KdokolivKDE i Gnome musím ovládat teď už denně, a mohu jen říct, že bych neřekl, že se ovládají lépe. Netvrdím, že hůře, ale ani ne lépe.
Ideálem usability je sterilní prostředí. Pokud každé prostředí vypadá stejně, je snadné jej ovládat (protože uživatel je zvyklý, jelikož ta prostředí zná). Naopak totální zabiják usability jsou skiny, redefinice hotkeyu, klávesová schémata, vlastní mouse gestures - i u svých projektů s tím bojuju, pokud si klient jen změní hotkeye, tak když mu pak mám předvest nějakou funkci, kterou nezná, náhle nejsem schopen svůj program na jeho počítači ovládat.... Ano, někdy je to nutnost, to jsem ocenil třeba v Eclipse, kdy jsem si nastavil hotkeye stejně jako ve Visual Studio 2005 a tedy už netápu v ovládání. Na druhou stranu, to že Windows vypadajá stále stejně spíš považuji za velké PLUS. Zrovna nevidím důvod, proč by se něco mělo verzi od verze měnit. Stejný přístup má Microsoft i na úrovni API. Možná se budeš divit, ale od Windows 95 se interní (core) API měnilo s každou verzí, dokonce i je jiné mezi jednotlivými service packy. Přesto všechny Windows aplikace od roku 95 poběží i ve Vistě.
Odstaveček ohledně bezpečnosti sis fakt mohl odpustit. S oblibou říkám,"dojdou-li linuxákovi argumenty, začne se navážet do bezpečnosti". Politika aktualizace software po internetu je (k možná k tvé nelibosti), opět na triko autora. Tj opět mi přijde logické, že to mají nastarosti jednotlivé společnosti, než že by se to stahovalo z centrálního místa. Hlídat to nemusím, to si hlídají ty programy sami. Windows, AVG, Java JRE,Mozilla, AdAvare, WinAmp, dokonce i Microsoft Visual Studio (byť ne automaticky, ale prostřednictvím RSS ohlásí, že je nová verze).
Naopak u sledování repository (CentOS má aktualizační ikonku s vykřičníkem), kde mám tu jistotu že opravená chyba se do těch repository dostane tak rychle?) |