Písnička pro dnešní denJan Václav Stich, nebo německy jako Johann Wenzel Stich, známý pod italským pseudonymem Giovanni Punto, (28. září 1746, Žehušice – 16. února 1803, Praha-Malá Strana) byl český virtuos na lesní roh, houslista a hudební skladatel.
A protože životní příběh o tom, jak sluha zdrhne a pán za ním pošle špicly, by mu zuby z huby vyrazili, je dostatečně zajímavý, ale dlouhý + další zajímavosti ze života, tož juknite na tetičku Wiki.
Koncert pro lesní roh č. 5 F dur
Koncert pro lesní roh č. 6 Es dur
Koncert pro lesní roh, č.7 (kolem 1797)
Koncert pro lesní roh č. 11 E dur
Concerto [E] a Cor Principal (1777)
Dua pro lesní rohy
Antonín Josef Hampl, v němčině Anton Joseph Hampel, ale existují také další varianty jako Hampla či Humple (kolem roku 1710, Praha - 30. března 1771, Drážďany) byl česko-německý hornista a skladatel původem z Prahy.
Hampl byl mimo jiné učitelem Jan Václava Sticha, později známého jako Giovanni Punto. Jeho škola lesní rohu a jeho technika ucpávání a tlumení tónu na rohu rozhodujícím způsobem formovala techniku hry své doby. Pracoval s drážďanským výrobcem nástrojů Johannem Wernerem a podle jeho představ prý Werner poprvé vložil invenční táhlo do přírodního rohu bez pístu.
Nenalezeno nic.
Antonín Dostálek (28. září 1882 Hulín – 9. srpna 1938 Brno) byl moravský hudební skladatel a klavírista.
Skládal málo a spíš scénickou hudbu, tudíž nenalezeno nic.
Václav Kašlík (28. září 1917 Poličná – 4. června 1989 Praha) byl moravský dirigent, hudební a operní skladatel a režisér opery.
Jánošík (1951) - zbojnické tance z 3. obrazu baletu
Jánošík - Symfonická suita baletu
Krakatit - filmová verze (1961) Opera o dvou dějstvích na libreto skladatele podle filmového scénáře Otakra Vávry podle stejnojmenného románu Karla Čapka využitím básní Fráni Šrámka a Vítězslava Nezvala. Do partitury opery začlenil Kašlík dva magnetofonové pásy, z nichž je v průběhu opery pouštěna celá řada zvuků, jako např. zvonění, tikot hodin, úder do traverz, klaksony, cirkulárka nebo letecké motory. |