Písnička pro dnešní denJan Nepomuk (Václav) Kaňka starší (14. dubna 1744 Praha-Staré Město – 30. března 1798 Praha-Staré Město), byl český právník a hudební skladatel.
Narodil se na Starém Městě pražském do rodiny významného českého barokního architekta Františka Maxmiliána Kaňky (19. srpna 1674 Praha-Staré Město – 14. července 1766 Praha-Staré Město). (Podle všeho nejmladší dítě F. M. Kaňky. Otec ho měl v 70 letech !!!)
Jan Nepomuk Kaňka mladší (německy Johann Nepomuk Kaňka der jüngere, 10. listopadu 1772, Praha-Staré Město – 15. dubna 1865, Praha-Nové Město) byl přední český právník, rektor pražské univerzity a hudební skladatel.
Od roku 1812 působil jako kurfiřtský rada v Hesensku a královský rada v Sasku. Byl jmenován profesorem Právnické fakulty University Karlovy a v roce 1815 i jejím děkanem. V letech 1828–1830 byl jmenován do funkce rektora univerzity. A stejně jako jeho děd (F. M. Kaňka) se dožil 92 let.
Jeho vzdálenými potomky je hudebnická rodina Kaňkova, zejména houslista Libor, jeho bratři Michal (* 23. května 1960, Praha - violoncello), klavírista Aleš (pedagog Pražské konzervatoře) a Štěpán (učitel hudby na gymnáziu). Dcera Michala - Lucie Kaňková (* 22. ledna 1991, Praha) je česká operní pěvkyně-sopranistka.
O J. N. Kaňkovi mladším je zmínka zde: Pozvánka na Koncert pro 50 prstů | 2. 9. 2021 | Svatý Kopeček (což jsme už prošvihli)
Antonín Rejcha (1770 - 1836) - Grand Quintette (1826 Paris) + Jan Nepomuk Kaňka (1772 - 1865) - Klavírní kvintet C dur
Johann Nepomuk Hummel (14. listopadu 1778, Prešpurk – 17. října 1837, Výmar) - Sonáta pro violoncello a klavír op. 104 - to hraje Michal Kaňka (taky by mohl zahrát něco od praprapraděda)
Lucie Kaňková – Královna noci (W. A. Mozart - Kouzelná flétna)
Lucie Kaňková – Hlásej ptáčku dobrý den (B. Smetana - Hubička)
Lucie Kaňková – È strano / Ah, fors'è lui / Sempre libera (G. Verdi - La Traviata)
Jak do rodiny pasuje Jan Kaňka (* 17. prosince 1977, Sokolov) český hudební skladatel, trombonista a hudební pedagog, (mi) není známo:
Jan Kaňka - Tak už ten kompjůtr vypni
Maják
Budík
Navždy
soundtrack k pohádce O kouzeném jablku (střih klipu Damián Kaňka)
Sutenaide Kudasai + Duet pro housle a trombón + Sonáta pro trombón a varhany + Sedm trombónových kvartet
Jan Nepomuk Vocet, psán také Giovanni Wocet či Wozet (14. dubna 1777 Tetín – 28. ledna 1843 České Budějovice) byl český varhaník a hudební skladatel.
Vynikl jako skladatel chrámové hudby. Jeho skladby byly přístupné posluchačům a proveditelné i v menších kostelech. Dochovaly se na mnoha českých i moravských kůrech. Napsal jich neuvěřitelné množství. Jen soupis jeho děl v budějovickém chrámovém archivu obsahuje na 1900 skladeb. Komponoval však i hudbu taneční. Klavírní skladby tohoto druhu byly vydány tiskem ve Vídni.
Mše D dur: I. Kyrie
Mše D dur: II. Gloria
Mše D dur: III. Graduale. Jubilate Deo omnis terra
Mše D dur: IV. Credo
Mše D dur: V. Offertorium. Benedicite gentes Deum
Mše D dur: VI. Sanctus
Mše D dur: VII. Benedictus
Mše D dur: VIII. Agnus Dei
Mše D dur: IX. Dona nobis
anebo v řadě za sebou: Mše D dur
Bratr skladatele, Ignác Vocet (1797–1874), byl rovněž hudebním skladatelem.
Jiří Reinberger (14. dubna 1914 Brno – 28. května 1977 Praha) byl moravský varhanní virtuos, varhanní a varhanářský expert, hudební pedagog a skladatel.
Podle jeho návrhu byl postaven nový nástroj v pražském Rudolfinu.
Passacaglia a fuga c moll
Jinak je to složitý, jestli je na YT ještě něco jiného, co napsal osobně, těžko hledat.
Karel Berman (14. dubna 1919 Jindřichův Hradec – 11. srpna 1995 Praha) byl český operní pěvec-basbarytonista, hudební skladatel, operní režisér, libretista a překladatel.
Od roku 1943 byl z rasových důvodů vězněn v nacistických koncentračních táborech, nejprve v Terezíně (zde se jako zpěvák, režisér a skladatel podílel na práci vězeňského divadla), potom v Osvětimi, Kauferingu a Allachu u Dachau.
Pro mimořádné hlasové dispozice a brilantní techniku se stal v Československu i v zahraničí vyhledávaným interpretem obtížných partů oratorních a kantátových. Vystupoval mj. s Pražským komorním orchestrem a souborem Ars rediviva
Tyhle písničky sám v roce 1944 složil a sám je zpívá:
Poupata: I. Májové ráno
Poupata: II. Co se děje při probuzení
Poupata: III. Děti si hrají
Poupata: IV. Před usnutím
Velikonočni
1938-1945 Vzpomínky - suita pro sólový klavír (což teda nejsou písničky)
tady pěje písně, které napsal Pavel Haas (21. června 1899 Brno – 17. října 1944 koncentrační tábor Osvětim), bratr Hugo Haase:
4 písně o čínské poezii: č. 1, Zaslech jsem divoké husy
4 písně o čínské poezii: č. 2, V bambusovém háji
4 písně o čínské poezii: č. 3, Daleko měsíc je domova
4 písně o čínské poezii: č. 4, Probděná noc
JUDr. Felix Prokeš, vlastním jménem Felix J. Porges (1. února 1913 Praha – 15. ledna 1982 Praha) byl židovský právník, spoluautor, autor hudby a režisér satirického kabaretu „Smějte se s námi“, který vznikl během druhé světové války v terezínském ghettu, kde se hrál na jaře a v létě roku 1944.
Rodiče Felixe a Elly Porgesových se konce druhé světové války nedočkali a jejich životy skončily v nacistických koncentračních táborech. Po návratu z terezínského ghetta se manželé Porgesovi zřekli židovství a přejmenovali se na Prokešovi.
Dost možná se nic nedochovalo a po válce už se skládáním sekl.
Vlasta Redl (* 14. dubna 1959 Nový Jičín) je moravský zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista (hraje na kytaru, klávesy, piáno, mandolínu a další nástroje).
Dvakrát
Jak vlastně vypadáš
Večer křupavých srdíček
Za deset 10 (Zidane si jistě všimne hned prvního komentáře ... pokud se to zobrazuje stejně)
Vlasta Redl & AG Flek - Carpe diem
Hoří
Lucie Redlová (* 17. února 1980 Valašské Meziříčí)
Kamarádko moje
Vodo moja
Až uzamkneme nebe
Prší déšť
Otázky
Jiří Kadeřábek (* 14. dubna 1978, Zlín)
V roce 2016 absolvoval měsíční CEEC Composers' Field Trip napříč Čínou, což vyústilo ve tvorbu pro soubory a orchestry tradičních čínských nástrojů, stejně jako obecně inspiraci orientální kulturou.
Scherzo Slivovicio houslista atypické vizáže
Moravian Fall I (Kunst Stücke I)
Moravian Fall II (Kunst Stücke II)
-----------------------
Josef Gabriel Rheinberger (17. března 1839 ve Vaduzu, Lichtenštejnsko – 25. listopadu 1901 v Mnichově) byl původem lichtenštejnský a později německý hudební skladatel, klavírista, varhaník a hudební pedagog z období hudebního romantismu.
V sedmi letech byl varhaníkem v kostele sv. Florina a o rok později již byly provedeny jeho první skladby. Skladatelův otec nejprve nepřál synově hudební kariéře, ale v roce 1851 jej přece jen nechal zapsat na mnichovskou konzervatoř.
Koncert pro varhany a orchestr F dur, op. 137 (1884) |