Písnička pro dnešní denMilan Harašta (16. září 1919 Brno – 29. srpna 1946 tamtéž) byl moravský hudební skladatel.
Rodiče záhy po jeho narození odešli na Podkarpatskou Rus a později se usídlili v Kyjově. Studoval na gymnáziu v Kyjově a v Brně. První skladby zkomponoval ve 14 letech a v 16 letech již dirigoval symfonický orchestr. Onemocněl tuberkulózou. Za druhé světové války byl dne 28. ledna 1943 totálně nasazen do První brněnské strojírny, což jen zhoršilo jeho zdravotní stav. Po skončení války učil na hudební škole a přispíval do novin a časopisů.
Sonety pro klavír
Kdo na moje místo, op. 12, č. 1
Polonínské tance, op.10
Čestmír Gregor (14. května 1926 Brno – 2. března 2011 Praha) byl český hudební skladatel, teoretik a publicista. (Jedna navíc)
Já na vojnu se dal - variace na známou melodii
Robert Křesťan (* 16. září 1958 Počátky) je český zpěvák, banjista, mandolinista, hudební skladatel, textař (básník) a překladatel.
Víte, že Křesťan je přesně o 4 roky mladší než Hložek?
Vlčí oči
Letní romance
Napsal jsem jméno svý na zdi
Než zazvoní hrana
Smuteční marše
Krvavá Marie
Marcipán z Toleda
Ukolébavka pro mne
Renata Drössler (rozená Worek * 16.(18.?) září 1963 Třinec) je česká herečka a zpěvačka polské národnosti. Podle svých slov zpívá šanson a blues v dvanácti jazycích: česky, polsky, rusky, německy, italsky, francouzsky, anglicky, latinsky, maďarsky, španělsky, hebrejsky a jidiš. Vystupovala v předních českých hudebních divadlech, např. v pražských divadlech Semafor, Hudebním divadle Karlín, či Divadlu pod Palmovkou. Vyučuje na Mezinárodní konzervatoři Praha a dříve i na Státní konzervatoři v Praze. Bývá označována za „černého motýla“ českého šansonu.
Když jsme byli malí cvoci
Jarní neurózy
Lori
Voda voděnka
Ave, pro...
Jako kapka vody
Michal Worek z Třince (bratr?)
Renata Drössler - Proč právě teď...
Renata Drössler - Tobě
Renata Drössler & Michal Worek - Nebudu s tebou
Renata Drössler & Michal Worek - Až jednou přijde
Concertino for Piano and Chamber Orchestra
Sonáta pro klavír č.2 "V zajetí času"
Heroic Journey
František Ludvík Poppe, také Franz Ludwig Poppe nebo Johann Poppe (17. září 1671 Opolí, Opolské knížectví (dnes v Polsku) – 18. prosince 1730 Praha), byl český kněz a hudební skladatel.
Při inventarizaci movitého majetku Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou byl v roce 2003 v depozitáři farního úřadu v Boroticích nalezen poškozený obraz, který byl později určen jako nejvýše pravděpodobný portrét skladatele. V roce 2004 byl na náklady řádu restaurován a dnes je uložen v sakristii kostela sv. Františka Serafínského v Praze.
Byl velmi plodným a úspěšným hudebním skladatelem. Jeho díla měla úspěch i u císařského dvora ve Vídni a 6 jeho skladeb bylo nalezeno v Drážďanech etc. a přesto na YT nalezen nebyl.
Václav Juda Novotný (17. září 1849 Vesce – 1. srpna 1922 Praha-Nové Město) byl český hudební spisovatel a skladatel.
Velmi významný přínos české opeře tkví v jeho překladatelské činnosti. Přeložil a často i dramaturgicky upravil více než sto operních a operetních libret. Na rozdíl od dřívějších překladů dbal na srozumitelnost a zpěvnost českého textu. Při svých překladech ale často díla zásadním způsobem upravoval, měnil členění díla i samotný děj.
Jako skladatel byl známý zejména svými písněmi a sbory. Zkomponoval však i dvě opery (O kupci a jeho nevěrné ženě + Veselohra na mostě) a řadu menších chrámových skladeb. Sám sbíral lidové písně a vydával jejich úpravy pro zpěv a klavír.
Lovili rybáři Variantu písně Lovili rybáři zaznamenal na jihočeských Blatech skladatel Václav Juda Novotný
Naděžda Kniplová: Entweihte Götter! (Richard Wagner - Lohengrin) Translation: Václav Juda Novotný
vlastní dílo nenalezeno a přitom ta opera "O kupci ..." má zajímavý název! |