ad Rodennějak si nedovedu představit, jak bude milostně tokat... a to doufám bude.
Ale něco pro vás mám.
Daranus v červnu slibuje Lady Susan od Jane Austenové.
Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí). Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů – hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali.
Je to první vydání nebo to už vyšlo?
A navíc Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) (páni, to je název) slibuje letos vydat: Robert Miles: Jane Austenové
Pro mnoho čtenářů je Austenová nejtypičtější anglickou spisovatelkou. Kniha zkoumá dějiny této identifikace Austenové s angličanstvím a poukazuje na to, že kulturní ikonu z ní udělaly především formální kvality jejích děl a její pokrokové literární techniky. Autor analyzuje způsoby, jimiž vytváří osobnosti svých literárních postav, používání komických struktur, balancování na hraně mezi realistickým románem a pastorální romancí nebo též důmyslné využívání volné nepřímé řeči. Kniha je určena zájemcům o literaturu, anglickou kulturu a především pak čtenářům románů Jane Austenové.
Garamond - Ivan Kraus: Odpoledne s labutí /Nachmittag mit Schwan
Jan Melvil publishing: Jan Libor: Každodenní život ve středověkých Čechách a na Moravě
Jak opravdu žili naši předci? Co jedli, kde bydleli a jak se bavili? Co pro ně znamenal panovník a co náboženství? A jaké postavení měly ženy? Bohatě ilustrovaná publikace reaguje na současný trend zájmu o dějiny každodennosti a důkladně, přesto srozumitelně vykresluje životní styl, myšlení i hmotnou kulturu různých společenských vrstev české společnosti v 11.–15. století. Knihu zpracoval kolektiv univerzitních historiků pod vedením renomovaného docenta Jana Libora.
|