Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Já Vánoce juchuchu
oslavím na Lopuchu!

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Linux [ŽP: neomezená] (kategorie Počítače) moderují Case, Kdokoliv.
Archiv
Linux Distribution Chooser - vyplnenim jednoducheho testu najdete distribuci, ktera vam bude nejlepe vyhovovat.

commanlinefu.com
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: xjkhrmb
[ 2908 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
bredy 26.10.2007 08:31  3573
Aha (swapování) (konec článku)
themajkl themajkl All those moments will be lost in time - like tears in rain. 26.10.2007 08:29  3571
ZálohyNěkteré naše linux servery zálohuju přes síť pomocí SystemImager. Když teoreticky na serveru odejde sys. disk, vrazím tam jiný, nabootoju z CD SystemImageru (SI) a ono to na tom disku všechno obnoví. Přenášel jsem takhle systém i na jiný server. Pokud je potřeba jinak rozdělit disk, musí se ručně upravit instalační skript pro daný server na SI serveru.
Při vytváření zálohy se dá specifikovat, které adresáře se zálohovat nemají.
Novější verze potřebují v kernelu loop device (což my někde nemáme).
Už to moc nepoužívám, máme teď většinu linuxů pod VMWare, zálohujeme obrazy disků (ale moc s tím spokojený nejsem).
operator304 26.10.2007 08:27  3570
fstab?
bredy 26.10.2007 08:25  3569
Mimochodem, nevíte, kde vypnut pravidelný fsck při startu? Vždy po 28 připojení disku se přihlásí. Blbý je, když zrovna v okamžiku, když chci něco někomu ukázat (a musím k tomu pustit NB).

Proč tahle kontrola neprobíhá v pozadí když je systém Idle?
bredy 26.10.2007 08:24  3568
KdokolivNo ja věděl, že linuxák opět řešení problému systému řeší workaroundem, konečně, jak je to ve světě linuxu běžné. Děkuji, ale do cizího majetku nemohu nijak zasahovat. Ale je zajímavý, že pod windows, v podobné konfiguraci nic takového nepozoruju. Takže uzavírám diskuzi. Swapování v Linuxu je na pytel a workaround na to neexistuje (kromně mé vlastní utility swapOut, což není nic jiného než krátký C program který zaalokuje půl giga a pak je uvolní)
keosan 26.10.2007 08:22  3567
Kdokoliv7zip pouzivam na windows. Rychlo dekompresie je vyborna, kompresia je pomala. Rozmyslam zalohovanie cez pomalsiu WAN siet - v co najkratsom case. Takze cim mensi archiv tym lepsie, ale samozrejme cim rychlejsie to bude odzalohovane, tym lepsie tiez. Pokial by bol maly rozdiel v archive, tak je lepsie nieco rychlejsie. Alebo by sa komprimovalo niecim rychlym /s prijatelnou velkostou komprimacie/ a potom v cieli by sa z toho vytvoril este raz mensi archiv - ale z toho by sa musela dat urobit rychla dekomprimacia. Skusenosti s tar/gz v rychlosti kompriamcie/kvalite nemam. Neviem, ci som to aj v minulosti neskusal, ale asi sa mi to nezdalo nejake slavne /ale to som sa dival na kvalitu kompresie, nie na pomer rychlosti, ten som si nevsimol/.
kdokoliv Kdokoliv Nevidím důvod dělat cokoliv bezdůvodně. - http://kkl2401.wz.cz 26.10.2007 08:15  3566
keosan [3565]: Zalezi na tom, na co klades pri te (de)komprimaci duraz. Pokud na kompresni pomer, tak urzite 7z. Je ale potreba pocitat s tim, ze to trochu dele trva a vyzaduje vic pameti. Pokud jde spis o rychlost (pri rozumne kompresi), tak asi tar/gz. Taky je otazka, jestli potrebujes napriklad zachovat informace o datu a casu, protoze prinejmensim zip tohle neumi (jak jsem nedavno ke svemu zklamani zjistil), jestli 7z, to nevim, tar to naopak urcite umi.
keosan 26.10.2007 08:08  3565
melkor_unlimitedta obsluha mi nevadi. Obnova 1:1 mi uz vadi viac. Selektivna archivacia by tiez nebola k zadhodeniu. Co sa tyka Norton Ghosta - prave hladam alternativu pod Linuxom /kde by bolo i funkcne a RYCHLE zalohovanie systemovych diskov s instalaciami Windows/. Zatial som nasiel http://freshmeat.net/projects/g4l/
Kde ale pisu o zalohach linuxu....
Mozno este pouvazujem nad moznostou kombinacie klonovania plus selektivneho update - napr. vytvorit iba systemovu partisn + zavadzaciu oblast a ostatne data tam jednoducho nakopirovat/dekomprimovat z archivu.

CASE: dakujem za info a upozornenie. To livecd uz mam par rokov, ale tu funkciu, program som nevyskusal. Niekedy to testnem na novom pocitaci, co vsetko sa s tym a ako rychlo da robit.

Mimochodom, co by ste odporucili pouzivat pre komprimaciu/dekomprimaciu vo Windows a Linuxe zaroven ? ZIP, 7ZIP,....?
melkor_unlimited melkor_unlimited Ltd. 26.10.2007 05:13  3564
KeosanKtorí čerti ťa doniesli z magea až sem?

Ak si ochotný strpieť trochu nekomfortnú obsluhu (1x napísať a odladiť skript na zálohonie) a obmedzené možnosti (neselektívna archivácia a obnova 1:1), tak tá rýchlosť zálohovania pomocou dd je ve¾mi rýchla. Použitím gzip, bzip2 alebo iného on-the-fly (de)kompresora rýchlosť o niečo poklesne, ale zas to ušetrí miesto.

Ak ti to nevyhovuje, kúp si Norton Ghost.
kdokoliv Kdokoliv Nevidím důvod dělat cokoliv bezdůvodně. - http://kkl2401.wz.cz 26.10.2007 02:51  3563
No, aby Eclipse samotny bral 300 MB, to jsem jeste nezazil. Neco jineho je, kdyz v ramci nej clovek spousti jeste nejakej aplikacni server typu Websphere, to se pak dejou veci, ale jinak bych to zabrani pameti videl typicky tak polovicni. Nutnost mit pustene dva je pochopitelne neprijemna. Firefox si vezme tak okolo stovky (kratce po startu min, pri skutecne dlouhodobem behu i vic, ale pak je mozna rozumne ho nekdy zavrit a pustit znova), zbyle veci, cos jmenoval, dohromady maximalne dalsi stovku. Pokud ale pak poustis dva dalsi OS pres vmware a nemas na to aspon 2 giga pameti (lepe vic), tak se neni cemu divit, nicmene potom (jestli skutecne drtivou vetsinu casu mas tohle vsechno spusteny naraz) je proste problem v nedostatku pameti a ne ve swapovani (ono kdybys na Windows pustil dva Eclipsy, dva vmwary a jeste par dalsich beznych programu s nejakym jednim gigem pameti, tak budes na to swapovani nadavat jeste vic).

Ano, ja pouzivam nenarocne aplikace, napriklad misto dvou Eclipsu si vetsinou vystacim s jednim Emacsem (ted hovorim o svem vlastnim notebooku), vmware nepoustim ani jeden. Pak nejakej postak, sim, par konzoli/cygwinu, jeden az nekolik prohlizecu (podle toho, jestli se zrovna vrtam v nejakym webu), nejakej prehravac hudby a tak. Proste do giga pameti se to vejde v pohode. Pokud zaroven nepotrebuju pustit gimp na upravy nejakejch obrazku, nejakej vypalovaci program, protoze je potreba zrovna neco vypalit, a podobne (mysleno to vsechno najednou), tak se do toho giga pameti s prehledem vejdu a proste neni potreba swapovat.

Zaver je asi takovy, ze pokud po nahozeni programu, ktere potrebujes furt, uz musi system swapovat, mas malo pameti a resenim neni jina strategie swapovani, resenim je koupit vic pameti.
bredy 25.10.2007 21:55  3562
KdokolivPrezentace zahrnuje i akce typu "kdyz se tady v programu zmeni tahle konstanta, tak po prelozeni..."

Asi mas bud hodne pameti nebo nenarocne aplikace. Ja vyvijim v eclipse. Ten i se svym source indexerm zabere i 300MB. Obcas musim mit pustene dva. Kdyz k tomu pridas mozillu, a mail, skype, gaim, a nejake veci v gnome, tak pak pustit 4x gcc muze byt docela o zivot. Ted posledni dobou mam ukoly, ktere vyzaduji mit ctyri OS naraz. Vistu, WinXP, Win2000 a Linux. Vistu resim pres vzdalenou plochu na vyvojovem serveru. Ale WinXP a Win2000 honi pres wmvare. I kdyz soucet nastaveni pameti u obou virtualnich masin da cca 700MB, naraz je proste honit nemuzu. Nevim jak funguje v Ubuntu mapovani, (vmware pamet masin mapuje pres mmap), ale nestalo se mi, ze by umel celou virtualni masimu to umelo odsvapovat ven. Tohle vmware ve windows nejak umi, tam si klidne dvolim pustit 2 masiny se souctem pameti vyssim nez je celkova dostupna pamet. Samozrejme za predpokladu, a to i v pripade, ze jedna funguje jako server, takze zpracovava pozadavky, zabira jen pamet, kterou zabira ta sluzba a podpora OS ve virtualni masine. Tohle v Ubuntu neni mozny... v tenhle okamzik se taky stava, ze mi linux zacne ukoncovat nejake aplikace. Jako by ta pamet vmware byla zamcena a mela prioritu pred beznou pameti.
kdokoliv Kdokoliv Nevidím důvod dělat cokoliv bezdůvodně. - http://kkl2401.wz.cz 25.10.2007 21:08  3561
Linux zadnou aplikaci nesestreli, nedovedu si predstavit, ze by tohle jadro delalo. Jediny, co si dovedu predstavit, je volani malloc() neosetreny na to, ze pamet nebyla pridelena z duvodu nedostatku. Pak ale ta aplikace nejspis upadne na nejake sigsegv nebo tak neco, coz uz ale zase nesouvisi s Linuxem, nybrz s tim, ze je blbe napsana.

Mimochodem zajimalo by me, co musis delat pri prezentaci (predpokladam, ze ne nejakej brutalni make na pozadi), aby Ti to zpomalilo na 5 minut, neco takovyho jsem zazil parkrat, a to skutecne jenom v pripade, ze uz jsem uplne vycerpal jak pamet, tak swap a uz se skutecne nedelo nic jinyho, nez ze se jadro marne pokouselo tu situaci nejak ustat. Bohuzel na Windows to neni obcas na sekundu, ale spis obcas na nekolik sekund, dokonce az i nekolik desitek sekund. Ale hlavne pochop jednu vec - v mem pripade (a troufam si tvrdit, ze v pripade vetsiny uzivatelu) typicky mezi dvema booty (dvema hibernacemi nebo podobne, ono je to fuk) ani jednou nedojde pamet, tudiz proste neni potreba swapovat vubec. Prave proto me stve, ze to Windows delaj, protoze to zpomaluje uplne zbytecne.
bredy 25.10.2007 20:50  3560
A nejvíc mě drtí, že Linux mi občas prostě nějakou aplikaci sestřelí, protože se domnívá, že paměťově nezvládá.
bredy 25.10.2007 20:49  3559
KdokolivJá mám radši, když občas lehce zpomalí na sekundu, než když zpomalí na 5 minut, takže zrovna, když člověk něco prezentuje, tak se musí omluvit, že dotyčné zdržuji.. No snad je to donutí mi přidělít lepší HW (i když o tom pochybuju)

Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se strategie swapování dala v obou OS nastavit uživatelem. Nebo kdyby se OS naučil, zda má spíš očekávat paměťové špičky nebo naopak trvale obsazenou paměť.
bredy 25.10.2007 20:46  3558
CaseA v tom je ten fígl. Stojí tě čas v době, kdy ho máš spoustu.

[ 2908 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt