Písnička pro dnešní denJosef Richard Rozkošný (21. září 1833, Praha – 3. června 1913 tamtéž) byl český klavírista a hudební skladatel.
Byl to člověk širokého nadání a zájmů. Kromě hudby studoval v Praze filosofii, techniku a malířství.
Na YT nenalezeno nic jiného než kousky z opery Svatojanské proudy (také Vltavská víla - 1871):
Předehra
Ivan Kusnjer - Anděli jasný, z krajů tajemných (1. dějství)
Libuše Domanínská - Na větvích rosa perlová (1. dějství)
Jan Hanuš Sitt, v Německu znám jako Hans Sitt (21. září 1850 Praha – 10. března 1922 Lipsko) byl český houslista a violista, hudební skladatel a pedagog.
Jeho otec Anton Šitt (1819–1878) byl houslařem, matka Sofie (1830–??), rozená Kulíková. Jan Sitt měl dva bratry a tři sestry. V roce 1867 byl těsně před absolutoriem ze školy vyloučen pro nekázeň. V počátcích vystupoval se svým starším bratrem Antonínem, též houslistou.
Proslul zejména jako vynikající houslový pedagog. Jeho instruktivní skladby pro housle a violu jsou dodnes používány v hudebním školství na celém světě.
Sestra, Marie Petzoldová-Sittová, se stala vynikající sopranistkou, přední členkou Národního divadla v Praze. I druhá sestra, Žofie, byla zpěvačkou, třetí zesnula mladá, zřejmě dřív jak otec.
Fantasiestücke, op. 58 nr. 1
Viola Concerto, op. 68 (1900)
Reverie, op. 75 nr. 2
Konzertino (nur 2 věty)
Konzertstück in G minor, op 46
Violin Etude, op. 32 #1-40 až budete cvičit, zde vzor máte!
Zdeněk Petr (21. září 1919 Kopřivnice – 5. prosince 1994 Praha) byl český hudební skladatel, hudební aranžér, hudební režisér a redaktor.
Vladimír Salač - Píseň pro Kristínku
Rudolf Cortés - Dobrou noc
Prázdninová
Václav Neckář - Červená aerovka (protože Rudolf Pellar už tu byl)
Banjo Band Ivana Mládka s Luďkem Sobotou a Vladimírem Jedenáctíkem - Červená aerovka
Scherzino pro orchestr
anebo 15 písniček (vč. Scherzina a Kristínky) - YT se nějak nechtělo podvolit až dle názvu ...
Ten dělá to a ten zas tohle !!! Ano, i toto!
Zdeněk Petr - kopřivnický hudební skladatel - povídání a dokument
Petr Zdeněk Flyn ??
Jela na pole - autoři důsledně neuvedeni
Zrzavá
Boubín
Tetovaná
Bílý koně Autor : Pert Zdeněk Flyn. Rok 1997.
Petr Flynn - Jako jed (Vlak poslední odjíždí) - otec? Nebo jak přišel ke Zdeňkovi? - Tohle ale vím, to napsal Jiří Stivín
Pavlína Jíšová (* 21. září 1962, České Budějovice) je česká folková zpěvačka, textařka a skladatelka.
Na většině písniček, které Pavlína se svojí skupinou zpívá, se sama hudebně i textařsky podílí, ale obecně písničky pochází od všech členů skupiny, někdy doplněné o texty Zbyška Rašky.
To ráno
Někdo jiný než jsem já (1995)
Mary Margaret
Až
Kdosi pro mě říkal
Matka a dcera + jedna
Adéla Bohadlo (rodným příjmením Lounková, později Jonášová, * 29. prosince 1990 České Budějovice) je česká zpěvačka folkové a populární hudby, dcera folkové zpěvačky Pavlíny Jíšové.
Od 13 let psala písně. Osm let koncertovala se skupinou matky, než v roce 2018 začala jako písničkářka vystupovat samostatně. V roce 2019 navázala spolupráci s kytaristou Oldřichem Bohadlo. Aby si ji nepletli se zpěvačkou Olgou Lounovou, změnila si na radu Jaromíra Nohavici jméno na Jonášová. (A stačila se už jednou rozvést, Bohadlo je až ten druhý.)
Dej více První oficiální klip! A hned je tam hambatá!
Salsa (dobrý video)
Babí léto
Adéla Lounková a René Souček (první manžel) - ... voda v něm zůstala stát (jak se to přesně jmenuje nevím a autorku taky ne)
Stokrát dík (2020) hudba: Oldřich Bohadlo/Adéla Bohadlo
Do rána
Zimní slunovrat hudba a text: Oldřich Bohadlo (sám)
A porovnejte si matku s dcerou - tu v porodnici teda nevyměnili!
Tony Joch narozen 1977 ve Svitavách, hudebník, autor textů i hudby, zaměřuje se na folk a country
Tony Joch, Adéla Bohadlo, Karel Macálka, Oldřich Bohadlo - Nad Metují
Na stopu
V náruči
Tvář starého muže
Nad řekou tvou
Návraty
Jaroslav Kříž
Možná nádech
CROSSBAND - Budeš první
CROSSBAND - Samozřejmosti - dejte někdo vědět ID Anka
CROSSBAND - Slunce (stárnoucí Eva Decastelo v Nymburku)
CROSSBAND - Rozhodčí - 1. pralesní liga
CROSSBAND - Rozmarná - pokouším se, marně, tančit já a Vlastimil Harapes mi to rozmluvil a vnukl originální styl!
Lucia Hílková - Oblohou blesk proletí (Bílá paní na vdávání) na zámku u kaprů
Kiki Petráková a Aleš Cedidla - Slyš má lásko (Bílá paní na vdávání) - dejte někdo vědět ID Anka
Heinrich Rietsch, původně Heinrich Löwy (22. září 1860, Falknov – 12. prosince 1927, Praha-Smíchov), byl český hudební vědec a skladatel německé národnosti.
Jeho skladatelské dílo je sice rozsáhlé, ale nesetkalo se s větším rozšířením. Mimo jiné zkompooval operu Walther von der Vogelweide.
Na YT zřejmě nic. Pokud tam je Walther, tak "persönlich".
Václav Dobiáš (22. září 1909 Radčice – 22. května 1978 Praha) byl český hudební skladatel, pedagog, organizátor, politik Komunistické strany Československa a poúnorový poslanec Národního shromáždění ČSSR a Sněmovny lidu Federálního shromáždění.
Zásadní zlom v autorově životě i tvorbě představovala světová válka, německá okupace, osvobození sovětskou armádou a získání moci ve státě komunistickou stranou. Sotva byly v roce 1948 vyhlášeny Ždanovovy these devalvující umění na propagační nástroj Komunistické strany, stal se jejich nadšeným propagátorem. Paradoxní je, že ani on se nevyhnul obvinění z formalismu za Sonátu pro klavír, smyčce, dechové kvinteto a tympány, přestože tato skladba reprezentovala Československo na 35. festivalu Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu (ISCM) ve Vídni (1961), a za kantátu Stalingrad (byť měla tak vhodný název).
Tituly jeho budovatelských písní, sborů, znělek, zdravic a kantát: Budujeme, Pojďte s námi na brigádu, Píseň o Stalinovi, Píseň komunistické straně, Zítřek je náš, Rozkaz č. 368 na text Stalinova rozkazu k osvobození Prahy, Slavnostní průvod – Únor 1948, Buduj vlast, posílíš mír, Znělka k VIII. sjezdu KSČ, Znělka k XI. sjezdu KSČ, Zdravice k XV. sjezdu KSČ...
Sinfonietta (1947)
Symfonie č.2 pro velký orchestr (1957)
V životě každého alespoň trochu inteligentího komunisty musely za minulého režimu přijít pochybnosti. Některé vyvedly z omylu již politicky vykonstruované procesy, v nichž presumpce neviny neměla místo. V případě Václava Dobiáše to byly dle jeho slov události v letech 1952-1957, mezi nimiž byla válka v Koreji, popravy odpůrců vlády Komunistické strany Československa, oficiální odhalení zločinů stalinského režimu či protikomunistické povstání v Maďarsku. Právě tyto pochybnosti se odrážejí v jeho druhé symfonii. I přes tyto obtíže zůstal straně věrný až do smrti.
Stalingrad
Únor 1948 - pro symfonický orchestr a smíšený sbor, no, nemít to tak blbé název ...
Sonáta pro klavír, dechové kvinteto, smyčce a tympány
Uvítací pochod - obrázky se x-phile budou líbit, jsou opravdu děsivé! |