Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
drvenkman 22.12.2011 07:26  2963
Slarque [2959] Dobrá úvaha a v mnoha ohledech jistě i pravdivá. V trochu podobném smyslu se vyjadřuje i BorgDog na Legii.

Já měl vždycky pocit, že Zábrodskému chybí hlavně odhad čtenáře. Tedy že nedokáže racionálně posoudit, co jsme ještě schopni pobrat a co už ne. Skoro bych si troufnul hádat, že nemá žádného (nebo žádného soudného) beta-čtenáře, a protože se zázračně trefuje do vkusu pana Jirana (viz loňský rozhovor v tenkrát ještě Ikarii), vzniká bludný kruh, ze kterého není úniku.

Současnou hororovou produkci (téměř) nesleduju, ale troufám si tvrdit, že ani fanoušky hororů příliš nezaujme dlouhé a zmatené líčení sexuálně extrémně perverzních scén (viz třeba Moravský pluk). Jiné by to bylo, kdyby Zábrodský dokázal tyto scény využít literárním způsobem (jako třeba Bret Easton Ellis v Americkém psychu využil podobné scény k velmi sžíravé společenské kritice - ano, ten román je kontroverzní, ale něco na něm je), jenže Zábrodský je "tam prostě dá, že aby tam jako byly." Jednoduše řečeno, jeho tvorbu v mých očích hodně sráží jedna věc: samoúčelnost (scén, postav, všeho).
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 21.12.2011 22:45  2962
Jsem entomologický analfabet, takže tu otázku zvládnu přeslabikovat, ale ne pochopit. Ale pravděpodobně to má k oběma dost daleko.
julianne 21.12.2011 21:48  2961
Slarque: Neměla jsem, strašilka je něco úplně jiného než kutilka, jen jsem odhadovala možný zdroj inspirace :). Takže se nemám těšit na mimetické kobylky, ale na vosičky ;)?
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 20.12.2011 22:05  2960
Julianne: Aha, v povídce je kutilka a jak jsem si našel, tak anglicky je to mud dauber. Takže máš asi pravdu.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 20.12.2011 21:57  2959
Lidé z Marin-GotteNejhorší na tvorbě V. Z. je, že ten člověk má nepochybně zajímavé nápady a dokáže z nich vykřesat nejednu zajímavou scénu. Bohužel, vypráví je po svém. Takže, když chce jít víc do hloubky, neznamená to moc psychologie, jako spíš a-nál-ní sou-lož (proč s pomlčkami se mě neptejte). Odborný termín koeficient rozšmelcovatelnosti mi přišel víc k smíchu než celé jiné vyloženě humoristické povídky. Kuchař Jiří Kuchař je už ze slabšího kousku, ale jako jednoho z mála v povídce jsem si ho pamatoval. Když je totiž drtivá většina postav představena včetně vzájemných vztahů a profesí v jediném dlouhém odstavci, v hlavě mi z toho prakticky nic neuvízlo. A nějak mi nepřišlo důležité se k tomu vracet. On vlastně nikdo z nich není tak zajímavý, aby to za to stálo. Co se týká samotného dějiště, tak jsem buď nepochopil jeho popis, nebo aspoň nechápu podle které osy se otáčí, aby tam vznikala gravitace.

Tentokrát zajímavě zapracoval i lingvistiku a stvořil vlastní, velice primitivní jazyk. V rámci příběhu to dává smysl, ale jeho pravidla nám opět naservíroval najednou, a přeberte si to, jak chcete. Při vší té primitivnosti má jazyk ale hned několik výrazů pro soulož. Čím je to dáno? No přece ten jazyk vytvořili děti!

Kde je zakopán pes jsem pochopil, až když se objevila postava vyprávějící příběhy od Vetřelce až po Stephena Kinga. Je to tak běžný omyl, že se možná pletu já. Horor by měl čtenáři (divákovi) nahnat strach, vyděsit ho. Jako filmová klasika před 25 a více lety (nové literární horory ovšem stále existují). Dnes se filmy snaží buď divákovi obrátit žaludek (a Zábrodský v literární formě zkouší jít podobným směrem, i když tentokrát to až tak nepřehání) a nebo nechají diváka hádat, v jakém pořadí budou postavy umírat. Což je divákovi většinou šuma fuk, protože mu na žádné z nich nezáleží a doufá, že pochcípají všechny. Což je přesně ten stav, ve kterém se odehrává druhá část téhle povídky. A jen optikou klasických hororových koncovek dává smysl poslední odstavec.

Takže by se fanouškům současné filmové hororové produkce zákonitě měly líbit i Zábrodského literární díla. A naopak to zřejmě platí také.
julianne 20.12.2011 21:41  2958
Ad Smrtilka: Usuzuji, že překladatel se inspiroval strašilkou. Smrt místo krve (Blood Dauber) asi proto, že krvilka zní extrémně špatně...
Ale možná je v tom i něco jiného, co nevím; povídku jsem zatím nestihla přečíst, z tohohle čísla mám jen Egana.

Voršila prý nebyla v obsahu proto, že to bylo vánoční překvapení, ale nevím, jestli si ze mě Martin jen nedělal legraci a skutečně jen nevypadla z obsahu. Martine?
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 20.12.2011 21:22  2957
Nepřetrhni řetěz dokazuje, že rikša je v současnosti běžnějším hrdinou sci-fi než třeba pilot mezihvězdné lodě. Jako by povídkou autor chtěl něco sdělit, ale pak si to rozmyslel a nechal to být. Když už dává do názvu celistvost řetězu, tak jsem čekal, že ji nějak použije. A ono nic.
Smrtilka (z čeho vznikl ten český název?) je perfektní. A je odvyprávěný tak suverénně, že v něm ten entomologicko-evoluční motiv ani nevypadá jako hlavní problém smutného hrdiny povídky.
Pravda na Kamenné zdi dokládá, že sem tam i nějaký autor fantasy má fantazii. Místo další z variací na hrstku žánrových motivů přichází se zajímavou hrdinkou, která sice dopadne tak, jak jsem hned na začátku očekával, ale není to pointou a dovádí to příběh do úplně jiných dimenzí. Skoro tak daleko, jako druhá z ilustrací.
Krystalové noci (proč mám dojem, že autor myslel spíš Křišťálové noci?) jsou zase starý dobrý hard-Egan, který myslí dál, než většina sci-fi spisovatelů, a ještě se orientuje v odborném žargonu. A běžné téma UI dovedl do pravděpodobnějších končin.
Voršila, dobračka od kosti není nejen na obálce, ale ani v obsahu. Nestojí tedy ani za zmínku? To bych neřekl. Je to sice takový odlehčený humorný kousek, ale mám strach, jestli do podobného světa vážně nesměřujeme.
Lidé z Marin-Gotte – ue hmae vch!!!
Mít tu nemoc je celkem dobrá povídka, ale nějak nemám co k ní dodat.

Článek o Eganových povídkách bych klidně bral i několikrát delší.

Celkově tedy tři špičkové povídky, další tři, které neurazí ani nenadchnou, a jeden opruz.

A zase jako DrVenkman přes kopírák. ;-)
drvenkman 20.12.2011 13:14  2956
Jo, lepší by to bylo bez slečny, zbytečně přesvětluje dolní část stránky a jsou naní blbě vidět žlutá písmena. Navíc je dost amatérsky nakreslená.
tigo Tigo Ironical, pedantical, cynical bitch - who wants to touch me? ‹(•_•)› 20.12.2011 09:56  2955
Ta slecna je tam IMO zbytecna, stini draka a vypada jak kdyby ji tam dodatecne domaloval nekdo jiny.
griswold Griswold Děkuji za názor. 20.12.2011 06:13  2954
Polinius [2953]: Takže těmi vykřičníky jsi nám chtěl říct, že se ti obálka líbí? Mně se taky líbí.
polinius 19.12.2011 22:37  2953
Griswolde pořád ještě jsem si nezvykl, že jsou ty obálky XB-1 teď tak kontrastní. Vypadá to prostě celkem dobře.
Někoho potěší i povídka od Chiny Miévilla který si dokázal už u nás své fanoušky získat.
griswold Griswold Děkuji za názor. 19.12.2011 19:49  2952
Polinius [2950]: uh, a co jako?
nelde 19.12.2011 16:14  2951
DrVenkmanJá nehodnotím, protože bych nebyl objektivní, část autorů znám osobně a to by nebylo fér. Ostatně to není soutěž.
Jinak jsem rozečetl, zatím dočetl jen Nepřetrhni řetěz. Něco mi tam chybělo - pointa. Stavěná od začátku, nenápadně, aby na konci udeřila a donutila člověka, aby na chvíli zvedl oči a rozhlédl se okolo. I řekl "Wow, ještě stojí za to číst."
polinius 19.12.2011 16:11  2950
Obálka lednové XB-1 ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
polinius 19.12.2011 13:11  2949
Vánoční obálkyTady na tom blogu, je spousta obálek SF magazínů a je tu i jedna sekce věnovaná vánočním obálkám časopisu Galaxy.
The Galaxy Christmas Covers ~ 1951-1960

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt