Desdichado 37410Fór stran té ekologie je v tom, že "sama od sebe" nebude nikdy, aneb "nikdy si na to nevyděláme, když to po nás nikdo nebude chtít."
Tato úvaha je od kořene pomýlená. Vyvrací ji samotný vývoj lidstva a s tím spojený vývoj znalostí, techniky a technologií. Je to celé synergické. Motivátorem není "dědek na obláčku", který přikazuje. Motivátorem je benefit, který bývá v tomto ohledu rozpoznán někde na úrovni druhého či druhého a třetího patra pyramidy potřeb. Ve městech bez kanalizace se snáze, častěji a dříve umíralo na nemoci vznikající v důsledku - z dnešního pohledu - nevyhovujících hygienických podmínek. Velká úmrtnost byl nechtěný jev. Z vynálezu a instalace kanalizace získalo město benefit, resp. celou řadu benefitů. Rozvoj poznatků a techniky pak v našich podmínkách v zásadě umožnil realizovat uzavřený koloběh vody. (z prasečí močky dnes umíme udělat pitnou vodu a box doplněný o solární panel toto umí autonomně v poušti mimo civilizaci). Hovno je zdrojem energie. Jakkoli je dnes v naší části světa z pohledu minulosti v této oblasti extrémní komfort (kohoutek s pitnou vodou a porcelánový záchod najdeš prakticky kdekoliv), vývoj jde dál. Obraz moči ukazuje na stav lidského těla a takový záchod bude za chvíli domácí diagnostická jednotka.
Chceš-li svoji úvahu vyvrátit i jinak, lze to učinit sporem. Zajeď si někam k "orangutanům do africké džungle" a nařiď jim, že musí kanalizovat a čistit své odpadní vody. Nic se nestane, že?
A pokud dovezeš technologii, bude chybět infrastruktura. Pokud jim vybuduješ infrastrukturu, bude chybět know-how k provozování. Pokud dodáš know-how, nebudeš mít prostředky na provoz..
BTW: prostředky z fondů EU umožňují zbudovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod v cikánské osadě. Že tam nebyl a není zaveden vodovod, není na překážku realizaci.. |