Jiří Altman: Císařský kšeft
Apsida 1999
Jsem z ní rozpačitá. Na jednu stranu jsou tam zajímavé pasáže, na druhou stranu je taková rozklížená a dějově trochu chatrná. O nějakém hlubším propracování postav se mluvit moc nedá. Snaha byla, ale zpracování a překombinování děje tomu nepomohlo.
IMHO promarněná příležitost.
Že se dívka Dorka z malého moravského města dostane do Vídně a rovnou do císařské kuchyně - dejme tomu.
Ale aby pojala úmysl, že vyřeší záhadná úmrtí na Mayerlingu...
**
Moc se s tím nepárá - prostě osloví na ulici komornou Mary Vetserové. Komorná jí bez váhání všechno vyklopí, včetně toho, že Mary za korunním princem chodila tajnou chodbou. A doma má klíč. A jen tak ho Dorce půjčí.
Dorka neváhá a v noci se vydá do paláce. Kde ji chytí a zavřou ji mezi všelijakou verbež. Z vězení ji dostane její kamarád, prostě jen tak.
Dorka se upne na myšlenku, že korunní princ se zastřelil kvůli nepovedenému potratu, při kterém Mary zemřela.
Kdo by si proboha nechal udělat potrat od milenky svého milence? Zvlášť když má v záloze porodní babku a vzhledem ke svému postavení těch babek může mít na každém prstě deset?
Nakonec se konspirátoři dohodnou, že vyšlou jednoho ze svého středu, aby se milenky Mizzi šel zeptat, jak to teda s tím potratem bylo. Mizzi kupodivu nic neřekne. Ale to nevadí. Půjdeme se zeptat hraběte, se kterým má Mizzi také techtle mechtle. Proč ne rovnou Františka Josefa?
Dorka splete své pomatené teorie a odhalí tak pravdu.
Autor v doslovu píše, že provést tehdy potrat byla otázka chvilky, ale přesto si nemyslím, že by za 15 minut mohl někdo odejít od hraběte, přijít do paláce, odříct služby porodní babky, provést potrat (A to tak, aby Mary vykrvácela až příští noc. Dokonalé načasování je nutné.) a vrátit se zpátky k hraběti.
Navíc se nakonec ukázalo, že to nebyla Mizzi, ale služebná, která se za ni vydávala. Autor to odbyl jednou větou, že ve chvíli, kdy se chystá na potrat, nebude Mary zkoumat, kdo jí ho vlastně dělá, takže proč by se za Mizzi nemohl vydávat někdo jiný.
Jestli jsem to správně pochopila, tak celá tahle šaráda byla provedena proto, aby se korunní princ z výčitek svědomí nad smrtí Mary při nepovedeném potratu zastřelil, čímž klesne cena akcií, které druhý zločinec ukradl hraběti a prodal, aby je za nižší cenu opět koupil, vrátil hraběti a zisk si ponechal. To jako vážně?
Navíc proč by se Rudolf střílel kvůli potratu Mary, když měl x nemanželských dětí a Mary určitě nebyla jediná šlechtična, která otěhotněla mimo manželství.
Kladní hrdinové nakonec donutili zlosyna, aby peníze z akcií věnoval klášteru. Čím? Sám autor připouští, „že k žádnému veřejnému procesu nikdy nedojde, protože pro dvůr je případ Mayerling uzavřen“. Takže je dle mého mohl poslat do háje a nic by se nestalo. Ale ne, on peníze skutečně klášteru věnuje. **
s. 96 zmačkal hlášení o ztrátě
Přesto na s. 239 najdou spis?
s. 9 povídá se, že touhle branou sem tehdy v únoru vstoupila baronesa Mary Vetserová
Snad v lednu, ne?
s. 65 zralý půvab baronky Vetserové ani vnady starší dcery Heleny.
Helena byla matka, starší sestra byla Johanna/Hanna.
s. 235 Nebylo jasné, zda to myslí ironicky čili nic. ?
|