Písnička pro dnešní denMateo Flecha starší, katalánsky Mateu Fletxa el Vell, španělsky Mateo Flecha el Viejo (1481, Prades, Baix Camp - 1553 Poblet) byl katalánský renesanční hudební skladatel. Jeho hlavním přínosem bylo vytvoření hudební formy ensalada, polyfonní kompozice, které používají některé prvky kontrapunktickém jazyka čtyři nebo pětihlasé madrigalu a náboženské hudby, které kombinuje s dramatickámi i komickými prvky lidové hudby.
In 1581 Flecha's ensaladas were published by his nephew, Mateo Flecha "El Joven", in Prague. Of the eleven ensaladas, complete versions remain of only six, El jubilate, La bomba, La negrina, La guerra, El fuego, and La justa. Four of the others are missing a voice. El cantate is lost because Flecha's nephew did not publish it, considering it to be too long.
La bomba (ensalada)
El fuego (ensalada)
La justa (ensalada)
La justa (ensalada) a cappella (ale zkrácené)
La viuda (ensalada)
El Jubilate (ensalada)
La trulla (ensalada)
La negrina (ensalada)
Mateo Flecha mladší, španělsky Mateo Flecha el Joven, katalánsky Mateu Fletxa el Jove (asi 1530, Prades, Baix Camp, - 20. února 1604 Sant Pere de la Portella, Berguedà) byl katalánský karmelitánský mnich, hudební skladatel a synovec Mateo Flechy staršího.
Jeho hlavní díla byla publikována v Benátkách a v Praze, městě, které několikrát navštívil. V Benátkách vydal Il 1° libro de madrigali a 4 et 5 (1568, První kniha madrigalů pro 4 a 5 hlasů), sbírka 31 madrigalů. V Praze vytiskl v roce 1581 tři polyfonní hudební knihy: Libro de música de punto, ve čtyřech svazcích, ale ztracené, Divinarum completarum psalmi, neúplné a Las Ensaladas de Flecha, věnované Giovannimu Borgiovi. Tato poslední sbírka obsahuje osm ensaladas, které složil jeho strýc, Mateo Flecha starší, tři vlastní díla a po jedné od Bartomeu Càrcerese a Xacóna. V roce 1593 vydal v Praze básnickou knihu o smrti Alžběty Rrakouské, francouzské královny. Dvě jeho pozoruhodná díla, se zachovala v rukopisné podobě, jsou to Harmonia a 5 pro pět strunných nástrojů a Miserere pro 4 hlasy.
Di di in di vo cangiando
Si breve e`l tempo
O qual corona
Alza doglioso canto
Sacro a Cibele
Dal superbo furor
Jan Nepomuk Vent, v německém prostředí znám také jako Johann Nepomuk Went, nebo Wendt (27. června 1745 Divice – 3. července 1801 Vídeň) byl český houslista, hobojista a hudební skladatel.
Vent se důvěrně stýkal s největšími skladateli té doby: Josephem Haydnem, Wolfgangem Amadeem Mozartem i Ludwigem van Beethovenem. Beethoven byl např. inspirován jeho skladbou pro dva hoboje a anglický roh op. 87 k vytvoření vlastního tria pro toto obsazení. Po Mozartově smrti ho vdova po Mozartovi, Konstance, doporučila nakladatelství André za znalce a ručitele pravosti Mozartových skladeb pro dechové nástroje. Vent také velmi citlivě upravil pro dechový oktet hudbu mnoha vrcholných Mozartových skladeb a dokonce i oper. Některé z nich upravil i pro smyčcové kvarteto nebo kvinteto.
Parthia v C-dur 'Alleluja'
Sinfonia Es-dur
Quartetto concertante B-dur pro hoboj, milostný hoboj, anglický roh a fagot.
Deuxième Suite (estratti)
Karel Reiner (27. června 1910 Žatec – 17. října 1979 Praha) byl český hudební skladatel, klavírista a hudební publicista s židovskými kořeny.
Po obsazení Československa Němci se musel kvůli nacistickým rasovým zákonům vzdát veřejné činnosti. V letech 1939–1943 pracoval jako redaktor Židovských listů v Židovské náboženské obci. Roku 1943 byl vězněn v Terezíně, kde se aktivně zapojil do kulturní činnosti jako klavírista i skladatel. Byl deportován do koncentračního tábora v Osvětimi, prošel i koncentračním táborem Kaufering. V závěru války se mu podařilo uniknout z pochodu smrti.
Sonáta pro kontrabas a klavír (1957)
Květovaný kůň
Karel Reiner/A. Vichrová - Starodávná milá - bohužel poněkud amatérská nahrávka, ale ten pozounista si to vyloženě užívá!
3 dua pro dva 1/4tónové klarinety (dost složité náčiní ...)
Řekněte, krásná švagrová Helena Honzíková · Emil František Burian · Karel Reiner · R. Schächter
O té míchanici - Klepavý kuplet Ilona Kubášková · Karel Reiner · R. Schächter
Bohuslav Ondráček (27. června 1932 Pardubice – 7. června 1998 Praha) byl český hudební skladatel, hudební dramaturg a producent, zakladatel tria Golden Kids.
Zázračný hlavolam (1967) - závěrečné titulky
Holka na zabití (1975) - úvodní(?) titulky
Zázračný dům (1967)
Marta Kubišová - Červánky (1969)
Marie Rottrová - Čím zvoní píseň má?
Marta Kubišová - Deset schodů (Alfa 1963) - tuhle jsem slyšel prvně
Marta Kubišová - Je půl vosmý (1965)
Hana Ulrychová - Ať v tvých písních zním jenom já (1971)
Helena Vondráčková - Admirál
Marta Kubišová & Helena Vondráčková - Přines ten klíč, Tony (22.11.1965) |