Frank Edwards: Záhadní lidé
Dialog 1993
Chvílemi jsem se trochu ztrácela.
s. 88,89 Příběh dívky, která si vzpomněla na minulý život, ve kterém zemřela při porodu.
Synovcova manželka Ludgi skutečně zemřela při porodu přibližně rok předtím, než se narodila Shanti. Zmíněnému páru se narodil chlapeček. Když Ludgi umírala, byl jí ten drobeček vším. (...) pozvou pana K i se synem na návštěvu. (...) vyrazila naproti chlapci, který byl pochopitelně poněkud šokován tak přehnanou reakcí vrstevníka, jehož nikdy předtím neviděl. (...) Shanti se s ním objímala a oslovovala ho týmiž mazlivými slůvky, jakých před deseti lety, dokud ještě žila, užívala i Ludgi. (...)
Nepoznala ale desetilého chlapce, při jehož porodu Ludgi zemřela.
Tak koho to teda objímala?
s. 93, 94
V lednu roku 1878(...) Jak vyšlo v dalším rozhovoru najevo „Katrině Hoganové“ bylo třiašedesát a před třemi dny přiletěla z Německa. Čím přesně přiletěla v roce 1878 z Německa do USA?
s. 136,138
Zemřela na počátku století. (...) Podle písemných záznamů jí tehdy bylo šestasedmdesát(...) Když v roce 1833 poprvé zpozorovali známky jejích zvláštních schopností, bylo jí čtrnáct(...) V roce 1900 žila v SC. Její dům si nemohl nikdo splést – stály tu neustále zástupy pacientů(...) této energie využívala po třiapadesát let...
Takže, pokud jí v roce 1833 bylo 14,narodila se v roce 1819, takže na začátku století jí bylo 81. Takže když se v roce 1898 podruhé provdala, bylo jí bratru skoro 80. Ale co je to proti věčnosti.
V kapitole 40 jsme se jaksi nedozvěděli, jak to dopadlo. Jestli majetek získala hamižná švagrová nebo 4 nezaopatřené nemanželské děti.
s. 175
Všechno to vlastně začalo po jedné nehodě, a to ještě v době, kdy byl Hurkos vězněn v německém koncentračním táboře (Buchenwald) a pracoval na stavbě vězeňských baráků. Bylo to v červnu roku 1943.
Pracoval jako malíř a stál na dvanáctimetrovém žebříku. Vtom uklouzl a spadl na zem. Utrpěl frakturu lebky. Dopravili ho sice do proslavené haagské nemocnice Zuidwal. A do koncentráku se zjevně nevrátil, protože ho využívali na konci války partyzáni. Svého času jsem přečetla hodně knížek o koncentrácích ( a v zeměpise jsem slabá), ale přece jen mi přijde divné, že nějakého vězně z německého koncentráku vezli do Nizozemí do nemocnice...
|