Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Komu se nelení,
tomu se zelení.

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Jan Werich + J.Voskovec [ŽP: 12 týdnů] (kategorie Humor) moderují tuvok07, Anka.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46


Odkazy
Český rozhlas; Fimfárum; Článek o Jiřím Voskovcovi z Reflexu; Šemanovice; Jana Werichová; Werich na youtube; Voskovec na youtube(!)
Klub Čeští komici
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help

Nemáte právo psát do tohoto klubu.

[ 103 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
premek 22.10.2008 12:00  937
Voskovec ve filmu Barbarosa 09
premek 22.10.2008 12:00  936
Voskovec ve filmu Barbarosa 08
premek 22.10.2008 11:59  935
Voskovec ve filmu Barbarosa 07
premek 22.10.2008 10:38  933
Voskovec ve filmu Barbarosa 06
premek 22.10.2008 10:37  932
Voskovec ve filmu Barbarosa 05
premek 22.10.2008 10:37  931
Voskovec ve filmu Barbarosa 04
premek 22.10.2008 10:33  930
Voskovec ve filmu Barbarosa 03
premek 22.10.2008 10:31  929
Voskovec ve filmu Barbarosa 02
premek 22.10.2008 10:31  928
Voskovec ve filmu Barbarosa 01
premek 22.10.2008 10:22  927
BarbarosaPozor všem! 17. 12. by se měl na novinových stáncích objevit western Barbarosa (1982) Freda Schepisiho, zajímavý hlavně kvůli epizodní rolí Jiřího "George" Voskovce. - Nemyslels tenhle film, BAFOMETe?
anka Anka Když je někde něco dobrého k sežrání, - tak je rouhání to nesežrat. 21.10.2008 15:37  925
PremekPan Ondřej Suchý je velký pátrač, už vypátral i nás tady:) Před časem nás tu navštěvoval.
premek 21.10.2008 12:29  924
BAFOMETMimochodem - Bravados aka Drzá čela rozhodně neměl premiéru po Voskovcově smrti - je z orku 1958.
premek 21.10.2008 09:27  923
Nekuř, prase, psal Voskovec Werichovi. Vyšly jejich poslední dopisyPrvní dva díly Korespondence Voskovce a Wericha, psané po válce a přes oceán, se staly událostí loňského roku. Nyní vychází třetí, poslední a nejchmurnější díl.

Ten svazek plní nemoci a útrapy, stesky, únava a mlčení. Autoři si píšou v "mollu" a závěr je neodvratný: "Hades neboli Nudno". Tak Jiří Voskovec nazýval smrt. V podstatě během jediného roku ztratil Werichovu manželku Zdenku, Jana i jejich dceru Janu, čímž "tak strašlivě rychle a absurdně vymřel celý rod mých nejbližších přátel, vlastně má pravá rodina". Psal se rok 1981 a od Nudna ho dělilo pár měsíců.

Nekuř, prase

Celé období 1969-1981 začalo pro dvojici V+W krušně. Předznamenal ho plicní kolaps Wericha, který na konci roku 1968 málem umřel v New Yorku. Od té doby Voskovcovy dopisy provázely občasné doušky: "Nekuř, prase." Považoval za neuvěřitelné, že člověk tak neobyčejně inteligentní, a dokonce i vědecky založený "může být takovým dobytkem, že po tom utrpení a skoro-průseru na Manhattanu se opět dovede stát otrokem toho pitomého čvaňháka". Výhrůžky trvaly zhruba pět let, pak totálně změnil taktiku. Uznal, že rozhodnutí úmyslně si krátit život či si ho i brutálně odejmout patří mezi neodňatelná lidská práva.

To však neznamená, že se zdravotní témata z korespondence vytratila. Jsou zesilující konstantou na obou stranách i důvodem častých korespondenčních výpadků a odmlk. Werich vycházel z domněnky, že jeden nerad čte smutek a ten druhý o něm nerad píše. Možná i proto se v určitých obdobích omezil na krátké vzkazy, telegramy, "čumkarty". A Voskovec kontroval: "A k čemu, mi laskavě řekni, je to slavné přátelství, když ne ke sdílení: a pak do toho patří i hrůza, bolest, bezradnost, hoře atd."

Byť mu pohlednice draly srdce, trval na tom, aby Jan psal dál - lepší křik bolesti než ticho.

Nemoc z kopyt blbů

I Voskovce přepadaly deprese, ale u Wericha jich bylo přece jen víc. Možná na jeho soužení nebylo v jeho zemi léku, jak poznamenala Zdenka Werichová. Trpěl totiž zvláštní nemocí, "zavlečenou z Asie na kopytech blbů". V březnu 1969 Voskovcovi píše, že ho přechází chuť na cokoliv: "No člověk sní a plánuje, pak přijde prase, nebo 360 000 prasat, a všechno se obrátí v niveč. Už jsi byl někdy v nivči? Já v něm bydlím."

A "niveč" trval. V normalizovaném Československu neubývalo jen chuti, ale i možností uplatnění. Roku 1970 si Werich posteskl, že je hnusno a zima na tělo i na duši, že nesmí nebo nemá být v rozhlase, televizi a s vydáním knih jsou potíže. Jednou vadil název Všechno je jinak, podruhé nevhodné přívlastky v nekrologu za Jiřím Trnkou, budoucnost nemohla být odporná a rok nešťastný. V únoru 1971 posílal Voskovcovi knížku Lincoln 1933 a upozorňoval ho, že má dvě obálky. Ta vrchní se musela z celého nákladu odstranit a nahradit tou spodní.

Absurdity poznamenaly i rok 1974, kdy Krajská správa pasů a víz zamítla Werichovu žádost o cestu do Rakouska, jelikož "není v souladu se státními zájmy ČSSR". Werich se odvolal v působivém dopise: mimo jiné uvedl, že je jediný národní umělec, který nemůže provozovat své národní umělectví. Byl předvolán k ministru vnitra a výjezdní doložku nakonec získal.

A tak se mohlo uskutečnit poslední osobní setkání V+W ve staré dobré Vídni. Trvalo přes tři týdny, a když se loučili, byli si prý poprvé naprosto jistí, že se brzy zase uvidí. Neviděli. A tak hodně vzpomínali (na mládí i válečná léta) a snili. Zejména o filmu, který s nimi v Americe natočí Ivan Passer. Měl být o dvou dědcích v penzi, z nichž jeden žije ve Státech a druhý v komunistické Evropě. Pozdní americké setkání je pro oba "šok i spása", při němž navzájem omládnou.

Víc než uran a Mao

Werich jako by se léty ústrků trochu zarputil a snad i zahořkl. Zdá se to nejen z toho, o čem píše, ale i o čem mlčí. Třeba o Chartě, kterou nepodepsal, o antichartě, kterou údajně podepsal, aktivity disidentů přejde v jednom z posledních dopisů zvláštní větou: "Já můžu pochopit jenom otevřený boj, jakožto poslední řešení, ale nemůžu pochopit terorismus a tak zvané disidentství." Ke zklamání přispěly jeho pětasedmdesáté narozeniny roku 1980, k nimž přišly písemné gratulace od prezidenta, ministrů, náměstků. Plané vzkazy, jimž Werich na chvíli uvěřil.

Ale i Voskovec měl svého kostlivce, dávné a nepřekonané trauma z internace na Ellis Islandu. Chtěl o tom napsat knihu, která se mu trvale nedařila. V závěru Korespondence může čtenář porovnat originální záznamy Voskovcových výslechů před americkou vyšetřovací komisí s literární verzí - a docela se liší.

I když by se v povahách Voskovce a Wericha našla řada rozdílů, i třetí díl dopisů potvrzuje tezi o spojitých nádobách, niterném souzvuku, "siamělnických" dvojčatech - jak si říkali. Nejen v radostech, ale i strastech. "Máme to s Janem ve hvězdách. V docela rozličných režimech, za docela rozdílných okolností - nás nikdo nechce. Jsme každý po svém nezaměstnaní," psal Voskovec, tehdy zápolící s "pfynanční tísní", nedostatkem práce a vysokými daněmi.

Ale pořád by ještě neměnil s Werichem, který mu trochu záviděl lety přes Írán do Kanady. Psal: "Když chci myslet na něco pěkného, na něco, co stojí za to, musím se vrátit do Vídně, kde jsme se spolu měli dobře. ... Že jsme si znovu potvrdili, že naše dva soukromé světy jsou jako dva kruhy, které nepřekrývají jeden druhý tak, aby měly společný střed, nýbrž že se překrývají, aniž by měly společný střed. A tento zázrak přátelství musíme hlídat, protože je vzácnější než uran, Mao, Pompidou a cokoli na světě."

Článek zde: http://kultura.idnes.cz/nekur-prase-psal-voskovec-werichovi-vysly-jejich-posledni-dopisy-1c8-/literatura.asp?c=A080913_1046568_literatura_kot
premek 21.10.2008 09:09  922
Hledají se nedokončené Werichovy zahraniční filmy Císařova pekaře a Pekařova císaře zná každý. Ale méně už se ví o filmech, které Jan Werich natočil v zahraničí. A nedokončené projekty herce, od jehož smrti uplyne za pár dní dvacet osm let, mají osud takřka neznámý - alespoň zatím. Neboť spisovatel a strážce odkazu legend Ondřej Suchý hledá dál.

"Za osudy zapomenutých filmů či herců jdu po své soukromé linii, bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá, a ještě jsem nikdy nelitoval," věří Suchý na poklady, které se občas vynoří na půdách. A Werich, to je jeho srdeční záležitost.

Před časem třeba zjistil, že v roce 1961 Werich hrál ve východoněmeckém historickém filmu Italské capriccio poměrně velkou roli Dona Marcia. "Tady se o tom nevědělo, kdežto v Německu se dal film koupit na videokazetě," vysvětluje.

Nové pátrání nasměroval Suchý za pomoci Petra Adlera, novináře žijícího v Kanadě, do Spojených států. "Neměli bychom se jednou provždy nechat odbýt informací, že filmová zkouška, kterou v Hollywoodu s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem natáčel po celou jednu noc sám slavný režisér Orson Welles, je nenávratně ztracena," líčí, proč oslovil řadu amerických institucí i osob.

S další misí zamíří do Rakouska. "V únoru 1967 začala Vídeňská Intercontinental-Filmproduction chystat svůj tehdy nejnákladnější film podle Puškinovy povídky Poštmistr, pod anglickým názvem Midnight in Moscow - Půlnoc v Moskvě - a v mezinárodním obsazení," vypráví Suchý.

"Hlavní roli dostal Werich, jeho dceru měla vytvořit francouzská hvězda Anna Karina a z Ameriky se očekával představitel Old Shatterhanda, herec Lex Barker. Hudbu k filmu prý už nahrál podle ruských lidových melodií symfonický orchestr z Monte Carla s dirigentem Erwinem Halletzem. Natáčet se mělo v létě a počítalo se, že Werich stráví v Moskvě celé prázdniny," líčí Suchý projekt, který se nakonec neuskutečnil. Přesto zkusí v Rakousku zjistit, zda se nezachovaly alespoň záběry ze zkoušek s Werichem.

Právě ve druhé půli 60. let stihl Werich několik zahraničních děl: ve špionážním filmu Assignment K hrál doktora Spieglera, ve válečném dramatu s Anthony Quinnem Dvacátá pátá hodina zase důstojníka Constantina a v bondovce se Seanem Connerym Žiješ jen dvakrát dostal roli ústředního zlosyna; na poslední chvíli jej nahradil Donald Pleasence. S nástupem normalizace se však Werichova filmová dráha uzavřela a zdá se, že dnes už se nic nového o ní dozvědět nedá.

Nicméně Suchý náhodou v jednom sklepě objevil animované dílo s Werichovým komentářem Moje žena Penelopa. "Šestiminutový barevný snímek vznikl roku 1955 ve studiu Bratři v triku, je jediným kresleným filmem Miloše Nesvadby, režíroval jej Eduard Hoffmann, a kdyby se na konci neobjevila poštovní spořitelní knížka, člověk by si ani neuvědomil, že je to film reklamní," říká nadšený lovec kuriozit.

A míří ještě dál proti času. "V červenci 1936 přijel Werich na Oravu se svými bratranci a kameramanem Jindřichem Brichtou točit film o lovu hlavatek, prý pro Anglii; Werich jej dokonce podle svého scénáře režíroval. Ale nedokončil; snad některé natočené pasáže prodal," napovídá Suchý směr příští své výpravy do neznáma. Třeba bude mít štěstí jako nedávno, kdy našel amatérský film z roku 1943 Srdce za šluka, v němž se svými dcerami hráli Jára Kohout a Eman Fiala.

článek i s fotografiemi zde:

http://kultura.idnes.cz/hledaji-se-nedokoncene-werichovy-zahranicni-filmy-fwc-/filmvideo.asp?c=A081020_164050_filmvideo_kot
premek 20.10.2008 15:44  921
BAFOMETNebo takhle:

CD1
http://rapidshare.com/files/116153041/TBravados2-16x9.cd1.part1.rar
http://rapidshare.com/files/116156986/TBravados2-16x9.cd1.part2.rar
http://rapidshare.com/files/116160416/TBravados2-16x9.cd1.part3.rar
http://rapidshare.com/files/116163812/TBravados2-16x9.cd1.part4.rar
http://rapidshare.com/files/116167223/TBravados2-16x9.cd1.part5.rar
http://rapidshare.com/files/116170600/TBravados2-16x9.cd1.part6.rar
http://rapidshare.com/files/116174049/TBravados2-16x9.cd1.part7.rar
http://rapidshare.com/files/116174941/TBravados2-16x9.cd1.part8.rar

CD2
http://rapidshare.com/files/116177794/TBravados2-16x9.cd2.part1.rar
http://rapidshare.com/files/116180671/TBravados2-16x9.cd2.part2.rar
http://rapidshare.com/files/116183460/TBravados2-16x9.cd2.part3.rar
http://rapidshare.com/files/116186032/TBravados2-16x9.cd2.part4.rar
http://rapidshare.com/files/116188703/TBravados2-16x9.cd2.part5.rar
http://rapidshare.com/files/116191447/TBravados2-16x9.cd2.part6.rar
http://rapidshare.com/files/116194168/TBravados2-16x9.cd2.part7.rar
http://rapidshare.com/files/116195136/TBravados2-16x9.cd2.part8.rar


[ 103 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt