Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Diskuze na Lopuchu,
pohlazení na duchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Ikarie [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Sci-fi a fantasy) moderuje Rooz.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46
Zcela volná diskuze o povídkách vyšlých v Ikarii, o časopisu samotném, o zákulisí fandomu, soutežích, popřípadě o amatérském psaní povídek.

Web XB-1, Web Pevnosti, Web Fantasy & ScienceFiction magazínu

Obálky k anketám najdete na Homepage.

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 27.5.2013 20:56  3403
Já jsem si to myslel, ale neodolal jsem. ;-)
mestan 26.5.2013 21:19  3402
Slarque: Já nemyslím v povídce, já myslím která verze Dějin Necronomiconu uvádí Kital, jak o tom píše BorgDog.
el_diablo El_Diablo Veškerá nepodstatná elektronická zařízen - mimo provoz, včetně kontroly pravopisu. 26.5.2013 19:39  3401
Slarque [3400]: IMHO myslí wiky, nebo tak něco...
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 26.5.2013 19:31  3400
měšťan: Strana 42, pravý sloupek, asi ve třech čtvrtinách strany.
mestan 26.5.2013 08:49  3399
měšťanSprávně by mělo být Kitab al-Azíf . Kde je uvedeno Kital?
borgdog 25.5.2013 02:13  3398
Problém s tímhle je, že různé verze uvádí oba názvy, nevím zda jen v českém překladu nebo i v originálech. To nás spletlo, ale určitě je to chyba, měl být použitý stejný. Jinak si ohlasu i kritiky vážně cením. Hlavní námitky byly víceméně stejné a já i idle to pokládáme za užitečný "progres" v psaní. I když to třeba nedopadlo tak dobře, jak teoreticky mohlo.
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 23.5.2013 21:48  3397
Já jsem nečetl Dějiny Necronomiconu, takže ani netuším, zda je správně „Kital al-Azíf“ nebo „Kitab al Azif“ nebo dokonce ani jedna z těchto verzí. Ale připadalo mi hloupé, že arabský název knihy je v povídce zmíněn dvakrát a pokaždé vypadá trochu jinak.
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 23.5.2013 12:47  3396
DrVenkman [3395]: V mém případě spíš slovo "propadák" nahraď slovem "nedopsaná". :)
drvenkman 23.5.2013 12:39  3395
:), ale nezamýšlej se moc, aby příští povídka sice nebyla myšlenkově bohatší a neokoukanější, ale zato propadák.
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 23.5.2013 11:57  3394
DrVenkman [3393]: Hej, co máš proti vtípkům a vzájemnému popichování? :)

Ne, vážně: díky za komentář a vlastně i za ta vysoká (i když bohužel nenaplněná) očekávání. Při čtení druhého odstavce mě napadaly různé důvody, proč je povídka taková, jaká je, ale většina z nich by byla spíš zjednodušování a možná i výmluvy, každopádně je to námět k zamyšlení.
drvenkman 23.5.2013 11:09  3393
A já se zase jednou po čase přidám s krátkou notickou o Mezi čtenáři, protože BorgDog na ikonce vypadá, že o to stojí.

Začnu trochu od lesa: idlina hodnocení zahraničních povídek i knih na Legii mi v 95% případů mluví ze srdce (a komentáře k nim také), podobně jsem na tom s BorgDogem (který dokáže ocenit Chianga, Bacigalupiho, Resnicka nebo Sterlinga v jejich nejlepším). A nějak mi nepřijde, že by zrovna tihle dva potřebovali ke čtenářskému prožitku hluboké dekolty, postavy vřískající hrůzou, navzájem se popichující hrdinské "týmy", populární odkazování a velkolepá akční finále. Ani já je nepotřebuju.

Tak nerozumím té změně perspektivy při transformaci čtenář-autor. A přitom má ta povídka všechno: super nápad, nedrhnoucí jazyk, hutnou atmosféru. Akorát já jsem se k tomu všemu musel prohrabovat přes vrstvu unylé detektivky, akci, hlášky, vtípky. Omlouvám se tedy, že nadšeně nechválím, ale prostě bych ocenil víc odvahy hodit čtenáři něco jiného, než co očekává, než na co je zvyklý. Koncept krocení knih jejich čtením mi (obzvlášť s ohledem na sečtělost vás obou) mohl nabídnout něco zapamatovatelnějšího, než běhání po Yorku s hůlkou a pistolí v ruce a tisíckát ohraný Necronomicon. A že bych si mohl z takové povídky odnést dokonce poučení o nějakém méně známém, ale existujícím filozofickém nebo mysticistním spise (však i takový může čtenáře ovlivnit) a nějaké podněty k přemýšlení, to už raději nepitvám.

(Tím ale nijak nepopírám, že v některých ohledech ční povídka vysoko nad klasickým domácím průměrem a že, z pohledu idle, je to debut, jaký se jen tak nevidí. A mám radost i z toho, že je v domácí sekci konečně nějaká "událost" - na Legii se zjevují čtenáři, kteří v XB-1 v životě nehodnotili jedinou povídku, jenom aby tam nasypali 100%, ostatní práce v čísle je viditelně nezajímají, objevují se komentáře na stránkách časopisu, v recenzích... v porovnání s předchozími čísly úplné žně. Takhle by to mohlo fungovat, kdyby se v časopise pravidelně objevovala táhnoucí jména. Je vidět, že to jde a to je super.)
slarque Slarque Každý tvor má své vlastní - šílenství 22.5.2013 15:59  3392
Cupanina je jedním z těch příběhů, ve kterých lidstvo na zničené planetě po mnoho generací živoří v úkrytech, až se někdo odhodlá vyjít ven. I v této kategorii se evidentně stále dá přijít s originálním příběhem a nečekanou (ale smysl dávající) pointou. Velmi dobrý začátek.
V pohybu je povídka z budoucnosti líčená dívkou postiženou temporálním autismem (nechtělo se mi zjišťovat, zda něco takového vážně existuje). Navzdory názvu je spíše o čase než o pohybu. Dobré, ale mezi okolními povídkami se tak trochu ztrácí.
Maličkosti na památku jsou vesmírnou detektivkou o souboji s velmi neobvyklou mimozemskou rasou, která vlastně neporušuje žádné platné zákony, ale všude po ní zbývá pěkná spoušť. Závěr opět skýtá dobrý podnět k zamyšlení.
Mezi čtenáři je zřejmě zástupcem žánru „gaslamp fantasy“ (existuje už nějaký počeštěný termín?). Něco jako steampunk, ale v tomhle případě z něj zůstala jen doba, nejde tu o páru ani ozubená kola, nýbrž o papír. Ten se ve formě knih chová poněkud nezvykle. Zase dobře využitý půdorys detektivky spojený s honbou za vzácným artefaktem (něco jako Dan Brown na konci 19. století, o několik set stran kratší a s větším podílem akce proti dialogům, takže to člověka ani nezačne nudit). Čtenářům mohu doporučit, jako audiokniha to vzhledem k obsahu asi nevyjde. ;-)
Ostrov vetřelců nejdříve vypadal jako další vyvražďovačka, se kterými má paní Rečková značné zkušenosti, ale tentokrát to není tak jednoduché. Možná si to ani nezasloužilo tak prvoplánový název.
jvjr JVjr 15.5.2013 13:29  3391
Nemá nějaká dobrá duše elektronicky dubnové číslo XB-1? Dost naléhavě bych potřeboval nominovat na recenzi roku tu o Triumfu noci Edith Whartonové. (Už jsem od sehnal fotku, ale kdo se s tím má přepisovat ;-)
borgdog 5.5.2013 13:31  3390
"Zde přítomnou spoluautorkou." :-)
idle idle jsou-li tam tvorové jako my - jsou-li tam žáby taky 5.5.2013 09:57  3389
BorgDog [3388]: Tady můžeš taky napsat "zde přítomnou spoluautorkou". ;)

[ 1154 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt