Písnička pro dnešní denAntonín Filip Heinrich, v USA znám jako Anthony Philip Heinrich či také Anton Philipp (11. března 1781 Krásný Buk – 3. května 1861 New York), byl americký skladatel narozený v Čechách a žijící převážně ve Spojených státech. První hudební skladatel ve Spojených státech, který se živil výhradně hudbou.
Narodil se v chudé rodině, ale byl vychován bohatým strýcem, jehož prosperující obchod zdědil v roce 1800. Celé své jmění však ztratil v napoleonských válkách a následném hospodářském krachu. V roce 1810 uvízl bez peněz v Bostonu. Rozhodl se nadále živit tím, co pro něj dosud bylo pouze koníčkem. Stal se profesionálním houslistou, skladatelem a dirigentem. Usadil se ve Filadelfii, kde dirigoval orchestr v divadle Southwark. Později přesídlil do Pittsburghu, kde řídil mimo jiné nejstarší známé provedení Beethovenových symfonií.
V roce 1814 mu zemřela žena a Heinrich se vydal na 700 mil dlouhou pěší pouť napříč divočinou Pensylvánie a podél řeky Ohio (řeka) do Kentucky. Tato cesta se stala zážitkem, který zformoval jeho budoucí hudební vyjadřování. Příroda a její zvuky ho natolik okouzlily, že začal psát programní hudbu dříve než evropští skladatelé.
V Kentucky strávil rok sám ve srubu uprostřed divoké přírody. Při rekonvalescenci z vážné nemoci, začal bez jakéhokoliv školení komponovat a v roce 1820 publikoval svůj Opus 1, The Dawning of Music in Kentucky, or the Pleasures of Harmony in the Solitudes of Nature. Podle jeho slov to byla "sbírka původních, morálních, vlasteneckých a sentimentálních písní pro hlas a fortepiano, zpestřená airs, valčíky, atd."
V roce 1837 se usadil v New Yorku. Komponoval, učil hudbě a v krátké době získal proslulost jako mírně excentrický génius, ale současníky uctíván jako „Otec Heinrich“. Nadšení jeho osobou vyvrcholilo na "Heinrichových hudebních festivalech" konaných v New Yorku v letech 1842, 1846 a 1853 a v Bostonu v roce 1846. Předsedal i ustavující schůzi Newyorské filharmonické společnosti (New York Philharmonic Society) v roce 1842.
V roce 1857 vykonal novou cestu do Evropy. Tentokrát se již dočkal vřelého přijetí, které vrcholilo koncertem v Praze na Žofíně 3. března 1857. Na německých pódiích již však tak úspěšný nebyl. Na sklonku roku 1859 se vrátil do New Yorku, kde o dva roky později zemřel v chudobě. Začínající občanská válka připravila New York o hudebníky i obecenstvo.
Přes česko-německý původ a dlouhodobý pobyt ve Spojených státech se cítil být Čechem, což dával najevo i svými skladbami.
... co se člověk všechno nedozví ...
3 Songs from The Dawning of Music in Kentucky (1820) (anglicky zpívající Japonka(?) americké písně českého skladatele ve Florencii, natočeno Korejcem ...)
Wildwood Spirits Chant (1842)
Pražský valčík - hráno na klavír z roku 1823
Manitou Mysteries (1845) (taková "My Country"☺)
The war of the elements and the thundering of Niagara, Capriccio
The Students March
The Sioux Gaillarde
Josef Přibík, rusky Иосиф (Иозеф) Вячеславович Прибик, křtěný Josef Jan (11. března 1855 Svatá Hora u Příbrami, Rakousko-Uhersko – 20. října 1937 Oděsa, Ukrajina), byl hudební skladatel, dirigent.
V roce 1875 odešel do Ruska, kde postupně působil jako kapelník opery v Charkově a Oděse, šéf opery ve Lvově a Kyjevě, kapelník opery v Moskvě i jako ředitel carské hudební školy v Tbilisi.
V roce 1894 se vrátil opět do Oděsy jako šéfdirigent a od roku 1919 zde působil rovněž jako učitel na konzervatoři. V Oděse žil a pracoval celých 43 let. Po Říjnové revoluci se plně zapojil do budování sovětského státu. Stal se nositelem titulu Národní umělec Ukrajiny a Hrdina práce. Dne 20. října jej doprovázely na jeho poslední cestě tisíce lidí.
Byl autorem několika operních jednoaktovek na náměty Antona Pavloviče Čechova, programní symfonie Rudý říjen a symfonické básně Pěvec na hřbitově. Kromě toho zkomponoval dvě orchestrální suity, klavírní sonátu, klavírní trio, kvartet a kvintet a mnoho písní a sborů. Zabýval se i folklórem národů Sovětského svazu.
Pěvec na hřbitově by mne zajímal, to zná fakt lákavě, ale nenašel jsem pranic.
Alexandr (Nikolajevič) Podaševský (rusky Александр Николаевич Подашевский; 11. března 1884 Moskva – 28. června 1955 Praha) byl český dirigent a skladatel ruského původu.
Byl původně námořním důstojníkem a profesorem strategie na námořní akademii (!!!). Vedle toho studoval soukromě skladbu a hru na klavír. Již v té době komponoval drobnější skladby, komorní hudbu a scénickou hudbu pro divadlo. Po bolševické revoluci byl klavíristou a koncertním doprovazečem. Ze Sovětského svazu unikl nejprve do Istanbulu a do Sofie. V Sofii zkomponoval scénickou hudbu pro tamní Národní divadlo. V roce 1921 přišel do Prahy.
Asi měl kliku, že unikl bolševikům i v květnu 1945. Ale nenašel jsem nic.
Jozef Chládek (12. března 1856 Smržovka – 25. března 1928 Ružomberok), byl český hudební skladatel působící převážně na Slovensku.
Na pohřbu zpíval sedmdesátičlenný smíšený sbor Smuteční píseň, kterou sám skladatel pro tuto příležitost složil.
neznal jsem, nenašel jsem
Josef Cyrill Sychra (12. března 1859, Ústí nad Orlicí – 21. srpna 1935, Stará Boleslav) byl český hudební skladatel, sbormistr a hudební pedagog.
taky nic
Norbert Kubát (12. března 1863, Uhlířské Janovice – 4. prosince 1935, Plzeň) byl český sbormistr, varhaník, houslista a hudební skladatel.
Zdrávas Maria (a nic víc)
Jiří (George) Traxler (12. března 1912 Tábor – 7. srpna 2011 Edmonton) byl český pianista, skladatel, textař a hudební aranžér.
Přesto, že už byl v nemilosti režimu, na výzvu vedení karlínského „Divadla umění lidu“ složil hudbu k polské komedii Moje žena Penelopa (1949). Po úspěšné premiéře byla tato produkce hned druhý den na přímý zásah ministra informací Kopeckého z politických důvodů zakázána a týden poté (29. prosince 1949) ilegálně opustil Československo.
Ondřej Havelka a Jiří Traxler - Boogie Woogie a na konci je Traxler osobně
Lišáci · Hádej, hádej...
Lišáci · Veselá násobilka
R. A. Dvorský - Ztratil jsem tvůj smích
R. A. Dvorský - Dobrou noc
(bez zpěvu) Peter, Peter, wo warst du heute Nacht?
Mara Jakisch - Peter, Peter, wo warst du heute Nacht?
Hana Vítová - Patience
Jiří Traxler (30. srpna 1946 Praha – 17. dubna 2019 Praha) a bratr Petr Traxler (29. září 1948, Praha – 8. dubna 2014, tamtéž) - vzdálení příbuzní Jiřího Traxlera.
Já mám doma myš - pražská - lidová. Zpívá Skiffle Kontra Jiřího Traxlera. (podrobněji snad někdy příště)
Jan Kapr (12. března 1914 Praha – 29. dubna 1988 Praha) byl český hudební skladatel, hudební režisér, publicista a pedagog.
Byl (míněno po válce) prominentním skladatelem a protežovaným členem KSČ. V roce 1948 byl členem akčního výboru strany, který posuzoval ideologickou vhodnost provedení těch kterých skladeb. V roce 1951 obdržel Stalinovu cenu druhého stupně za hudbu k propagandistickému dokumentu režiséra Vladimíra Vlčka Nové Československo.
Po roce 1968 zaujal negativní postoj k sovětské okupaci Československa, na protest proti okupaci jednotkami Varšavské smlouvy vrátil Stalinovu cenu i legitimaci komunistické strany. Jeho díla pak nebyla uváděna. Po vzniku tak zvané Anticharty (1977) uvedlo Rudé právo, že k ní připojil svůj podpis i zasloužilý umělec Jan Kapr. V roce 1981 byl přijat do Svazu českých skladatelů a koncertních umělců.
V sovětské zemi (1950) Kantáta pro baryton, sbor a orchestr na slova Vítězslava Nezvala.
Šifry (1967)
Symfonie č. 9 (1982)
Pavel Čotek (12. března 1922 Fryšava pod Žákovou horou – 20. července 2005 Olomouc) byl český hudební skladatel, kritik a pedagog.
Koncert pro dva hráče na bicí nástroje a orchestr (1967)
Koncert pro dva hráče na bicí a orchestr - Rytmy
Koncert pro dva hráče na bicí a orchestr - Témbry (asi to víc částí nemá)
Josef Fousek (* 12. března 1939 Kladno) je český spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf.
Mobil
Erotická balada
Až natáhnu lásko brka
Klinická smrt
Epitaf atd.
Orchestr Ladislava Štaidla - Šavlový tanec (1971)
|