V souvislosti s aktuálním děním a také pro zábavu doporučuji poslechnout si životní příběh jedné neobyčejné, ale nesmírně vynikající osobnosti, která žila kdysi dávno v minulosti.
Pocházel z rodiny římských patricijů a narodil se v
V roce 1370. Jeho otec vládl ostrovu Procida poblíž Neapole. Jeho bratři byli piráti. A nejstarší z nich byl obecně známý jako admirál pirátské flotily.
Jméno našeho hrdiny je Balthazar Cossa.
V takové rodině bylo jen otázkou času, kdy dítě převezme rodinný podnik, a mladý Balthazar si od 13 let vypěstoval vášeň pro pirátská dobrodružství. Opravdu si užíval plavbu na galérách a loupení lodí a pobřežních osad. Navíc být námořním lupičem bylo mnohem výnosnější podnikání než vládnout skromnému rodinnému hnízdu, které mělo jen několik bezvýznamných vesnic.
Středozemní moře je rodištěm námořních civilizací. Od starověku mělo špatnou pověst kvůli velkému množství pirátů na každém kroku. Kde je bohatství, tam je i lupič.
V minulosti, když Římská říše získala kontrolu nad celým Středozemním mořem, zničila piráty. Římská říše ale už dávno zanikla a mnoho pirátů se znovu objevilo. Kteří se dokonce pokusili organizovat vlastní státy. Někdy to bylo dokonce těžké pochopit. Buď se jedná o stát, který vydělává na pirátství, nebo jsou pirátské gangy tak velké, že si samy říkají státy.
Ale... Ve skutečnosti v tom nebyl žádný rozdíl.
Ne všichni piráti byli nelegální zabijáci, v některých případech bylo pirátství schváleno vládami a dokonce se mu říkalo privateiring.
Korzár - Toto je pirát s národní vlajkou, který okrádá lodě jiných zemí. No, je to ten samý pirát. Ale oficiálně pracuje pro stát. Na moři by pirát plul pod vlajkou nějakého státu, když se blížil k lodi oběti, vztyčil svou vlastní vlajku.
Proto Wikipedie pravděpodobně stydlivě píše: Baldassarre Cossa se narodil na ostrově Procida v Neapolském království jako syn Giovanniho Cossy, pána Procidy. Zpočátku se věnoval vojenské kariéře a účastnil se angevinsko-neapolské války.
Vojenská kariéra! :D
No, proč ne. Korzára lze považovat za vojenské plavidlo. Navíc bylo možné za krvavé zlato zakoupit patent na korzárství. Ne všude mají čas bojovat s korupcí. To je pochopitelné.
Wikipedie se samozřejmě odkazuje na katolickou encyklopedii, která uvádí, že náš hrdina sice v mládí udělal vojenskou kariéru, ale pak ji opustil kvůli službě církvi. Pravda, později se tam bude psát, že Balthazar Cossa byl lstivý, bez zásad, nemravný. A obecně člověk daleko od církve.... Oficiální postoj katolické církve :)
Takže od 13 let se Balthazar účastní loupeží a vražd spolu se svými bratry podél celého pobřeží Středozemního moře. Zábava pokračovala až do jeho dvaceti let, než zasáhla jeho matka. Matčino slovo je posvátné, a tak se Kossa na její žádost vzdal svého oblíbeného koníčku a odjel do města, aby se zapsal na univerzitu.
Máma měla samozřejmě pravdu. V budoucnu budou její další pirátští synové chyceni a oběšeni za pirátství. A Baltazara mi bylo líto. Má inteligentní vzhled.
Po vstupu na Boloňskou univerzitu studoval Cossa občanské a církevní právo. Mezi studenty byl vůdcem. Proslavil se jako talentovaný šermíř. Shromáždil tým svých vrstevníků a ti ve městě páchali neplechu. Bandě se dokonce říkalo deset ďáblů.
Zároveň se Kossa zamiloval do krásné dívky. Ale tady je problém, inkvizice ji lovila...
Inkviziční dokumenty naznačují, že byla čarodějnice a jmenovala se Yandra della Scala.
Byla chytrá, drzá a až příliš krásná - evidentně čarodějnice. Proto byla odsouzena k upálení na hranici. Yandra byla obviněna z čarodějnictví, uctívání ďábla, obětování a incestu.
Zatímco se Balthazar a Yandra bavili, přišla si pro ni inkvizice. Balthazar při ochraně dívky omylem podřízl hrdlo jednomu ze strážců a druhého bodl šavlí. Stává se to... nechal se unést. Ale... zoufalý odpor nepomohl. Bylo tam hodně stráží a bandita byl zkopnut a zajat.
Milenci se ocitli za mřížemi.
Baltazar a Jandra byli odsouzeni k upálení na hranici. Vyslýchal je velký inkvizitor Domenico Brantalino. Na příkaz inkvizice již začaly přípravy na popraviště na centrálním náměstí města. Vstupenky pro diváky v první řadě dostávali samozřejmě ti nejváženější občané.
Ale jednoho rána Kossa zabil strážného, který mu přinesl jídlo. Svlékl se a převlékl se za žalářníka. A dostal se z vězení a pak se před pronásledovateli schoval v houštích trnitého křoví.
No, jak jste si mysleli, piráti neztrácejí svou obratnost.
Osvobozeného banditu s radostí přijali jeho studentští přátelé, s nimiž ve městě páchal zločiny. Samozřejmě, na pomoc přispěchali i piráti.
Je to vtipné, pak se spolu se svým bratrem a skupinou pirátů vrátí do Balonie a uspořádá tam skutečnou bitvu, v jejímž důsledku osvobodí Yandru. Obecně ve městě zinscenoval velmi barvitý pogrom. Došlo k šťavnatému masakru, vypalování domů a samozřejmě k hromadám mrtvých inkvizitorů. Poté okradli půlku města a cennosti si s sebou vzali.
Pak se náš hrdina vrátil ke svým obvyklým záležitostem. Opět krásné cesty po krásném modrém moři. Více pirátství, masové vraždy lidí, zapalování vidlí a měst, otroctví a znásilňování.
Něco mi říká, že po té události se Kossa a jeho přátelé na kněze nějak urazili. S obzvláštní grácií a maximálním cynismem hromadně vypalovali kláštery, drancovali oltáře a prodávali jeptišky do otroctví pouštním Berberům.
No, co bychom neměli závidět, je osud otroků, kteří byli prodáni do severní Afriky. Ti, kteří jsou chyceni a odvezeni do Afriky jako otroci, už nemají naději na návrat do svých rodných míst a ke svým rodinám.
Někteří velmi šťastní a bohatí lidé mohli být stále vráceni za obrovské výkupné. Katoličtí kněží často působili jako prostředníci v transakci. Ale obyčejný člověk měl takové štěstí jen zřídka. Čeká je život plný nekonečného trápení, násilí a utrpení. Ti, kteří nemají velké štěstí, skončí na galeji jako veslaři. Tohle je opravdové peklo. Muž, který tam skončí, bude do konce života připoután k veslu. Trpěli obzvláště tehdy, když loď pronásledovala svou kořist nebo unikala pronásledování. V těchto chvílích veslovali ze všech sil několik dní po sobě. Dozorce neustále chodí poblíž a nemilosrdně zbije ty, kteří nespěchají.
Ale nejoblíbenější zábavou Balthazara a jeho týmu byl lov žen. Ženy byly vždy na celém africkém pobřeží velmi oblíbené. V první řadě byly nabízeny sultánovi a dalším vlivným a bohatým osobám. Ti, kteří zůstali, byli prodáni na běžných trzích s otroky. Nebudu popisovat všechny zajímavé detaily takové události. Omezím se na skutečnost, že kupující měl ověřit kvalitu výrobku ohmatáním těla z hlediska elasticity a vzhledu ve všech detailech. Je nutné si dát prsty do úst, abyste si zkontrolovali zuby, pokud je výrobek deklarován jako panenský, musí se o tom ujistit i kupující.
Dnes spočívají ostatky sultána Abú al-Hasana v troskách staré mešity v Maroku. Vedle jeho majestátního bílého náhrobku stojí další dva náhrobky jeho manželky a dcery. Sultánova manželka nebyla Maročanka, ale Angličanka. Byla anglickou otrokyní, ale když si ji sultán vzal, stala se mocnou ženou. Ale... takový úžasný osud, jak chápete, nebude dán všem ženám…
Čtyři roky si náš hrdina užíval na moři. Zlato z loupeží a vražd teklo pěkným proudem a usazovalo se na ostrově Ischia. Také patřil rodině Kossů.
Ale stalo se neštěstí...
Jednoho dne, po další úspěšné loupeži, začala silná bouře a pirátská loď se roztříštila na skály na kusy. Když Baltazar vletěl do vody, byl nějakým zázrakem zachráněn. Pak bude vyprávět, že když vletěl do vody vroucí z vln, ze všech sil se modlil k Pánu Bohu a přísahal, že pokud přežije, přestane být lupičem a stane se knězem.
No, když život visí na vlásku, slíbíš cokoli a dokonce i tu nejneočekávanější přísahu. Nějakým zázrakem skončil už téměř mrtvý na břehu mezi pobřežními skalami, kde ho našli místní obyvatelé, které nedávno okradl.
Když ho našli, samozřejmě ho zbili vší silou. Chápete, bylo to tak příjemné setkání, ale rybáři, kteří ho našli, byli zákony dodržující občané a nezabili ho. Poté, co byl kvůli pořádku pořádně zmlácen, byl předán místním strážcům. Pod doprovodem se vydal do města, kde byl jako velmi nebezpečný zločinec umístěn do pevnosti. No, teď už jeho život zase visí na vlásku. A to by byl konec.
V tu chvíli však kouzlo, které seslal, když tanul, začalo fungovat.
Tentokrát se Balthazarovi nepodařilo bodnout strážného a uniknout jako minule. Tentokrát ani nemusel utíkat. Koneckonců, na pomoc mu přispěchal i sám papež. Urban VI. byl v minulosti světu znám jako Bartolomeo Prignano.
|