666Samozřejmě ekonomický růst také zajišťuje, že máme všichni více volného času (ještě moji prarodiče pamatují pracovní soboty) a přitom konzumujeme větší množství kvalitních statků (to je to tvé "plýtvání"). Lékařské nebo pečovatelské služby jsou také statek. Neviditelná ruka zařídí, že bude fungovat to, po čem je poptávka - pokud bude poptávka po pečovatelství, bude pečovatelství.
Ty vole, kolik ti je? Já taky pamatuju pracovní soboty! sice jen jednou za měsíc (nebo tak nějak), ale byly. A na Velikonoční pondělí sice bylo volno, ale nahrazovalo se v sobotu (protože jinak by se hospodářství zhroutilo). A i na Štědrý den se dopoledne chodilo do práce.
Konzumujeme víc "statků". Jestli kvalitních, toť otázka a úhel pohledu. (I když jistě, v lékařství už se povětšinou neléčí pouštěním žilou a není zásadní problém přešít chlapa na škaredou ženskou.) Mnohé "lepší" je jen otázka vývoje a technického pokroku, ale jestli se jako tak žije líp teď, když je strach přejít silnic, nebo dřív, když si počestný pocestný "šel s písničkou jak ten ptáček" a nemusel řešit, že musí mít počítač, co nejrychlejší připojení, protože datová schránka, stavební řízení a další "kvalitní statky", to je k zamyšlení. (Nutno ovšem přiznat kvalitnější, protože nezahulené, piva pití v nekuřáckých hospodách.)
Po pečovatelství už je poptávka fčil, ovšem Neviditelná ruka trhu to nezařídí. Musí na to totiž být lidi, kteří dělají i něco jiného neř sedí u počítače a pročítají burzovní zprávy o bitcoinu a jaká je na trhu nová hra, a ti lidi, když už se nějací najdou, musí být zaplaceni (což dnes není žádná hitparáda). Tohle Neviditelná ruka trhu nezařídí, ale Babiš to je schopen slíbit. Nikdo nám nemůže dát tolik, kolik je Babiš schopen slíbit.
Tvoje naivní představy jsou opravdu hluboce komunistické (např. že budou bohatí bohatnout a chudí chudnout je zjevná, prokázaná nepravda - v kapitalismu bohatnou všichni) a jako takové jsou prokázaně mylné.
Nůžky se rozevírají. Je to pěkně vidět na "rovnostářském" přidávání. Všem 10%. Akorát že 10% ze 150000 je zcela jiná suma než z 20000, ale ti, co mají 150000 budou nejvíc křičet, že jsou ošizeni. Při zvýšení nákladů na život o průměrných 15% pak jednoznačně chudí chudnou a bohatí bohatnou, už jen proto, že pro chudé to je reálně například 20%, ale pro bohaté sotva 5%. |