HoneySe divím, že tu ještě nebyla zmínka. V předminulém týdnu praskla jedna internetová bublina ohledně webového doplňku s názvem Honey. Jde o doplněk, který má hledat dostupné kupony na slevy pro různé obchody. PayPal v roce 2019 koupil tento startup za 4 miliardy USD.
Ukázalo se, že tento doplněk používal poněkud nekalé praktiky, pokud jde o chování doplňku. Video od Megalag, které spustilo internetové drama Co doplněk vlastně dělá:
1. při přístupu na eshop vyskočí bublina, která našeptá, že má nebo nemá slevový kupon.
2. při interakci s tímto doplňkem, co se stane na pozadí, je to, že vám přepíše cookies a podsune svůj referral link
3. i když nenajde žádný kupon, podsune svůj referral link
A i když nabídne, že sice nic nenašel, ale že se rozdělí o provizi, podsune svůj referral link a uživateli dá podíl cca 2-3% z provize. (ilustrováno na NordVPN referalu, kdy referal za roční předplatné bylo 35USD a uživatel Honey dostal necelý 1USD.
A jelikož je to vlastněné PayPalem, na checkout kroku doporučuje platbu PayPalem, kdy při interakci s doplňkem opět podsune cookies v rámci referalu.
Co navíc vyšetřování ukázalo, je to, že Honey tím, jak rostl, skrz obchodní partnerství s různými eshopy nabízel kontrolu eshopům nad tím, jestli budou kupony skrz Honey dostupné nebo ne. Je to jako když by Alza měla svůj ALZA10 promo kód, který šíří skrz email jen pro své zákazníky, ale skrz Honey by se nikdy nenabídl, protože Alza domluvila s Honey, že kód nebude na doplňku dostupný. Následně ale Honey by měl referal, který by těch 10% vyplatil Honey.
Honey byl jeden z velkých sponzorů youtuberů, kdy všechny velké jména doporučovaly tento doplňek. Zpětně se však ukazuje, že youtubeři vlastně kanibalizovali své příjmy propagací doplňku, který přímo krade peníze těchto youtuberů.
V USA už je na stole žaloba na PayPal za nekalé obchodní praktiky a neoprávněné obohacení.
Nedá se odhadnout, kolik si Honey skrz referaly nakradl, ale cca 20 miliony uživatelů to klidně mohlo být víc než nákupní cena z roku 2019. |