Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Něco navíc v zeleném?
A proč ne...

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Panzer General [ŽP: 6 týdnů] (kategorie Hry) moderují Hartmann, stanny.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

Příteli, který vstupuješ do tohoto klubu poprvé: Pokud Ti název "Panzer General" je povědomý, jistě jsi už alespoň jednou v životě neodolal pokušení a zahrál sis tuto skvělou strategickou hru; pak se v tomto klubu budeš cítít jako ryba ve vodě (případně jako Wittmann v Tigerovi), neboť se ocitáš mezi spoustou podobně orientovaných nadšenců. A pokud jsi slasti PanzerGeneralování ještě neokusil - pak se Tě pokusíme získat mezi nás, pravověrné. Třeba Ti v tom pomůže

Česká stránka Panzer General

NÁVODY
Motto koordinátora:
Nabízím každému pomocnou ruku, ale nikoho nebudu vodit za ručičku

Záloha klubu - PG manuál - Jak rozběhat PG - Vše k turnaji - PG web - Tel. kontakty na hráče (k dispozici u velitelů)

INFORMACE PRO NOVÁČKY:
Pro zařazení do Turnaje je třeba absolvovat Přijímač!

PŘIJÍMAČ




Právě se hraje 5. turnaj v Panzer Generalovi

Oficiální turnajový email: turnaj.panzergeneral@email.cz

1. etapa - 2. etapa - 3. etapa - 4. etapa - 5. etapa - 6. etapa - 7. etapa - 8. etapa - 9. ETAPA ROZLOSOVÁNA - Graf vývoje skóre

PANZERLIGA na Homepage

   WoT klan Panzer General

== >> - formulář na Treffung ==

== Dohledávání obrázků ze série Panzer General ==

== Prager Treffung 15.3.2024 ==

  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: yzsaogf
[ 5826 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
delandel Delandel 6.11.2023 18:06  22421
Bohužel článek o německých jaderných zbraních byl zcela zničen a nelze jej obnovit. Ale podařilo se mi obnovit zbývající články.

==================================================
Další důvod porážky Německa ve druhé světové válce.
Prohraná námořní válka.

Ponorky z druhé světové války nebyly podobné těm moderním a nebyly neustále pod vodou. Jejich baterie by mohly podporovat podvodní rychlost 7-10 uzlů (13-18 kilometrů za hodinu) a urazit 80-120 kilometrů pod vodou. Čím rychleji se však ponorka pohybovala, tím rychleji se vybíjely baterie. Při maximální rychlosti doba pohybu pod vodou někdy nepřesáhla dvě hodiny.

Německé ponorky nebyly výjimkou.
Takže 99 % času byly ponorky na hladině a využily své malé velikosti, která je ztěžovala odhalení mezi vlnami, dalekohledem hledaly velké lodě a rozhodovaly se o jejich útoku.
Protože motory ponorek spotřebovávaly vzduch z atmosféry, mohly se rychle pohybovat pouze tehdy, když byly na povrchu. Nebyly to ponorky. Jednalo se o plechovky s torpédy ponořenými ve vodě a podle moderních standardů na velmi krátkou dobu.

Ale i za těchto podmínek byly německé ponorky nejvážnější hrozbou pro spojenecké komunikace. Slouží jako vážný problém pro zásobování zbožím mezi spojenci. Například dodávat pomoc SSSR nebo americký náklad do Británie. Všechny ostatní hrozby, ať už to byly torpédové bombardéry, válečné lodě, bombardéry, byly druhotným problémem.

Hlavní hrozbou pro ponorku byla zase protiponorková letadla, která díky radarům takové čluny snadno odhalila, protože většinu času byly na hladině a pak už to bylo jen o štěstí.
Podaří se Němci (U-boat) detekovat letadlo a ponořit se dříve, než pilot bombardéru shodí bombu na potápěčskou ponorku?
Německá Kriegsmarine se takovým akcím nemohla nijak bránit.

(Od roku 1941 se ponorky staly hlavní údernou silou německé flotily. Počet vítězství dosažených německými ponorkami je velmi působivý. Opatření přijatá spojenci během bitvy o Atlantik však začala vést k velkým ztrátám německých ponorek. Takže v únoru 1943 bylo ztraceno 19 ponorek, v květnu téhož roku bylo zabito 41 ponorek najednou, poté byli Němci nuceni vrátit své čluny na své základny.)

(Již v dubnu 1943 velkoadmirál Karl Dönitz v rozhovoru s ministrem vyzbrojování Albertem Speerem prohlásil: „...pokud nezlepšíme konstrukci ponorek, budeme nuceni ponorkové válčení prakticky zastavit.“)

V zásadě se to tak stalo. Němci během války bojovali hlavně s ponorkami typu VII. Který neměl silné vynikající parametry kromě hloubky ponoru, nízké ceny a rychlosti výroby. Ponorka měla malou zásobu torpéd a omezený bojový dosah. A jejich úspěchů bylo dosaženo především dovedností německých posádek nucených pracovat v těžkých podmínkách. A také naprostá nepřipravenost spojenců s nimi bojovat. Když Spojenci vzali tento problém vážně, německé ponorky byly bity a nuceny se skrývat v přístavech ve speciálních drahých bunkrech, které spojenecká letadla nemohla zničit.

https://i.pinimg.com/originals/dc/ed/42/dced4231bafc4d5ca5ff0cc43ad1fb68.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/U-boat_pens%2C_Bordeaux%2C_France-1Aug2009.jpg

Němci však měli ponorky, které daleko předběhly dobu a byly schopné zcela změnit průběh války na moři.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Typ_XXI

Ponorky typu XXI

https://war-book.ru/wp-content/uploads/2019/12/00046263.jpg

Na svou dobu revoluční model, který ovlivnil celý poválečný podmořský loďařský průmysl. Schopný pohybovat se pod vodou rychlostí 30 km za hodinu. Vybavena šnorchlem, který jí umožňoval být neustále pod vodou a výkonnými bateriemi, aby zůstala v hloubce po dlouhou dobu. S dlouhým cestovním dosahem. Na konci války měli Němci více než sto těchto ponorek, ale podařilo se jim zapojit do bitvy.

https://hdpic.club/uploads/posts/2022-01/1642915306_4-hdpic-club-p-tip-xxi-podlodki-14.jpg

První ponorky se dostaly na frontu až v posledních dnech války kvůli zpožděním ve výcviku posádek, těžbě ve výcvikových zařízeních v Baltském moři, nedostatku paliva a mnoha technickým problémům. A tak německé super ponorky neměly čas ovlivnit průběh války. Na jejich vývoj a výstavbu byly vynaloženy obrovské prostředky, nepřinesly žádný užitek.

Nyní si představme, co by se stalo, kdyby se objevily ve významném množství nikoli v roce 1945, kdy bylo Německo odsouzeno k záhubě, ale například v letech 1942-1943.
Účinnost spojeneckých protiponorkových letadel by se mnohonásobně snížila. Bylo by prostě nemožné dát každé lodi, která plula ze Spojených států do Anglie, torpédoborec s výkonným sonarovým vybavením. Nové německé ponorky se šnorchly by mohly zcela paralyzovat transatlantickou nákladní dopravu. Což se ve 40. letech téměř úplně povedlo.

To by mělo pro spojence katastrofální následky.
Jediné, co Britové na ostrovech měli, bylo uhlí, další důležité suroviny dováželi v potřebném množství z kolonií nebo z USA.
Lend-Lease směřující do Murmansku by také utrpěl.

Pro SSSR samozřejmě nebyl význam severních konvojů rozhodující, obrovské množství vojenských dodávek od spojenců šlo přes Tichý oceán a území Íránu.
Na dodávky z Británie jsme však mohli zapomenout. A hlavně zmizel hlavní faktor vojenské pomoci z Británie v podobě nemilosrdného bombardování německými strategickými letouny. Jak válka postupovala, tempo bombardování Německa spojenci se neustále zvyšovalo, a pokud zpočátku nezpůsobovalo vážné škody, zabíjelo převážně civilisty, na konci války bylo bombardování tak intenzivní, že mezi jejich cíle nevyhnutelně patřily průmyslové zařízení, což značně ovlivnilo výrobu zbraní. Proto, aby čelila takovému náletu spojeneckého letectví, byla Luftwaffe nucena použít většinu svých sil.

Asi 70 % německých vojenských sil, pozemní síly, tanky, dělostřelectvo, živá síla a další věci byly na východní frontě. Počet tamního letectví přitom neustále klesal. V roce 1941 byla většina německého letectva na východní frontě. A v roce 1943 bylo asi 35 % právě kvůli náletům spojeneckých bombardérů na Německo.

Nyní si představte, že by se anglo-americké bombardéry ocitly bez dováženého paliva, továrna na výrobu bomb bez zdrojů a surovin kvůli úplné blokádě Británie.
Ve Francii v červnu 1944 přirozeně k žádnému přistání nedojde.
V tomto případě by Němci mohli převést na dva a půl milionu německých vojáků bojujících na východní frontě další milion nacházející se na Západě a většinu svého osvobozeného letectví.

To by mohlo výrazně oddálit průběh války.

Stojí za to říci o další málo známé skutečnosti.
Sovětské letectví bylo o něco horší než německá letadla, pokud jde o technické parametry vyráběných letadel. Vzhledem k drtivé početní převaze sovětského letectva po roce 1943 to však nebylo tak důležité. A protože většina německých letadel bojovala v Evropě a dalších regionech, vzdušná nadvláda SSSR byla nevyhnutelná. Nečekaně však mnohem menší německé letecké síly úspěšně zadržely sovětské letectvo. Problémem byla sovětská stíhací strategie. Hlavním úkolem, který velení sovětskému letectví stanovilo, nebylo ničit nepřátelské letouny, ale doprovázet jeho bombardéry a útočné letouny pro útoky na německé pozemní síly. To znamená, že sovětské letectví bylo použito tak, že zcela dalo veškerou iniciativu Němcům.

Naopak Němci soustředili své letectví na nejnebezpečnější směr a rychle přemístili letadla na ten úsek fronty, kde bylo ohrožení největší. Vznikla tak paradoxní situace. Sovětské letectvo, které mělo naprostou naprostou početní převahu, nemělo v nejdůležitějších oblastech vzdušnou převahu!

Protože jejich nepřítel si v těchto oblastech dokázal rychle vytvořit početní převahu. Zatímco v jiných směrech sovětští piloti létali hodně, aniž by narazili na nepřítele a nezískali bojové zkušenosti. Poté utrpěli těžké ztráty při setkání s německým letectvem, a proto se zkušení piloti sovětského letectva nemohli hromadit ve velkém počtu.

I s přihlédnutím ke všem možným nadsázkám byly výkony německých pilotů minimálně 2-3x vyšší než u sovětských. Nyní si představte, že sovětské jednotky za všech těchto podmínek ztratí svou početní převahu. A německý průmysl volně vyrábí vojenské produkty. Je těžké si představit, jak válka dopadla. Je docela možné, že by Německo mohlo oddálit vlastní smrt o další rok a půl.

Nové německé ponorky by samozřejmě nebyly řešením všech problémů. Německé ponorky také potřebovaly letecký průzkum. A navázané spojení mezi nimi a letadly. Protože samotné ponorky byly špatné v odhalování nepřátelských konvojů. To znamená, že německé námořní síly by vyžadovaly další letecké síly. Navíc každý už slyšel o příběhu s enigmou, který měl i nepříjemné důsledky pro německou námořní válku.

-----------------------------------------------------------------------------


Další důvod porážky Německa ve druhé světové válce.
Erich Johann Albert Raeder německý velkoadmirál.

Kdo tedy může za to, že se německé superponorky nedostaly do války? Kdo byl zodpovědný za to, že šnorchly, jejichž první vývoj se objevil v Nizozemsku již v roce 1927 (a podle neověřených údajů se objevil v Ruské říši v první světové válce), se začaly instalovat na ponorky Kriegsmarine až v r. poslední měsíce války?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Schnorchel

Seznamte se s tímto úžasným mužem.
velkoadmirál Raeder.
https://war.wikimax.ru/images/i/0148.jpg

Velký námořní admirál nepochybně až do své rezignace v roce 1943 podceňoval německou ponorkovou flotilu a trval na nutnosti stavět bitevní lodě a křižníky, na jejichž stavbu Německo postrádalo zdroje. Praxe za první světové války přitom ukázala pravý opak. Efektivita německé povrchové flotily měla tendenci k nule. Německé bitevní lodě, jejichž stavba stála fantastické peníze, pak většinou až do porážky Německa nesmyslně stály v přístavu. Základem úspěchu německé flotily v první světové válce byly stejné ponorky.

Ale pokud jde o Raedera, je zapojen do plánu, který Gerimanii přivedl na cestu smrti. Plán, který je dodnes známý jako...

Z

https://cs.wikipedia.org/wiki/Plán_Z

Ach, jak já tohle nemiluji Z..
Zdá se, že všichni padouši uvažují stejně...

Tento nepochybně velmi symbolický plán nebyl plně realizován, protože pro Německo nebylo snadné jej realizovat ani v mírových podmínkách.
10 bitevních lodí.
4 letadlové lodě.
Více než 200 povrchových bojovníků jiných tříd, od bitevních lodí a křižníků až po torpédoborce. 300 pomocných lodí. Navíc, přestože se počítalo také se stavbou 220 ponorek, 1/3 z nich byly lehké třídy, které byly za války téměř nepoužitelné a byly určeny spíše pro hlídkování pobřežních vod nebo výcvik posádek. Bylo plánováno postavit sedmkrát méně ponorek typu 7, než bylo skutečně postaveno během války. Zrychlení stavby ponorek a zavádění inovací v nich hlavně začalo až po Raederově rezignaci. Stalo se, že zbraně schopné zachránit Německo v nejdůležitějším období války nedorazily včas.

Není to příliš vážná chyba jen jednoho admirála, dokonce i hlavního velitele?

Velmi zvláštní rozhodnutí Ericha Raedera, odpůrce ponorkové flotily, která představuje vážné nebezpečí pro nepřátele Německa a zároveň aktivního zastánce toho nejzbytečnějšího směru. Stavba bitevních lodí. Obě německé lodě této třídy byly potopeny bez jakéhokoli užitku.

Ale lidé řeknou. Ostatně záměr nebyl realizován ani částečně.
Byly postaveny pouze dvě bitevní lodě. Opravdu to Německu způsobilo tolik škody?

Cena německé bitevní lodi třídy Bismarck byla podle zdrojů, které jsem našel, uvedena na 190-200 milionů říšských marek.
Super bitevní loď pro Německo stála v tehdejším kurzu 100 milionů dolarů. To je srovnatelné s cenou super bitevní lodi třídy Iowa!

https://maina.club/uploads/posts/2023-03/1678588794_maina-club-p-moshchnii-flot-korablei-oboi-69.jpg

Tank Pz.Kpfw. IV stála 120 tisíc marek.
Samohybné dělo StuG III stálo 100 tisíc marek.

Cena jedné bitevní lodi je srovnatelná s cenou 1500 vysoce účinných bitevních tanků Pz.IV. Takže stavba dvou takových bitevních lodí byla podobná konstrukci minimálně 3000 tanků. V oslabené německé tankové divizi modelu z roku 1941 je jich asi 150 a je vzácné najít mnoho tak výkonných a drahých tanků jako Pz.IV. Hrubý odhad naznačuje, že dvě německé bitevní lodě stály dost tanků pro 15-20 tankových divizí. To by stačilo na vybavení celé armády, to je síla schopná rozdrtit státy!

https://en.wikipedia.org/wiki/Panzer_division_(Wehrmacht)

K vytvoření tankových divizí samozřejmě potřebujete spoustu dalšího vybavení. Kromě tanků bude formování divizí vyžadovat spoustu pracovní síly, nákladních automobilů, obrněných transportérů a dělostřelectva.

Předpokládejme, že náklady na stavbu dvou německých bitevních lodí by mohly pokrýt vytvoření 5 tankových divizí.
Stojí za zvážení, že při výrobě bitevních lodí, které byly v té době mistrovským dílem strojírenství, není vhodný jakýkoli druh oceli. Mořská voda rychle znehodnocuje běžné železo. Tak silné a drahé lodě, jako jsou bitevní lodě, se vyznačují pancéřovým ochranným pásem. Který je schopen odolat vícenásobnému ostřelování z velkorážového dělostřelectva od 305 mm do 406 mm; granáty o hmotnosti až tuny pronikají více než 300 mm vysokopevnostní pancéřové oceli.
Pro odolnost proti korozi a pro zlepšení vlastností pancíře potřebovaly takové lodě tu nejlepší a nejdražší pancéřovou ocel, která se v horší verzi používala i na výrobu tanků. Proto je zde vše jednoduché: buď tanky, nebo bitevní lodě.

https://en.wikipedia.org/wiki/Naval_armour

Stavba německých bitevních lodí třídy Bismarck začala již v roce 1936.
Pokud by byly na začátku roku 1939 rozebrány na železo, bylo by to efektivnější řešení a přineslo by to více výhod.


Tirpitz.
https://www.tracesofwar.com/upload/articles/9048190704202630g.jpg

Po válce bude rozebrán na železo.
http://seawarpeace.ru/deutsch/schlachtschiff/images/30_bismark/8257c4b8d009f5830b83044516b34ab3.jpg

Stále se nemohou dostat do Bismarcku.
http://nur24.ru/editor_files/images/images/news/scale-1200--11-.jpg

=============================================================================================================
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 23.10.2023 20:38  22412
Odvolávam čo som odvolal :-) . Tak nakoniec som si našiel 2,5 hodiny a bol v múzeu dokončiť prehliadku . Je tam toho fakt veľa , delostrelectva je kvantum . V interiéry okrem iných aj viditeľný kus neviditeľnej F-117 :-) . Jedna dobrá rada , kto tam pôjde, treba si vyčleniť tak 5 a viac hodín , ideálne cely deň .
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 21.10.2023 18:15  22410
Vojenské múzeum BelehradTak po Sofii ďalšie múzeum na Balkáne. Pre krátkosť času som nedal expozícii ručných planých zbrani ( niekedy na budúce ) . Vonkajšia časť okrem iných napr. Pz II F, StuG III F/8 , Pz IV H, M5A1 Stuart V, M3A1 Stuart Mk3, Fiat M15/42, T 34 M34, Pz 35 (t) , L3/35s , Ft 17, Poľska TKF a celkom zaujímavá delostrelecká technika : Napr. 15cm K18, 15cm M33 ( SIG-33) , 10,5 FlaK 39 a veľa dalších . Jednoznačne odporúčam
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 19.10.2023 13:32 - Klub Politika a dění ve světě (23:58) 22408
Re: Pz IV na UAPříběh hodný pozornosti se odehrával na frontě směrem na Kremennou. Byl objeven... německý tank Panzerkampfwagen IV z druhé světové války. Soudě podle fotek byl v dubnu ještě ve víceméně neporušeném stavu, ale blíž k podzimu byl definitivně zničen. Otázka původu „Pz IV“ ve velmi dobrém stavu v této oblasti bude pro lidstvo další záhadou. Jediné, co lze předpokládat, je, že vůz sloužil jako falešný cíl. A na základě svého aktuálního stavu tento úkol splnil.

Zničený Pz IV na Ukrajině
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 18.10.2023 22:22  22407
PZ IV na UAObjavili sa fotky zničeného tanku Pz IV pri Kremennej ( UA ).
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 18.10.2023 13:28  22406
Trochu čísel:
Podiel strát pri oslobodzovaní Československa ( oficiálne zdroje) :
RA - 551 432 z toho 122 392 padlých
Rumuni - 66 495 z toho cca polovica sú padlých
Poliaci - 1302
USA - 1230 z toho 351 padlých
Vlasovci - zhruba 900 z toho cca polovica padlých

Ja zaujímavé, ako sa do popredia v rámci oslobodenia ČSR pretláča armáda s najnižším počtom padlých.

777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 18.10.2023 12:29  22404
Hart. Aha , tak že Rusi vraždili a znásilňovali. Zaujímavé , že na Slovensku sa nič podobne nedialo ( teraz nehovorím o jednotlivcoch ale plošne ). Inak tie tvoje americké tanky slobody a nákladiaky za nimi. Skús trosku naštudovať , čo sa dialo vo Francuzku počas oslobodenia americkou armádou. De Gaulle musel intervenovať u Eisenhowera pre ohromne množstvo prípadov znásilnení Francúziek Američanmi . A to boli spojenci na rozdiel od protektorátu, kde sa vyrábali zbrane pre Wehrmacht až do konca !
. Pre začiatok bude stačiť hodnotiť všetky strany jedným metrom.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 18.10.2023 12:07 - Klub Politika a dění ve světě (23:58) 22403
No jasně že hej. Za prvním americkým tankem totiž nejel náklaďák plný příslušníků NKVD, kteří začali vraždit a zatýkat a běžní vojáci nezačli hromadně rabovat a znásilňovat.
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 18.10.2023 11:41  22402
A príjazd RA do Brna, Prahy hej ?
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 18.10.2023 11:31 - Klub Politika a dění ve světě (23:58) 22401
1944-1945 ….. slobodu ! príjazd akej kolvek armády na cudzie územie je agresia

Tak nějak 1945 příjezd Američanů do Plzně nevidím jako agresi ani při nejčernějších představách.
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 18.10.2023 10:23  22400
223961944-1945 ….. slobodu ! Inak hej, príjazd akej kolvek armády na cudzie územie
je agresia ….. vrátane tej západnej a samozrejme ako inak vzdy demokratickej ( Líbia, Irak , Afganistan , Panama , Vietnam , Srbsko ……………..)
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 18.10.2023 10:18  22399
A s tým posmechom … nie bude , GU už je na posmech všetkým . Svojou servilnostou a tupým plnením príkazov SSA sa dostala do obrovských problémov. Sami seba tlačíme do chudoby a občianskych vojen . “Elity” ktoré nám vládnu by za normálnych okolnosti neviedli ani trafiku na predmestí pre svoju neschopnosť. A hromada občanov GU ( nebudem menovať tunajších členov :-) ) tomu tlieska . Ale ako sa hovorí , kto chce kam , pomôžem mu tam. Len prebudenie bude hooodne bolestivé .
777 777 PG SEAL, PG***** (Z) 18.10.2023 10:11  22398
DelandelNemyslím, žeby Rusi chceli zmraziť konflikt. Stane sa to, že ukrowehrmacht sa vyzbrojí a znova začnú boje . Jedine zničenie ua režimu je cesta.
delandel Delandel 18.10.2023 08:56  22397
Každý z vás má svým způsobem pravdu. Na tom všem však záleží jen málo, protože ve skutečnosti toho můžete ovlivnit jen málo.

Pokud však Rusko zničí velmi zkorumpovaný a nepochybně nacistický režim Ukrajiny. To bude úplná porážka NATO a vítězství Ruska. Což vám způsobí ty nejnepříjemnější následky. Všechny oběti, které jste od začátku války přinesli, budou marné a Evropská unie se stane konečným terčem posměchu celému světu. Ale nezůstaneme tam. Tím, že jsme získali zkušenosti na Ukrajině a máme armádu schopnou bojovat proti NATO, naděláme ještě spoustu problémů.

Možná existuje šance zmrazit konflikt. Zejména s ohledem na události v Izraeli.
hartmann Hartmann Černý ďábel Ukrajiny - Panzer General developer 18.10.2023 08:30 - Klub Politika a dění ve světě (23:58) 22396
777Tak nějak i bez médií vím, co znamená a co přináší příjezd ruských tanků do nějaké země.

[ 5826 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt