Písnička pro dnešní denFrantišek Kočvara (též Frantisek Kotzwara) (1750 Praha – 2. září 1791 Londýn) byl český violista, kontrabasista a skladatel.
Bitva u Prahy, Sonáta F dur pro pianoforte s doprovodem houslí, violoncella a bubnu, Op. 23 (vydal J. Lee, kolem 1788)
Bitva u Prahy - na klavír z roku 1812 hraje z originálního tisku notového materiálu připraveného speciálně pro profesory (jakýsi) Ros Slova, která se objevují ve videu, jsou ve skutečnosti začleněna do původního hudebního zápisu, jak se často dělalo v popisných kusech. "Jdi spát, Tome" bylo polnicové volání pro vojáky, aby přestali hýřit a odebrali se na noc - bylo to záměrně jednoduché, aby to bylo rozpoznatelné i přes opilecké otupělosti.
Dílo se odvolává na bitvu u Štěrbohol 6. května 1757.
Bitva u Prahy byla populární skladbou v anglosaském světě zejména na konci 18. a v 19. století; např. americký spisovatel Mark Twain ji jako běžně známou zmínil ve svých dílech Tulák v cizině a Dobrodružství Huckleberryho Finna.
Můžete porovnat!
Sonata No. 6 for 2 Violas & Cello in C major (1775)
Kočvara se ale do dnešních dnů proslavil především svou smrtí (tak nějak se nesmazatelně zapsal):
2. září 1791 Kočvara v Londýně navštívil prostitutku Susannu Hillovou. Po večeři v jejím podnájmu na ulici Vine Street ve Westminsteru jí Kočvara zaplatil dva šilinky a požádal ji, aby mu uřízla varlata. Hillová to odmítla udělat. Poté Kočvara připevnil na kliku dveří provaz, druhý konec si uvázal kolem krku, a následně prováděl s Hillovou sexuální styk. Na konci celé procedury Kočvara zemřel.
Susannah Hillová byla následně obviněna z jeho smrti, avšak posléze byla osvobozena. Soud se konal 16. září a porota uvěřila jejímu svědectví o příčině Kočvarovy smrti. Soudní záznamy byly následně zničeny, zřejmě aby se zabránilo veřejnému skandálu. Je však pravděpodobné, že někdo opatřil kopii, která posloužila k vytvoření částečně anekdotického letáku popisujícího okolnosti Kočvarovy smrti. Kopie soudních záznamů je údajně uchovávána v lékařské knihovně Francise A. Countwaye v Bostonu.
Jeho smrt je považována za první zaznamenané úmrtí způsobené erotickou asfyxií. |