V této věci musím souhlasit spíše s Bredym -- to, jak některé distribuce, speciálně třeba to (K|X|?)Ubuntu mají udělané balíčkování a závislosti, je nechutné.
Typický příklad: před cca dvěma měsíci vyšly nové OO.o 2.2. Stáhl jsem tedy z jejich stránek setup pro windows (.exe) a linux (ze dvou variant, .rpm a .deb, jsem zvolil .deb, protože mám na notesu KUbuntu 6.10). Na woknous (ve VMware) jsem spustil setup a OK. Na linuxu jsem spustil instalaci a nevyřešené závislosti, starší verze OO.o nutna pro vše možné, včetně snad řízení frekvence procesoru (nadsázka, ale ne velká). V repositáři samozřejmě verze 2.2 ještě nebyla (a AFAIK dosud není), takže jediná možnost, jak si to nainstalovat, byla hrubou silou. Tím se samozřejmě rozbily závislosti, takže teď již přes synaptic nenainstaluji nic, protože první požadovaný krok je vždy odinstalovat nové OO.o a nainstalovat ty staré, i kdybych chtěl instalovat novou verzi programu cat.
Závěr -- jako uživatel windows (kdybych jím byl) mohu užívat čerstvě vydaný software, jako uživatel linuxu nikoli a musím čekat, jestli se vůbec někdy dostane do repositáře pro mou verzi mé distribuce.
Proto také většinu věcí, jež užívám častěji, instaluji ne přes balíčkovací systémy a správce, ale buď z binárek výrobce (SeaMonkey, Firefox, acroread atd.) nebo ještě raději ze zdrojáků. A pokud jde o distribuci, výhledově chci přejít na Linux From Scratch. Na současných .rpm a .deb (s jinými nemám dostatek zkušeností, abych mohl dělat nějaké závěry) mne nejvíce štve právě ta absurdní provázanost závislostí, která spojuje téměř vše se vším a činí tak z uživatele otroka správce repositáře. |