Neoriginální je příběh pro sečtělého scifistu, který ví, že tohle všechno už tu bylo, jen je to tentokrát v obrázcích. Už jméno planety Pandora je pro mne typický případ neoriginality. Zvlášť když se tak jmenovala trilogie Franka Herberta a Billa Ransoma. A ta se odehrávala na planetě, ke které to jméno sedělo více. Místní ekosystém byl natolik agresivní, že tam pozemští kolonisté bojovali doslova o každý čtvereční metr. Proti tomu Cameronova planeta nijak zvlášť nebezpečná není. Je na ní sice pro člověka nedýchatelný vzduch, ale nad místním obyvatelstvem a faunou by se dalo za použití vojenské techniky zvítězit.
Jenže mě to nebaví takhle rozebírat. Na nějaké 11. září při sledování filmu není třeba ani pomyslet a jestli to někdo hodlá brát jako eko-agitku, tak to je přístup natolik dětinský, že s ním o tom ani nehodlám diskutovat. Zato bych mu pak s chutí pustil Chlupatou pomstu.
Podle mne je důležitější, že celá planeta jednak vypadá fantasticky (létající ostrovy), ale celý její ekosystém je do detailu promyšlený a funkční. A ten příběh člověka, který proniknul do místní komunity, aby se s jejími názory posléze ztotožnil a šel za ně bojovat proti vlastním lidem, může sice působit jako klišé, ale nechápu proč by mi to mělo vadit. Ostatně tento model stavby příběhu je pro film ideální. Vždyť divák takhle může objevovat neznámý svět zároveň s hrdinou filmu.
Mně spíš vadí ti lidé, kteří se primárně staví proti Avataru, aniž by ho viděli. To je přístup snad ještě omezenější, než vidět v něm eko-agitku. |