diaviaNepletu-li se, slovem zisk máš na mysli pouze a jedině tzv. vydělání peněz.
Ne, mám na mysli zisk. Čili co nejmenší náklady a co největší příjem. To bys měl znát.
V případě kanalizace byl motivátorem mor, cholera a další fujtajbly, které nalézali své útočiště v odpadech, odpadcích, tlejících biologických materiálech apod. Ziskem byl komfortnější, zdravější, delší život, města bez smradu, ziskem bylo získané vědění. Vím, nebudeš to akceptovat, neb Tvojí optikou se vše dělá jen a pouze tzv. pro prachy, pro finanční zisk.
Jenže, koho to zajímá? Majitel fabriky je někde, fabrika a dělňoši se utápí ve sračkách. A jestli vydrží jen krátce? Jsou tu další. A ano, jistě. Továrník by v tom žít nechtěl. Ovšem vzhledem k tomu, že, obzvlášť v dnešní době, žije 8000 km daleko, je mu to u prdele. A doma si pohlídá, aby mu konkurence nezkazila výhled.
Jo, něco jiného to je v civilizovaných zemích, ale i tam to obvykle dělá proto, že mu to nařizuje zákon a ne kvůli tomu, že má dost peněz, neví co s něma, tak je dá na ekologii. (Se stačí podívat do historie.) Hořící řeka je poměrně dost výmluvná.
Lidstvo toto pořešilo kanalizací a jakmile společnost zbohatla (z hledika zdrojů, vědomostí,..), organicky začala řešit i špinavé či hořící řeky.
Prd. Kanalizaci znali už v Mohendžo-daru. To vůbec nesouvisí se zbohatnutím společnosti. USA koncem XIX. století a v první polovině XX. století rozhodně nebyla chudá a zaostalá země a už tuplem ne v dané oblasti. Jen prostě bylo výrazně levnější lít sračky do řeky (a tím zvyšovat zisk), než to jakkoliv řešit. Proč taky. Voda to přece odplaví. V Číně a Indii to dělají furt a to ty technologie jsou dnes už známé a efektivní. Ale nadnárodního majitele to nesere.
Ano, nevydělali si na ni, resp. úroveň jejich společnosti není taková, aby si na ni vydělali. Oni zatím každým dnem řeší, co budou jíst, co budou pít, tedy jak přežít.
Ovšem majitel vydělává dost (aneb furt to samé).
Historie nám ukazuje, že míra svobody koreluje s rychlostí pokroku a s organickým růstem úrovně společnosti.
Jakmile přišli regulovčíci a jali se řídit společnost, dopadlo to špatně.
Lidé jinak dodržují pouze ty zákony, se kterými souhlasí. (dočasně pod namířenou pistolí naoko i ty, se kterými nesouhlasí, ale čas hraje v jejich prospěch - ruka s pistolí se unaví..)
V Rusku už ta ruka drží docela dlouho. Sviňa.
Jinak ti celkem nerozumím. Krom naprostého anarchismu vždycky existuje regulace. Byť na počátku to byl kyj konkurenta (případně zuby šavlozubého tygra). Dokonce i v anarchistické republice dodržovaly jakési zákony (aspoň teoreticky, protože je poměrně rychle bolševici vyhladili).
Ale že diavia a 666 žijí v nějakém snovém utopistickém smýšlení, ne nepodobném snům o utopickém komunismu, je evidentní. A jako sallóónní pravičáci jste naprosto odtržení od reality světa. |