diaviaVelmi dobře si pamatuji, když majitelem všeho byl stát a lid. V Ústí nad Labem se žlutými praporky vyhlašoval zákaz vycházení, neb vzduch byl výrazně jedovatější, než v jiné dny. Bílina byla mrtvá řeka, v zásadě stoka. V Liberci řeka Nisa taktéž, ta přes týden stihla vystřídat všechny barvy duhy a to ve značné sytosti. Na Ještědu po týdnu na sněhu černá krusta.. Ve státech s identickým zřízením, socialismem, to bylo stejné. Kontaminovaný systém, kontaminovaní lidé a kontaminovaná příroda.
Jako fajn (já si to teda nepamatuju, neb jsem tam nikdy nebyl, ale top nevadí), ale co vlastně tím chceš naznačit? Že v tom USA vládl socialismus?
A rozhodně to není o tom, "že jsme na to tenkrát neměli vyděláno". Tahleta mantra je zkrátka v principu zcestná. V první řadě ty fabriky (u nás, v USA, v Číně, v Indii a v Africe dodnes) nic nenutilo k jakékoliv ekologii, takže "proč by na to měli mít vyděláno"? Když se chtělo, bylo najednou vyděláno i na likvidaci jednoho z historicky nejhodnotnějších měst a na různé jiné kraviny.
Pěkný příklad jak se na všechno sralo (a rozhodně to nebylo kvůli tomu, že by majitel neměl vyděláno, trpěl nouzí a hladem) je tento. Nebylo to nic jiného než "dojení co nejvíce peněz, za co nejnižší náklady, za každou cenu bez ohledu na cokoliv". Jistě, "doma" by jim to prošlo možná o 100 let dřív (do onoho osudného dne), ale ne v roce 1984, na to už zákony pamatovaly.
Jinak tento výrok Václava Klause je přeci tak jednoduchý, tak naprosto samozřejmý, skoro bych řekl že snad až naprosto banální, že je mi s podivem, kolik kolem toho bylo a zdá se ještě je řevu.
Ten výrok je v prvé řadě neuvěřitelně hloupý.
Ono vydělat si musíme na všechno. Na dovolenou, na volnou sobotu, na 4 denní pracovní týden, na auto, na dům,..
Jo. Ale když si otevřeš (postavíš) hospodu, tak nemůžeš záchody stavět "až si na ně vyděláš". To možná jde v Indii, v Africe, ale u nás už ne. Asi tak 750 let. (A ano, před 750 lety nemusely být záchody splachovací, ale už nešlo chcát jak koho zrovna kde napadlo.) |