTaky to vnímám tak, že ať si časopis klidně vychází se zpožděním, hlavně že vychází.
To mi připomíná, že by na tomhle fóru asi mělo zaznít něco, co tu ještě nikdo explicitně neřekl:
Velká gratulace Vladu Ríšovi, panu Jiranovi a Hyperionovi k ceně ASFFH za zachování časopisu (a tipoval bych, že cena samotnému Ríšovi v kategorii "za dlouholetou práci" taky reflektuje fakt, že jen s minimálním odstupem po poslední Ikarii vyšlo první XB-1... takže zároveň i velká gratulace šéfredaktorovi).
Jsem rád, že i "akademici" chápou, jak důležitý (životně důležitý) je takový časopis pro domácí scénu.
hyperion 4.6.2011 22:28  2631
Choďte si pro XB-1 každý měsíc třeba osmého a nebudete zklamáni :-) Samozřejmě chápu, že někdo může být nedočkavý, ovšem pro mě je stále zázrak, že časopis vůbec vychází a každé vydané číslo je tak malým důvodem k oslavě, snad jich bude dostatek i do budoucna.
polinius 4.6.2011 18:36  2630
Je to škoda, měl jsem na ní o víkendu čas. Tak jsem místo toho začal číst Ikarii 07/1991 abych mohl udělat další díl vzpomínkového seriálu.
hyperion 4.6.2011 16:38  2629
Tak ona na světě už je, např. v Daemonu - http://www.daemon.cz/kniha/15649/anderson-poul---pecinovsky-josef---novakova-julie---xb-1-06-2011, jen ji musí rozvést, takže jsem tam raději hodil 5. 6.
julianne 4.6.2011 09:17  2628
Vida, tak send.cz to měl zřejmě od počátku úplně špatně. Tak snad zítra ráno na nádraží, i když spíše ne...
mambii 4.6.2011 07:47  2627
Ale na strankach XB1 je 5.6.
http://www.casopisxb1.cz/rubriky/obsahy/
julianne 3.6.2011 20:14  2626
Taky jsem dneska marně hledala, hned ve čtyřech trafikách. Naděje ale ještě neumřela, časopisy se snad dodávají i v sobotu... Pokud nebude, škoda, protože od neděle do pátku večer budu v díře, kam jede vlak asi dvakrát denně, a tak ji uvidím nejdřív příští sobotu... A to se člověk vida datum 2. 6. tak těší :).
polinius 3.6.2011 18:54  2625
Dneska taky ne. Takže asi až po víkendu. Na send.cz někdo řádek s datem vyjití červnového čísla umazal. Už nebudu těm stránkám věřit, jsou strašně humpolácké třeba ve slově konektor mají dvě R.
http://send.cz/casopis/728
polinius 2.6.2011 16:42  2624
Dneska ještě XB-1 není.
drvenkman 30.5.2011 08:10  2623
Bouchi - jó, aha, už tomu rozumím, dík.
bouchi Bouchi Dračí doupě II - Legenda je zpět 30.5.2011 07:14  2622
DrVenkman [2618]: "PQR pod lupou" je proste na jednotlive polozky rozepsany obsah sekce, ktera je v tom levem sloupci jenom jako PQR. (Tyka se to povidek, recenzi a Dechu draka.)
Ale jinak ses nejakou shodou okolnosti trefil do cisla, kde je jen jedna povidka, pritom soucasny pulrocni prumer je 2,33 na cislo.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt