Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
drvenkman 22.8.2011 12:49  2778
Slarque: No právě mírná neuchopitelnost závěru je to, co zdvihá Joeho v mých očích vysoko nad průměr. Ale třeba je to jen zase naopak jen "chyba na mé straně"...

Polinius: Nojono, užil jsem si svých třicet vteřin trapnosti, nerozebírejme to.

Pochopitelně platí, že kdyby někdo mločí sborník četl a chtěl mi tady povídku zkritizovat (což spadá do profilu klubu), budu vděčen.
polinius 21.8.2011 21:10  2776
Ahoj rozMLSanci.
Ivan Mls vyhrál jednu z kategorii Ceny Karla Čapka snad kategorii povídka, či mikropovídka. Spousta dalších autoru které znám z XB-1 také soutěžilo a bylo na pódiu jako nominovaní.
Jsem třeba koukal, jaký je ten Hanuš Seiner dobře rostlý člověk.
Spousta lidí, spousta nominovaných a jen nejlepší vyhráli.
V kategorii novela vyhrál a cenu Mlok si odnesl Martin Gilar.
Moderátoři večera Jaroslav Mostecký a Martin Koutný četli ukázky z vítezných prací a byly opravdu zajímavé, že jsme si málem už, už ten KoČas a nebo Mlok 2011 koupil.
Jo a já jsem vyhrál 14. místo v tombole !
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 20.8.2011 19:09  2775
Indukce je výborná povídka, ale Eganův Axiomat jsem četl krátce po jeho českém vydání a několik povídek mi dosud tkví v hlavě. Pochybuji, že by se to mohlo podařit téhle.
Džbán dobré vůle je slušná povídka s pár dobrými nápady (např. zničení pozemské ekonomiky přes patenty, takhle vypadá invaze v době ekonomické krize).
Malá bohyně mě dlouho naprosto nudila a pokračoval jsem jen proto, že ostatní povídky jsem měl už dávno přečtené a nic jiného jsem si dnes s sebou nevzal. Až po dlouhých deseti stránkách úvodu se tam začalo něco zajímavého dít. Pak už mi to přišlo dobré, ale větší část povídky jsem prostě přemýšlel, jestli se na to nevykašlat a nejít třeba uklízet...
Annin čas je prapodivná směs několika motivů, jako by Jana Rečková jela na automat. Řemeslně dobré, ale obsahově ne.
Katedrála je krátká povídka z verze budoucnosti, která mě docela děsí. Ale nápad obrany církevních památek je výborný a jeho použití pak velice logické.
Osudový pád je také velmi dobrá povídka, snad jen začátek chtěl trochu oživit. Tady jsou nejdřív jen samé dlouhé popisné odstavce a to se potom do toho člověk tak dobře nezačte.
Spi sladce, Joe je také povedená povídka, ale ten závěr (posledních pár odstavců se snem) jsem nějak nepochopil. Třeba je chyba na mé straně. :-/
pes 16.8.2011 20:43  2774
idlenjn, za úsvitu se asi hlavně popravuje... Třeba nějaký vliv podvědomí :)
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 15.8.2011 10:10  2773
Ale když už mluvíme o překladech, měla bych jednu poznámku k aktuálnímu číslu:

- Za úsvitu mě muži vyzvedli v hotelu.
- The men collected me from the hotel at sunset.

:)
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 15.8.2011 09:46  2771
Polinius [2770]: Jo? Tohle chcete? :)
polinius 15.8.2011 09:42  2770
Stejně si ho nakonec koupíš, aby jsi nám sem mohl napsat zhodnocení překladu. :-)
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 15.8.2011 07:54  2769
Polinius [2768]: Hele to mi nedělej, s těmi odkazy - když dostanu většinu zahraniční tvorby k dispozici v originále a v pohodlnějším formátu a ještě s předstihem, tak už pak v podstatě nebudu mít důvod si časopis koupit. :)
polinius 15.8.2011 07:09  2768
září 2011



Zahraniční povídky:
Hannu Rajaniemi: Žalozpěv za mladého losa
(Elegy for a Young Elk, 2010 zde)
Jonathan Sherwood: Pod šednoucím mořem
(Under the Graying Sea, 2006)k přečtení zde
Michael F. Flynn: Kde všechny větry spí
(Where the Winds are all Asleep, 2009)



Domácí povídky
Ivan Mls: Vítejte, milí mimozemšťané
Jiří Kábrt: Tato pravda
Míla Linc: Co přináší bouře

Publicistika
Jason Sanford: Žánrové online časopisy
Ivan Adamovič: Svět s pocitem úžasu 7
Aleš Smutný: Vesmírný šerif, aneb westernové sci-fi

Pravidelné rubriky
Rozlet a kavárna Hana Sola
Fantastická věda
Filmfaroniáda
Lupa
Vivisektor

Autor obálky: Adam Tredowski
lucky 13.8.2011 08:20  2767
Jsem se na facebooku dočetla, že losovali výherce knižních cen za vyplnění té ankety. Vypadá to, že jsem poprvé v životě něco vyhrála :))
julianne 12.8.2011 22:14  2766
Mně přišla taky, dnes jsem ji objevila po návratu domů. Asi to bude za anketu, také jsem ji vyplnila.
lucky 12.8.2011 21:25  2765
Nedávno mi přišla knížka od Pevnosti, mám pocit že jsem nikde nesoutěžila :-D Může to být třeba za tu vyplněnou anketu ohledně Pevnosti? Předplacenou ji nemám, tak nemohli vědět adresu. Nic k tomu nepíšou a já jsem teĎ celá zmatená :-D
julianne 12.8.2011 16:26  2764
Indukce: Pěkná, ale jako eganovina mě zklamala, čekala jsem údernou pointu.

Džbán dobré vůle: Pro mě nejlepší povídka čísla, space opera s příměsí hard SF, zajímavým prostředím, postavami i příběhem.

Malá bohyně: Potěšila, po Řece bohů jsem se k Indii (a tady i Nepálu) polovině století ráda vrátila.


Z českých jsem zatím četla jen Katedrálu, která mě moc nezaujala, ale ani neurazila.
nelde 11.8.2011 12:58  2763
DrVenkmanDodávám hodnocení dalších povídek - Džbán dobré vůle určitě stojí za přečtení, podle mě je to nejlepší z povídek čísla. Spousta nápadů a docela temná budoucnost. Nebál bych se to nazvat Dark SF, neboť nic není růžové, natož budoucnost.
Malá bohyně je vynikající příběh ze stejné země a času jako román Řeka bohů (berte to jako ochutnávku na román) a obsahuje hodně detailů, které fungují dohromady. Tradice vs. cyberdoba.

Celkově velmi dobré číslo hodně zaměřené na cyber budoucnost.
drvenkman 11.8.2011 07:16  2762
XB srpenNu, Indukci není co do čtivosti ani po obsahové stránce co vyknout. Egan je prostě Egan, jenže... musím dát neldemu zapravdu.Toto je Egan třetího tisícíletí: rozumný, klidný, vizionářský. Ten Egan let devadesátých, vášnivý, zuřivě fabulující, nutící čtenáře přehodnotit chápání některých základních pojmů matematiky a fyziky (Město permutací, Věčný atentátník, Do tmy) mi chutnal přecejen o ždibínek víc.
Povídka Džbán dobré vůle přímo přetéká klasickými proprietami space opery: lidstvo trpící pod nadvládou mimozemské rasy, úlová mysl, hledání lukrativních technologií na cizích planetách. Ale ve výsledku to space opera není, chybí tu velkolepé bitvy, politické intriky a patos. Spíš je to taková SF bez přívlastku, která ale rozhodně za přečtení stojí. Malá bohyně je kaleidoskop vizí z blízké budoucnosti indického subkontinentu, který reáliemi slibuje víc, než potom nabídne v příběhu. Ale to už je prostě McDonaldův způsob psaní a buďte si jisti, že on takový text dokáže bez problému ukočírovat.

Do domácí sekce možná konečně začal vát (jak říkáme my, čtenáři XB-1) nový, svěží vítr. Ze čtyř domácích povídek mi slabá přišla jen ta z pera bezkonkurenčně nejzkušenějsí autorky. Annin čas je páté přes deváté a ještě jednou přes páté, čerstvě se zjevivší nepřátelé si o tři řádky níže padnou kolem krku, nadhozené záhady se o tři řádky níže vysvětlí, slibně započaté rozhovory o tři řádky níže skončí. Ještě že Jana Rečková vládně mistrně jazykem a charaktery postav, jinak by to imho moc čitelné nebylo. Jméno Radek Dastych je mi zcela neznámé a Legie o něm taky mlčí, takže mi nic nebrání napsat: na debutanta dobré! Jistě, hlavní dějová linie Osudového pádu (pointu nevyjímaje), je trochu klišovitá, ale dobré nápady tu jsou a vypravěčské buňky také. Držím palce do budoucna. I ¼udovíta Platu si troufám stále řadit mezi onen svěží vítr. Ten v tomto čísle povídkou Katedrála dokazuje, že umí napsat i svižný, čtivý text s úderným koncem. A nakonec to nejlepší: Spi sladce, Joe je po hooodně dlouhé době domácí povídka nebojící se porušit pravidla žánru a zabrnkat tím čtenáři trochu na nervy. Možná mohla text ještě trochu ozvláštnit volba jiného než „zaručeně amerického(TM)“ prostředí, ale to už bych byl odporný hnidopich. Z letos doposud publikovaných účastníků soutěže XB-1 je toto můj horký favorit na medailové pozice, ne-li na vítěze.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt