Dobře, pár polemik k tomu článku:
Lidé, kteří s vámi nesouhlasí, mají jednoduše jiný názor na svět, jiné informace a jiné postoje. Což je v pořádku. Podstata války, konfliktu, který na Ukrajině bujel posledních osm let, byl mimo náš referenční rámec a každodenní pozornost.
Fajn. Ale co s tím? Jistě i v srpnu 1968 bylo pár lidí, kteří měli "jednoduše jiný názor na věc" a bratrskou pomoc přivítali a mimo ČSSR jich určitě bylo víc a "podstata konfliktu, který v Československu bujel posledních X let, byl mimo jejich referenční rámec a každodenní pozornost." A mohli bychom to v klidu transponovat i pro rok 1938. Jinými slovy, toto sdělení je v pořádku, pokud se bavíme třeba o tom, kdo vyhraje fotbalovou ligu, ale v některých případech to zkrátka hraničí s vlastizradou.
Příkladem budiž jednoznačné omezení vašich ústavních práv. Omezení svobody vyjadřování názorů se odehrává plošně, po celém světě, kdy nebyly ušetřeny ani deníky typu New York Post. Je to omyl a chyba. Cenzura názorů a veřejná ostrakizace nositelů opačných nebo polemických názorů je nebezpečím pro vaši svobodu. Je porušením základních ústavních práv.
Těžko říci, co má autor konkrétně na mysli (snad vypnutí webu jako Protiproud, Sputnik apod.?), ale zde bych upozornil na to, že napomáhání nepříteli je zrada (a to uznává i Ústava) a lež a pomluva je až trestný čin, byť se Jáklové, Klausové a další mohou vymlouvat na to, že "byli uvedeni v omyl". No a krom toho tu máme i nadřazenější Desatero, konkrétně přikázání deváté: Nevydáš proti svému bližnímu křivé svědectví, které na mnoho těch Protiproudů sedí jak prdel na hrnci.
Došlo k distorzi mezinárodního práva. Zabavování majetků na jedné i druhé straně konfliktu, na Západě i v Rusku, boří právní princip státem zaručeného poskytnutí ochrany majetku a vymahatelnosti práva. V takové situaci, kdy je podseknut tento základní civilizační pilíř dochází k zásadní proměně a pojetí práva. V širším měřítku. Varuji před tím, s ohledem na možnost, že vlády mohou později rozšířit tyto nebezpečné tendence jakýmkoliv směrem. Za tichého souhlasu veřejnosti. To považuji za naprosto nepřípustné a je třeba tomu bránit.
Fajn. Překvapivě zde není zmíněno "kdo si začal" a tak nějak se zapomíná na to, že není důvod aby nepřítel jezdil k těm, které si chce porobit, na daču, jachtu atd. Je samozřejmě v pořádku, že se zabaví (povětšinou beztak nepoctivě nabytý) majetek těm, kteří se podílejí na bezpráví. Úkladným vrahům se majetek zabavoval vždy a všude (pouze s tou výjimkou, že vrah "pevně držel v ruce meč, bič a později kulomet" - ovšem jakmile projevil slabost či to ty okolo přestalo bavit ...). A ti Rusáci vrahy jsou, byť prst na spoušti fyzicky drží někdo jiný.
Varuji před napadáním a ostrakizací politické konkurence. Špatné vlády a mizerní politici se pokusí využít války k omezení činnosti politických konkurentů. Ale právě vyvažující politická konkurence může v takto složité a těžké situaci zmírnit následky špatných rozhodnutí.
Nikdo soudný asi nebude želet omezení činnosti "politických konkurentů" přímo usilující o vlastizradu, rozbití státu atd. Ostatně, Rus to dělá odjakživa a nemám pocit, že by se autor vůči tomu kdykoliv v minulosti jakkoliv vymezil. A to drtivá většina těch zakázaných konkurentů nechtěla Rusko rozbít, ale zmodernizovat, denacifikovat.
Samozřejmě tu je problém mnohonárodnostních států, ale většinou lze tyto pojmout jako "země v personální unii" - to byl i případ Rakouska-Uherska, ale i SSSR (kde ovšem část zemí, především těch západních, ale i těch na Kavkaze, byla vysloveně okupovaná) a vlastně i USA, typický příklad pak je Velká Británie. Tibet je jednoznačně okupovaná země (kdyby někdo chtěl répat).
První věcí, kterou udělal Hitler po svém nástupu do role říšského kancléře bylo, že omezil moc parlamentu.
Dobrá. Pokud pomineme Rusko, co s tím dál? N2kdo se snaží někde omezit moc parlamentu? Nebo k čemu je tento apel dobrý?
Tato válka nezačala před měsícem. Válka nezačíná dnem, kdy ji ohlásí CNN. Tím dnem začíná pouze válečná propaganda.
Kecy. Válečná propaganda v Rusku běží už mnoho let (víc jak těch osm) a s CNN to nemá vůbec nic společného. Nehledě k tomu, že žádná válka přece není, protože nikdo nikomu žádnou válku nevyhlásil a Rusové přece předvádějí jen "speciální operaci".
Válka na Ukrajině má dlouhé kořeny. V historických válkách polsko-litevské unie proti Rusku. Ve konfliktech během druhé světové války. Činnosti banderovců na Ukrajině, jejichž neblahé symboly jsou dnes na Ukrajině akceptovány. V dění a situaci během ukrajinských revolucí. V dění po Majdanu, kdy odmítnutí přístupových asociačních dohod k Evropě spustilo celoplošnou reakci, masové protesty, násilné nepokoje. Vedoucí k distorzi práva, na jejímž konci bylo odtržení etnicky proruských enkláv. Jejímž příkladem je Krym. Vznik vzbouřeneckých republik. Osmiletá válka Ukrajiny proti těmto republikám a tedy vlastnímu obyvatelstvu.
Tady se nám autor (konečně) kapánek odkopal. No nic. Má vůbec smysl to řešit?
A jinak jistě. Činnost banderovců ani zdaleka nebyla zrovna košér, na druhou stranu má své kořeny v, řečeno slovy autora, mnohaleté velmi krvavé válce SSSR proti vlastnímu obyvatelstvu (když nebudeme uvažovat jasnou okupaci Ukrajiny bolševickým Ruskem). V bolševickém Rusku byly podobných grup stovky (ty hlavní NKVD a tomu podobné) a v klidu likvidovaly "nepřátele lidu" a dodnes to celkem nikomu nevadí.
P.S.: Rongyos Gárda byla mnohem horší organizace (a i ta měla jeden světlý moment) a i ta má v dnešním Maďarsku své fanoušky.
Tato válka není jen válkou Ukrajiny a Ruska. Je zároveň vyústěním dlouhodobé proxy války mezi Spojenými státy a Ruskem. Velmi neblahým a barbarským vyústěním, který odsuzuji a hluboce s ním nesouhlasím.
Pokud je to myšleno tak, že Rusko prohrálo a někde si potřebuje vybít vztek, pak nelze než souhlasit.
Dalších několik řádků jsem teda nepochopil. Možná měl autor definovat "proxy válku" a uvědomit si, že 90% Rusů souhlasí a klidně by zaútočilo i na jiné státy. (Pravda, povětšinou ne osobně, na to už jsou moc líní.)
Není žádným tajemstvím, že na Ukrajině fungují dobře organizované mafiánské organizace. Říká se jim brigády. Jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě. Z Ukrajiny, domnívám se, budou prchat i lidé, se kterými nebudu nikdy souhlasit. Jejich identifikace je jednoduchá - mají ve zvyku označit svá těla různými nacistickými omalovánkami. Tady je potřeba namířit pozornost a činnost úřadů.
Totéž ovšem platí i pro Rusy. Průzkum tetování u takových "Nočních vlků" by byl určitě zajímavý. Navíc Rusové mají jednu státní mafii, dnes se sice jmenuje jinak, ale je to ta, které velel Putin.
Ruská invaze na Ukrajinu přinese v důsledku turbulenci na trzích. Další zvýšení cen a další problémy. V energiích, cenách potravin. Znamená to, po Covidu, další zásah do ekonomik. Myslím, že více než propagandistickými prohlášeními, medializaci konfliktu v americkém aranžmá války bychom měli věnovat pozornost lidem v této zemi. Řešením obtíží, které přicházejí.
Nevím, mám tomu v důsledku rozumět tak, že máme poslouchat a uznat výroky a nároky Kremlu a být hodní, protože třeba budeme mít levný plyn a ropu (koneckonců předplacenou naším uranem)?
Peace. Make love, not war.
Kristus sice říká, že udeří-li tě někdo do tváře, nastav mu i druhou, na sruhou stranu penězoměnce z chrámu vyhnal sviňským krokem a ďábla z řady lidí taky.
Apage Satanas! |