Písnička pro dnešní denVáclav Bárta starší (* 28. září 1937 Hromnice u Plzně) je český režisér, autor, dramatik, básník, textař, scenárista, zpěvák a skladatel. Jde o autora textu k pohádce Princezna ze mlejna. Je otcem zpěváka Václava „Noida“ Bárty a Štěpána Bárty.
No jako, z hudebního díla patrně nic. A Princezna ze mlejna, jak se praví, jen text.
Václav Noid Bárta, narozen jako Václav Bárta, (* 27. října 1980 Praha) je český rockový zpěvák, hudební skladatel, producent, textař, herec, frontman české metalové skupiny Dymytry a je zakladatelem a vlastníkem české nahrávací společnosti Paranoid Studio.
Poznávací znamení: každých 14 dní jiná ženská.
Václav Noid Bárta & Marian Vojtko - Křídla
Václav Noid Bárta & Eva Burešová - Noc
Okem vážky
Balada o modrooké dívce se zlatými vlasy
Písnička pro dceru Terezku
Bouře
Richard Kozderka (20. září 1908 Královo Pole – 18. října 1994 Brno) byl český hudební skladatel a violista. Bratr Ladislava Kozderky (staršího) a Jiřího Kozderky (operní pěvec), strýc Laďky Kozderkové.
Ovšem nenalezeno nic.
Karel Duba (29. září 1923 Písek – 21. srpna 1968 Ulánbátar, Mongolsko) byl český kytarista, hudební skladatel a kapelník.
Pražská neděle
Echo boogie
Salam alejkum
Dostavník
International road ( Mezinárodní cesta )
Severní cesta
Petr Traxler (29. září 1948, Praha – 8. dubna 2014, tamtéž) byl český skifflový a folkový kytarista, mandolinista, skladatel a zpěvák, bratr zpěváka a kytaristy PhDr. Jiřího Traxlera, vzdálený příbuzný významného českého swingového klavíristy Jiřího "George" Traxlera.
Čtrnáct let Traxleři spolupracovali s Miroslavem Horníčkem. Vznikly inscenace Na vaše zdraví, pane Seifert, Dobře utajené housle, Listy z Provence a Hovory o smíchu. Přímo pro Traxlery napsal M. Horníček v roce 1971 scénář hry "Kantor Barnabáš a žáci darebáci" (premiéru v Novém divadle v Olomouci-Hodolanech inicioval Pavel Dostál, tehdejší olomoucký dramaturg).
Poklad
Svatební košile
O třech rytířích a lněné kytli - úvodní píseň
Zpětné zrcátko - Teď radostně já půjdu v boj
Slepí muzikanti
ČESKÝ SKIFFLE & M Horníček - Žáci darebáci a kantor Barnabáš /strana 1/
ČESKÝ SKIFFLE & M Horníček - Žáci darebáci a kantor Barnabáš /strana 2/
Úryvky z Prodané nevěsty v podobě písně Manamana (Mahna-Mahna) v podání skupiny Traxleři
František Matěj Hilmar (30. září 1803 Nová Paka – 1. října 1881 Kopidlno) byl český hudební skladatel.
Byl znám jako dobrý tanečník. Polka, tanec který jej později světově proslavil, v této době teprve vznikal. Původně se tento tanec nazýval nimra nebo maděra a vznikl s písničky Strýček Nimra koupil šimla. Jeho původní jméno vycházelo z rytmu tance – půlka. Teprve později se stal polkou. Hilmar jej však tento tanec poněkud upravil. Jeho polky mají poněkud volnější tempo, než měl tehdy oblíbený šotyš, ale rychlejší než dosavadní nimra. Z malých obcí na Kopidlnsku se polka rozšířila po českém venkově, až se dostala do Prahy. Zde se jako český národní tanec stala velmi oblíbenou mezi obrozenci a byla hrána na všech reprezentačních plesech a význačných koncertech. Polka pronikla i do Vídně, Berlína, Paříže, Petrohradu a New Yorku. Ozvala se i na jevišti divadla v Miláně.
Ze svého úspěchu žádné velké jmění nezískal. (Podle měřítek 666 byl tudíž neschopný.) Dále učil na škole v Kopidlně, dával soukromé hodiny hudby, se svou kapelou hrál na venkovských zábavách i na panských sídlech. Jako vesnický kantor se staral rovněž o chrámovou hudbu v místním kostele.
Esmeralda
Marienbader Polka
Hilmarovská polka
Altböhmisch
Je dost těžký se v těch polkách orientovat ...
Jan Milinovský Narozen 20. 11. 1868 v Praze, zemřel 19. 9. 1943 tamtéž. Skladatel a kapelník dechové hudby. (Vlastní heslo nemá, tudíž by zapadl.)
Jiřinka polka (1931)
Posvícenská polka (1931)
Jarmila polka (1931)
Děvčata z pohraničí
Václav Smetáček (30. září 1906 Brno – 18. února 1986 Praha) byl moravský hobojista, dirigent, sbormistr, pedagog, hudební vědec a hudební skladatel.
Narodil se v Brně, byl synem právníka, nadšeného amatérského hudebníka a příležitostného skladatele Rudolfa Smetáčka.
V listopadu roku 1974 utrpěl při koncertu ve Florencii mozkovou příhodu a na rok přerušil veřejná vystoupení. Ke konci života ztrácel zrak a všechny skladby, které dirigoval, se učil a řídil zpaměti.
Otec nic a syn tak moc dirigoval cizí, že vlastní ani nenahrál. Aspoň jsem nic nenašel.
Ivan Smetáček (1936–2020); syn Václava Smetáčka český jazzový hudebník - ten asi neskládal.
Pavel Smetáček (4. ledna 1940 Praha – 20. listopadu 2022) byl český jazzový klarinetista a saxofonista, kapelník skupiny Traditional Jazz Studio, hudební skladatel a publicista, křesťanský politik a diplomat. Syn Václava.
Autorství následujících skladeb neověřeno.
Zářijový stomp
Vnímám tvůj hlas
Burgundy Street Blues
Štěpán Smetáček (* 24. července 1971 Praha) je český rockový bubeník, syn Pavla.
Luboš Fišer (30. září 1935 Praha – 22. června 1999) byl český hudební skladatel. Byl významným autorem soudobé vážné hudby a vyhledávaným a oceňovaným autorem hudby k filmům a televizním inscenacím (přes 300 titulů).
Luboš Fišer vnímal hudbu jako „ekologii duše sui generis“, a tak také k hudbě přistupoval. Hudba hrála v jeho životě klíčovou roli. Většinu svého času a svých sil věnoval právě hudbě, ale miloval i vše, co patří k životu – byl znalcem a milovníkem dobrého vína, rád a dobře vařil a sbíral recepty, především z čínské kuchyně. Miloval také přírodu a trávil nemálo času na své chalupě u České Lípy, kde intenzivně pracoval a u hořícího krbu tu vytvořil většinu svých skladeb. Citový vztah měl také k jižní Moravě, odkud pocházeli jeho předkové.
Sonáta pro klavír č. 1 (1955)
Lancelot (1959-60) Jaké těžké putování, najít v světě jednu paní ...
„Ruce" – sonáta pro housle a klavír (1961)
Pieta (1967)
Riff (1969)
Klavírní sonáta č. V (1974)
Písně pro slepého krále Jana Lucemburského (1975)
Ave imperator, morituri te salutant! (1977)
Věčný Faust (TV opera, 1983-5) - neviděl jsem, pro YT to je asi porno, neb je to jen pro bílé, černoši!
Klavírní sonáta č. VIII (1996)
Morgiana Režisér filmu Juraj Herz dával scenář Ivě Janžurové s tím, aby si vybrala, zda chce hrát roli Viki nebo Kláry. Herečka nevěděla, pro kterou roli se rozhodnout, a proto Herz rozhodl, že bude hrát obě. (Ovšem jestli to je pravda ...)
Strážce majáku (1967) - nevím, proč to na CSFD má jen 62% ...
Vojta Merten - Kašpárek a perníková chaloupka (1931) - pohádka na dobrou noc! |