Nutnosti služby vlasti jsem rozuměl
Já taky, ale vem to takhle:
Jaký je ve výsledku rozdíl v tom, zda někde na civilce oprašuješ exponáty v muzeu nebo tak něco a mezi tím, že bys "klasicky" pracoval?
V tom, že na civilce, pokud vím, makáš za "vojenský žold" a tak akorát, co vím z nemocnice, když tam byli civilkáři, podnikové jídlo a ubytování (chtěli-li ubytovat, což většinou nechtěli, bydleli ve stejném městě, takže bydleli doma) zdarma?
No dobře, nevyděláváš si, "sloužíš vlasti"... ale nebylo by pro vlast lepší, kdybys radši, když to vztáhnu právě na nemocnici, místo na civilce dělal toho zřízence (což tam civilkáři dělali) klasicky, bral za to plat, ale hlavně odváděl daně?
Medle byla prostě civilka (a správně) udělána pro ty, kdo nechtějí na vojnu. Svědomí, náboženské přesvědčení a tak. Za komoušů s tím bylo mrzení.
Ale i tak je to podle mě prostě "služba pro službu", aby se řeklo "sloužíš vlasti" a zda by nebylo pro vlast výhodnější, abys radši někde pracoval na plnej úvazek za klasickou mzdu a z toho odváděl daně - a taky zdravotní a sociální pojištění, to za civilkáře, počítám, platil stát, kde by na to vzali, na vojně to taky platil stát.
Ale zase chápu, že se musela udělat nějaká "náhrada vojny", aby to měl stát pod kontrolou, že "každej si odsloužil", líp to asi nešlo.
Proto mi přijde lepší vojna dobrovolná. Motivovat, nabízet výhody těm, kdo půjdou, i kdyby jen na nějaké ty "zálohy"... ale nevynucovat to. |