Zidanekdo přijde po něm?
Ten, který má svých 30% jistých (a tito voliči ho budou skálopevně hájit i kdyby si udělal vývar z nemluvněte, zatímco fialoví voliči nijak vázáni nejsou - nesplnil jsi, zklamal jsi, tak pá pá) a k tomu pobere pár procent protestních hlasů.
Hotentot. Šejdíř z Marakéše. Nemajitel, Nebureš, mikromanažer, sociopat, porouchaný kus a dalo by se ve výčtu nekladných slov pokračovat. Ten, jehož osobnostní charakteristky krásně charakterizuje ona legendární scéna s obytňákem, kdy mu coby vlastníkovi největší výrobní kapacity na Ad-blue ve střední Evropě (Duslo Šala) došla močovina. ( „Tady vám to nechám, pane kolego. Auto jste nepřipravil, takže teď si s ním dělejte, co chcete. A já jdu do mercedesu,“ Ano, já jdu do Mercedesu, ta hláška je fantastická.)
Vzato realisticky: bude jeho reálná vnitřní politika nějak dramaticky odlišná od toho, co vidíme teď? Já se smiřuji s odpovědí nad onou tragedií, že nebude. Zvykneme si, že provar nebude 300, ale 500 a pak 800, jednou se to stejně vyresetuje. (mně osobně bude vadit riziko vnější politiky, kdy patrně bude více protipolský a více proruský)
Za mě: naše verze demokracie narazila na volební systém.
Je utopické si myslet, že se změní volič. Volič dnes "odevzdá svůj hlas", tím defakto přijde o svůj hlas a stává se pouhým pozorovatelem, kdy s jeho hlasem nakládá někdo jiný zcela dle svého. Nevěřím, že si volič uvědomí, že on je pánem a že on si najal politika a že by ho měl úkolovat a kontrolovat. Takže si za sebe myslím, že by bylo dobře pozměnit volební systém a zkusit třeba onen Janečkův 2v1 anebo se zamyslet, zdali hlasy voličů mají být sobě rovné.
Pak by, možná, do politiky přišli i druhově trochu jiní lidé.
Smiřuji se s tím, že bude-li hotentot, pak si hotentota zasloužíme. Přičemž hotentot nebude o mnoho lepší či horší než distinguovaný profesor ve vůni. |