Registrace nového uživatele     Návod     Kluby     Archív  Lopuchu     Lopuch.cz  

Tolik rozruchu
jen v Lopuchu

Lopuch.cz

Jméno:
Heslo:
Podpora LCD:
 
Klub Spisovatele [ŽP: 24 týdnů] (kategorie Literatura - V ODPADU) moderují Rooz, diesbies, manka, panKaplan, Skip.
Archiv
Domovská stránka aktualizována 28.7.2019 17:46

V tomto klubu můžete diskutovat, probírat, hlasovat a ptát se na spisovatele, kteří vám za to stojí...



Bavíme se o...

Albert Camus (7. listopadu 1913 – 4. ledna 1960)

Spřátelené kluby
V klubu Co právě čtete naleznete mimo jiné na HOMEPAGE seznam doporučovaných knih Lopušáků.
Dále: SciFi+Fantasy literatura ; Knihy ; Humoristické knihy

Kluby na Lopuchu věnované jednotlivým spisovatelům:
Agatha Christie ; Andrzej Sapkowski ; Jiří Kulhánek ; King & Koontz ; Michael Crichton

Schraňování odkazů - pokud narazíte na zajímavý odkaz na jakéhokoli spisovatele, tak ho sem neváhejte umístit, budu je vkládat na Homepage!

Nejoblíbenější spisovatelé jednotlivých ID na Lopuchu:
Skip ; Rooz ; Holly ; StvN

Anketa o nejoblíbenějšího spisovatele
- Výsledky zde.
- Hlasovat můžete přímo v klubu, do titulku napište "hlasování".
- Každý má 7 hlasů.
- Pokud bude chtít časem někdo změnit někoho z těch pěti spisovatelů, protože jste narazili na někoho lepšího, tak to bude možné. V tom případě do titulku napište "změna".
- Pokud budete někoho z těch sedmi chtít uvést jako vašeho nejoblíbenějšího spisovatele (za předpokladu, že takového máte), tak ho napište tučně nebo k němu napište "nejoblíbenější". Můžete vybrat dva.
  Nastavení klubu     Nastavení práv     Homepage     Anketa     Přítomní     Oblíbené     Lopuch     Kategorie  
autor: 
text: 
vyplnit a 
Help
 Titulek, text příspěvku  
Opište pozpátku následující text bez prostředního znaku: fziupxr
[ 165 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  
corwex 23.11.2008 18:13  2819
Mně ještě přišli dost špatně sežvíkatelní Žoldáci, zatraceně popisná věc (děj tam snad supluje jen závěrečná pointa).
w_o_o_d_y 23.11.2008 18:10  2818
manka: Dobrá. Jen ten Vyjednavač mi zní celkem béčkově (unesený syn amerického prezidenta), ale to bude jen prvotní dojem...
ocko 23.11.2008 18:06  2817
manka [2816]: Vpodstate nelze nez souhlasit...
manka manka Každá závislost se - počítá... :-) 23.11.2008 17:35  2816
w_o_o_d_yV podstatě bych řekla, že je to jedno. Kromě Fantoma z Manhattanu je tvorba FF myslím vzácně vyrovnaná. A ani Fantom není špatný, je jen z úplně jiného soudku.
w_o_o_d_y 23.11.2008 16:47  2815
A pak tu mám triptych Žoldáci, Vyjednavač a čtvrtý protokol a času je málo, tak na co z toho bych se měl vrhnout jako první? :)
w_o_o_d_y 23.11.2008 16:45  2814
Ikona je výborná, teď jsem dočetl i Boží pěst... Chystám se na Ďáblovu alternativu.
ocko 23.11.2008 15:45  2813
w_o_o_d_y [2812]: Ikonu! Super cetba... Coz mi napada, uz jsem to zase dlouho necetl... ;-)
w_o_o_d_y 23.11.2008 13:11  2812
Frederick ForsythJakou byste od něj doporučili knihu, pripadne vice titulu? (a nepište mi Den pro Šakala, dík :)
tilka tilka dálky, ty bývaly blíž 14.10.2008 18:49  2811
FoxkaBuď ráda, zbavila ses dneska jednoho bludu/ já jsem na tom dnes stejně trochu v jiném ranečku/.
foxka Foxka Everybody hurts...sometimes. 14.10.2008 17:11  2810
NellNojo ale já už pětadvacet let žiuju v bludu, že autor Monologů NENÍ totožný s autorem Žertu, Směšných lásek atd...
nell Nell Etiam si omnes, ego non 14.10.2008 16:15  2809
FoxkaTo máš fuk, zůstane to v rodině:)
holly 14.10.2008 09:46  2808
panKaplanNo, ja nevim covece, ten papir proste neni zadny dukaz. Nechci MK nejak obhajovat za kazdou cenu, ale dokud neuvidim papir, na kterem je pod nejakym timhle svinstvem jeho podpis, tak neuverim. Tim papirem by mel byt zaznam jeho vypovedi. Kdepak je, ptam se historiku... Ta argumentace, ze se chtel nekomu zalibit, je podle meho nesmyslna. V temze roce ho z KSC stejne vyhodili tak jako tak. Myslim, ze jsi to v tom clanku na idnes dost prehnal. Dle meho nazoru je to pripad jako kazdy jiny a dokud se radne nevysetri, nemel by se vubec nejak propirat na verejnosti. To, ze historici neco tvrdej, je jedna vec, a co na to policie je vec druha. S tou to ale pokud vim nikdo neprobiral. Mluvis o dukazech, ty by se meli ale nejdrive objevit u nejakeho soudu a ne v pravicovem politickem platku, ktery ja uz dlouhodobe podeziram ze senzacechtivosti a timto to jasne potvrdil. Jen dodam jeste odkaz na Bohdalku, ta se musela nakonec soudne domahat ocisteni sveho jmena. Myslim, ze pokud je Kundera nevinny, bude se muset taky soudit, to uz ale bude mit rada lidi jeho jmeno onalepkovane slovem "praskac". No, ale tak uz to u nas chodi, vsichni maj sveho vinika daleko drive, nez probehne nejaky soud.
pankaplan panKaplan 14.10.2008 00:31  2807
Ad KunderaI. Podle toho policejního protokolu (nebo co to je) to je docela zřejmé. Sedí i jeho datum narození. V té době byl přesvědčeným komunistou a nebyl nikterak známý, takže vylučuju, že by policejní orgány měli mít zájem na tom, aby to na něj cíleně hodili (to udání). Podle všeho - podle všeho známého - tedy Kundera opravdu udal toho chudáka.

II. Těžko hledat motivy, i když Respekt tři možné motivy (jeden z nich označují jako více pravděpodobný) nastiňuje. Já si prostě myslím, že byl mladej a blbej a snažil se někomu zalíbit. Možná v tom bude i ta snaha (jak naznačuje Respekt) vyžehlit si u nich jistý škraloup. Kunderova obhajoba, že nemohl udat někoho, koho nezná, je blbost.

III. Nepřekvapuje mě to, neměl jsem o tom člověku žádné iluze, ale nemění to můj osobní vztah k jeho knihám (pro přesnost, četl jsem zatím čtyři). Přesto, že v některých momentech jsem mu nerozuměl, jeho knížek si vážím. Jsou to jedny z mála, které mají nějakou světovost, a ne tu českou zaprděnost. Takových je pochopitelně víc - ale Kundera svým významem v cizině mocně převyšuje.

IV. Proč teď? Dovolím si přepsat epilog z inkriminovaného článku:
Odhalování tajných udavačů a spolupracovníků minulého režimu se v poslední době stalo v médiích populární, tenhle příběh se však rodil trochu jinak. Již několik let sbírám osudy pamětníků, kteří byli důležitými svědky událostí moderních českých dějin. Jejich vyprávění jsem zaznamenával nejprve pro sdružení Post Bellum a začátkem tohoto roku jsem přijal nabídku natáčet je pro nově zřízený Ústav pro studium totalitních režimů. S potěšením, ale i obavou z toho, s jakými tragickými osudy se zase setkám, jsem nabídku přijal.
Koncem května jsem se dozvěděl od bratrance Matěje kusé informace o příběhu mé příbuzné, starém přes padesát let, ve kterém figuruje láska, zrada, agenti, útěk, pocit křivdy a mnoho neznámých. Ivu Militkou přes půl století staré události nikdy nepřestaly tížit a ráda by se dozvěděla, co se tenkrát opravdu stalo. Nechal jsem si v archivech dohledat materiály a ve volném čase je procházel. Poměrně běžný příběh počátku 50. let, opepřený rodinnou vazbou, se proměnil ve chvíli, kdy jsem se dostal ke zprávě popisující zatčení Miroslava Dvořáčka. Právě v ní se objevilo jméno, dávající událostem jiný rozměr. Nikdo z žijících aktérů netušil, že Milan Kundera byl v jejich osudech zapleten tak zásadním způsobem.

Iva Militká po dlouhém váhání souhlasila s vyprávěním svého životního příběhu. Za její upřímnost jí patří velký dík. Rozhodl jsem se pak vyhledat další osoby a sestavit mozaiku celého příběhu. Zásadní pro moje pátrání bylo nalézt hlavní oběť udání, Miroslava Dvořáčka. Bohužel to bylo nakonec snazší než jej vyzpovídat. Zprvu byl sice ochoten spolupracovat, ale pak si to náhle rozmyslel. O svém útěku, práci pro generála Moravce a věznění se nikdy nebavil ani s nejbližšími příbuznými. „Vždycky jsem chtěl znát příběh tátova útěku a pobytu ve vězení, ale on o tom nikdy nechtěl mluvit,“ říká Dvořáčkův syn Patrik, který žije v Kanadě. Dva měsíce po našem prvním kontaktu byl Miroslav Dvořáček stižen mrtvicí, ze které se dnes zotavuje. Žije v domnění, že jej zradila Iva Militká.

Další přímý aktér příběhu byl Miroslav Dlask, ten ale v 90. letech zemřel. Ironií osudu byl rovněž pro své reformní názory v roce 1968 vyhozen z práce a sledován tajnou policií. A posledním je Milan Kundera, který na žádost o rozhovor nereagoval. Co se přesně toho dne odehrálo a proč se rozhodl zajít na policii a udat někoho, koho vůbec neznal, tak zůstává záhadou. Tíha toho, co 58 let skrývá, není malá. Chybělo málo a Dvořáček byl odsouzen k trestu smrti.

Dlouho jsem zvažoval, jestli je mravné příběh publikovat. Přesvědčení, že jeho zveřejnění může pomoci vyjasnit slepá místa, přispěje k uznání statečných lidí a obohatí diskusi o poválečném vývoji v Československu, však nakonec zvítězilo.


Podle mého za tím není žádná snaha někoho poškodit. Historický badatel prostě dělal svou práci a narazil na tenhle případ a na ten inkriminovaný protokol (viz link). Svůj výsledek zveřejnil v časopise Respekt, který pro mne má velkou hodnotu a dobrý renomé. Někdo řekl: "Král je nahý, ale dovedeme to pochopit", a král místo toho, aby řekl: "No jo, je to tak, jsem nahej" kolem sebe začne kopat a říkat "Ne ne, to není pravda, chcete mi ublížit". Panu Kunderovi je skoro osmdesát let, nevím jak je na tom zdravotně, psychicky atd. A myslím, že na odhalení čekají mnohem větší svině, jen musí nejdřív umřít. Kundera by ale měl připustit, že tíha důkazů (které možná ani neviděl) je zásadní.
foxka Foxka Everybody hurts...sometimes. 13.10.2008 21:10  2806
Fakt? Tak já si pletu Ludvíka s Milanem...
nell Nell Etiam si omnes, ego non 13.10.2008 20:54  2805
Foxka Jenže Monology napsal Milan Kundera. Je to z básně Ukolébavka, kterou zpívá žena svému muži. Tady je další ukázka, už přesně okopírovaná.


V úplném závěru sbírky je báseň, stylizovaná do ukolébavky, kterou zpívá žena svému muži. Žena mu zde vypráví příběh jeho vlastního života. Objevuje se zde motiv zrady (společenská tematika, tematizovaná později v románu Žert) , smrt matky, stáří a také mu vypráví o ženě, s níž jí byl nevěrný:

A cizí ženu nech si zdát.
Bláznivě začals ji mít rád.
Nech si zdát pokoj v hotelu,
v něm lože, svoji nevěru,
pak perón, rozmazaná ústa,
oči, jež vlaku nevěří
a život, co ti po ní zůstal
jak dlouhá chodba bez dveří.[3]

Není to však vášnivá obžaloba jako v předchozí básni. Zde je nevěra viděna s delším časovým odstupem, žena muži již dávno odpustila. Její láska k němu překonala všechny nástrahy života a nevěra se zdá být jeho přirozenou součástí.

Milan Kundera později přešel od lyrické poezie k próze, „zbavil všechny své romány všech příznaků tradičního českého lyrismu a formuloval rozchod s poezií i intelektuálně ve formě kritiky „nezralosti“ české literatury" [4] . V souboru povídek Směšné lásky již nenalézáme lyrické reflexe. Spíše naopak. Charakterizuje jej ironický odstup vypravěče, jenž nám zprostředkovává příběhy o lásce. Jsou to však příběhy anekdotické, směšné, v nichž je ideál „čisté“ lásky spíše nabouráván a zpochybňován. Posunuje se celkové vidění a perspektiva autorského subjektu.

[ 165 ] <Novější  <<<Nejnovější  Nejstarší>>>  Starší>  

(c) 2001-2011 Lopuch.cz   
Kontakt